adam9

Twitter: adam9kah

<< předchozí 1 2 3 4 5 9 12 16
    • 18.3.2020  13:14
    Pro Samu (2019)

Pro Samu je dechberoucí, emotivně zdrcující a vizuálně těžce stravitelný film plný intimních záběrů na pozadí zničující občanské války, v níž se veškerá lidskost vytrácí. Částečně ji nabývá alespoň zpětně v postprodukci díky osobní zpovědi matky překypující mateřskou láskou. Místy jde možná svou citovou náloží až moc za hranu, avšak o to víc je film ve svém poselství o důležitosti naděje a vzájemné pomoci významný. Více v ext. recenzi.

• 6.3.2020  21:27

Když jsem si Princeznu Mononoke pustil před několika lety poprvé, zjevně jsem nebyl připraven naplno rozpoznat a ocenit její nesporné kvality. Nyní po druhé projekci se mi dostalo neuvěřitelně komplexního cinefilního zážitku. Tam kdesi v hlubokých lesích starobylého Japonska černobílý svět neexistuje: každý bojuje za svou svobodu a pravdu a nehodlá se nikomu poroučet. Ashitaka je ztělesněním věčné a bohužel marné touhy po harmonii mezi člověkem a přírodou. Ke zbytku postav si dovolím okopírovat krásný popisek z jednoho komentáře na YT: Princess Mononoke is a pro-female masterpiece that tells a story and that doesn’t try to appeal to audiences. Lady Eboshi hires sex workers and lepers. She also is very well rounded character. She cares for her people, and she treats her people like her equals. The wise women is a venerated member of the community. She has clairvoyance and powers of divination and gives the community leaders advice. The ladies of Iron Town treat themselves as equals and doesn’t let men treat them like trash. They are independent and actively defend themselves and their way of life. Moro is a mother who defends her land and treats all of her children the same(she shows no favoritism only love). She protects her children even when she is dying. San is a warrior princess who doesn’t let her feelings of love cloud her judgment of Askitaka and the other humans. She fights for her home and she doesn’t force herself to forgive Askitaka at the end of the movie. Honestly Princess Mononoke has some of the most well rounded characters both male and female In any story ever.

• 28.2.2020  18:12

Odvážný hrdina Buck má své momenty, nicméně... Volání divočiny je zbytečně nákladným snímkem, jemuž překáží přílišné využívání digitálních triků, které podkopávají jinak dozajista dojemný příběh o hledání pravého já, o lidskosti v celé její šíři a respektu vůči přírodě, ale i o smutku, jenž nikdy nezmizí. V tomhle ohledu film svou literární předlohu nezklamal. Více v ext. recenzi.

• 23.2.2020  11:21

Tak konečně! Na šestý pokus se to studiu Ghibli, respektive Hajao Mijazakimu povedlo a naplno si získal mé srdce. Laputa má vše potřebné, abych si film zamiloval už po úvodní čtvrthodině: osudovost příběhu, mýtickou moc, legendu o "Atlantidě" ve vzduchu, charismatické dětské hrdiny (Sheeta ♥), sympatické lotry piráty a hlavně úžasný hudební doprovod. Fantazie.

• 21.2.2020  14:49
    Ježek Sonic (2020)

Přesně stominutové dobrodružství vysoce hyperaktivního Sonika uteče rychle a pro dospěláka dělajícího doprovod svým ratolestem bezbolestně. Sonic nás nejprve zavalí pocitem samoty, následně začne rozesmívat údernými hláškami a popkulturními odkazy, přičemž potěší přímo i fanoušky videohry, kteří se dočkají řady easter eggů (referencí na jednotlivé díly). A nakonec se roztočí na plné obrátky i akce a s ní typické komické dovádění Carreyho. Je to primárně dětský film, takže se nad některými příběhovými nesrovnalostmi nesmíme příliš pozastavovat. Celkově ale snímek v ničem neurazí ani nezklame a přináší podívanou srovnatelnou se zmíněným Detektivem Pikachu. Více v ext. recenzi.

• 15.2.2020  16:05

Na Fantasy Island se skutečně nenajde jediné větší pozitivum. Nefunguje příběh, nefungují vtipy, celé to vůbec nedává smysl a herci, respektive postavy - jejich jednoduché motivace a neuvěřitelně hloupé a nepochopené chování - jsou k smíchu. Více v ext. recenzi.

• 12.2.2020  20:51
    Judy (2019)

Rozklad hvězdy v psychickou trosku je sice natočen věrohodně, filmu ale chybí větší elán, větší jiskra. Něco, co by ho necharakterizovalo jen jako obyčejný, byť herecky vydařený životopisný snímek o tom, jak dvousečnou zbraní sláva je. Více v ext. recenzi.

• 6.2.2020  10:48

Zatímco však bojové scény a humor baví, příběh nudí. Spousta prvků působí buď nahodile na efekt, který nakonec ani nefunguje, nebo nedotaženě. Film podstatně trpí tím, že se důraz klade na Harley, což do pozadí odsouvá jinak zajímavé vedlejší postavy (Huntress, Black Canary), jejichž příběhy byly epizodně naťuknuty. I McGregor se jakožto hlavní padouch nedočká mnoho prostoru, v roli "šastlého" maniaka bažícího po vyvolávání strachu ale rozhodně nezklamal. Více v ext. recenzi.

• 31.1.2020  22:29
    Gentlemani (2019)

Ritchie znovu dokázal, že v žánru krimi komedie prakticky nemá konkurenci. Ve své novince zůstává věrný své tvůrčí identitě, takže nás ničím extra novým nepřekvapí, to ale vůbec není na škodu. Pořád totiž jde o svižnou a velice zábavnou podívanou plnou britského humoru. Kromě toho Gentlemani nabízejí chytrý, vrstevnatý, pro někoho možná překombinovaný, nicméně originálně vypointovaný scénář, a to na návštěvu kina rozhodně stačí. Více v ext. recenzi.

• 28.1.2020  18:18
    Malé ženy (2019)

Herecké výkony zdobí nádherné kostýmy, ale i sama režie Gerwigové. Snímek nemá žádné pomalé pasáže a díky prolínání časových os udržuje diváka neustále ve střehu. Poklonu je třeba složit také skladateli Alexandru Desplatovi, jenž klíčovým scénám přidává na emocích. Jeho hudba dopomáhá i s přispěním kamery k celkové stylizaci dobového, a přitom tak nadčasového dramatu. Dramatu o dospívání a strastech s tím spojených, jež nabízí především divačkám - ale i divákům - i dnes aktuální otázky: dělat těžká rozhodnutí a stát si za nimi nebo třeba vyrovnávat se s realitou, přehodnocovat své sny a hledat štěstí jinde nebo jiným způsobem. V Malých ženách si díky charakterové rozmanitosti postav najde každý něco svého. Více v ext. recenzi

• 21.1.2020  13:39

Převážně jde o satirické komediální dílo, které si bere na paškál symboly teroru druhé světové války, Waititi ale (byť místy nešikovně) prolíná humor s vážnými, emočně hutnými situacemi, jež s přibývajícím koncem jen a jen sílí. Vše je podpořeno kvalitními hereckými výkony a projevy lásky v několika různých podobách. A právě tím především Králíček Jojo je: filmem naplněným nejen absurdním humorem, ale rovněž velkým srdcem. Více v ext, recenzi.

• 13.1.2020  17:27
    The Marvelous Mrs. Maisel (TV seriál) (2017)

Tits up! Totální binge-watch. Během čtyř dní jsem zkouknul všechny tři dosavadní série. Gilmorky jsem nikdy nesledoval, ale něco mi říká, že bych s nimi žádný problém neměl, ba naopak. To, jakým způsobem totiž Amy Sherman-Palladino napsala hlavní postavu Midge, je vskutku masterpiece. A co teprve ten scénář, který má během neuvěřitelně rychlých a místy uštěpačných dialogů (funguje to hlavně díky skvělé Susie a otci) a stand-upovým scénám komediální říz toho nejvyššího kalibru. Rachel Brosnahan je v roli famózní - to šílené tempo a rytmus, když promlouvá, ať už k divákům během stand-upu nebo i v normální konverzaci, musí být neskutečně těžké. Ona to ale zvládá jak nic, přitom soudě podle rozhovorů se od Midge charakterově značně liší. Skutečně výborná herečka a moje okamžitá favoritka. I když v seriálu přišlo pár dílů a především několik nepříliš šťastných naložení s vedlejšími postavami, tak právě její charisma a Midgin humor mě natolik očarovaly, že mi to vlastně bylo jedno. Stand-upové scény jsou skvělé, nekonečný šatník barevných šatů úchvatný, ale TEN charakter! Svérázná, nezávislá a zároveň ne přehnaně feministická, důvtipná, rozkošná, správně drzá a především neuvěřitelně pozitivní. Midge by nemohla být mou manželkou, ale kdybych se do ní někdy zamiloval, tak bych už asi nikdy nepřestal. Její manžel Joe je holt v zajetí až do konce života a nic s tím nemže dělat. Moc dobře mu rozumím. Seriál se navíc odehrává v 50. a 60. letech v USA, a to pro mě nikdy není krok vedle. Je až s podivem, jak málo divácké pozornosti se mu dostává, ještě že Glóby a Emmy to vnímají opačně.

• 9.1.2020  10:03
    Cats (2019)

Dívat se na Cats je vskutku náročný a nepěkný zážitek. Pokud vyloženě nepatříte mezi experimentátory, kteří chtějí vidět i to, co se opravdu nepovedlo, nebo jen schválně vyhledáváte neuvěřitelná selhání jinak uznávaných filmařů a herců, směle do toho. V opačném případě se snímku vyhněte jako čert kříži.

• 6.1.2020  19:32
    Na nože (2019)

Kdo je fanouškem do detailu propracovaných detektivek, bude mu Johnsonův scénář určitě po chuti. Vyprávěcí styl vtahující do vyšetřování skloubený s gradujícím závěrem, humorem, o který se stará zejména Chris Evans, pohlednými kulisami a neméně působivým kostýmním designem dělá z Na nože po všech směrech kvalitní filmovou zábavu, již v kinech moc často nevídáme. Hollywood po nějaké době zase dokázal přijít s originálním příběhem, který bez problému osloví mainstreamové publikum, a přitom není jen novou verzí či pokračováním něčeho dříve úspěšného. Více v ext. recenzi.

• 5.1.2020  15:22
    Dracula (TV seriál) (2020)

Z první epizody jsem byl paf. Ostatně už samotná kniha mě právě nejvíce baví ve svém úvodu, kdy Jonathan na strašidelném hradě zjišťuje, jakému zlu čelí. Druhý díl mě rovněž silně zaujal a intelektuální souboje mezi Draculou a Agátou měly šmrnc. Třetí kapitola je ale jeden velký fail. Ani moc nechápu tu zbytečnou a marnou snahu napasovat Draculu do moderní doby, když 18., potažmo 19. století je pro vyprávění jeho příběhu naprosto esenciální.

• 19.12.2019  08:42

"Na Disneyho trilogii Star Wars se krutě podepisuje fakt, že hned od začátku, tedy ještě před natočením sedmé epizody, nebylo rozhodnuto, jak celý příběh dopadne. Tvůrci si nestanovili žádnou pevnou koncepci, což je vzhledem ke kreativním neshodám nebo spíše nesourodým vizím pochopitelně chyba.…" Více v ext. recenzi.

• 7.12.2019  18:01

Kasdan stihl do dvou hodin napěchovat dostatečnou porci všeho: akci, která vypadá na velkém plátně opravdu působivě, humor, jenž není díky novým postavám stejný, znovu pár dojemných momentů, ale třeba i odkazy na první díl. I když je schéma Dalšího levelu na povrchu podobné, podařilo se mu přijít nejen s novými postavami, jež skvěle zapadly, ale hlavně s tolika novými nápady a dílčími jemnými změnami, které nedělají z Jumanji vyprahlé pokračování, ale opět zdařilou rodinnou zábavu. Více v ext. recenzi.

• 1.12.2019  21:34

Na Last Christmas tak lze nejvíce ocenit vizuální stránku, která je vánoční tematikou přímo napěchovaná. Londýn je na každém rohu vybaven barvitými světélky a v pozadí posloucháme pohodový soundtrack. Některým to možná ke spokojenosti bude stačit, vzhledem k filmařskému talentu před a hlavně za kamerou je to však málo. Více v ext. recenzi.

• 25.11.2019  10:36

Skoro by se chtělo říct, že jde o zbytečné pokračování, ale síla peněz je holt rozhodující. Na druhou stranu odhalení rodinné historie a rozvíjení mytologie kouzel, o kterých jsme v jedničce nic nevěděli, rozhodně na škodu není. V jisté sekvenci navíc Disney překvapí poměrně temným tónem vyprávění. Celkově to ale pořád nepůsobí jako druhý díl, který dokáže svou existenci plně obhájit. Možná to je částečně dáno i tím, že tentokrát nejsou písničky natolik silné a dojímavé jako v jedničce, byť pravda v dabingu (verze, kterou jsme viděli) to vždy zní jinak než v originále, a tak by nebylo na místě se v tomhle závěru ukvapovat. Více v ext. recenzi.

• 15.11.2019  18:57

Doktor Spánek určitě obstojí samostatně a bezesporu se může zalíbit části publika, které Osvícení nevidělo. Fanoušky pak potěší detailní reminiscencí svého předchůdce, šokuje několika nelítostnými momenty, zároveň ale zklame ustrašenou tvůrčí svobodou na konci a nezvládnutým poměrem sil mezi dobrem a zlem. Flanagan si mohl dovolit víc a vtisknout příběhu více své vlastní identity. Více v ext. recenzi.

• 12.11.2019  13:10
    Le Mans '66 (2019)

Le Mans '66 má dvě a půl hodiny, a i když si možná řeknete, že je hašteření kolem sestrojování perfektního vozidla trochu moc a nějakých 15-20 minut by se možná dalo ve střižně ubrat, tak film šlape jako hodinky od začátku až do konce. Mangold odvádí řemeslnou práci, scénář je kompaktní, postavy jsou vrstevnaté a audiovizuální prožitek je místy dechberoucí. Po Rivalech, kteří nabízejí ještě osudovější soundtrack, tu máme další hit ze světa závodění, který dojme především svým lidským příběhem. Více v ext. recenzi.

• 3.11.2019  22:03

T2 v novém kabátku. Plně se ztotožňuji s názorem, že je to taková terminátorská Síla se probouzí, což znamená, že sice nejsem vyloženě uchvácen, ale rozhodně jsem spokojen. Arnold je Arnold, ale MVP je Mackenzie Davis - famózní badass.

• 11.10.2019  12:26
    Přátelé (TV seriál) (1994)

Odolával jsem více než dekádu. Nevím přesně proč, ale nikdy jsem této úžasné partě nedal šanci. Až teď jsem se tomu konečně poddal a užívám si ten pocit, že mi stále zbývá OSM SÉRIÍ na dokoukání. INSTANTNÍ SRDCOVKA. UPDATE: Poslední dvě série už byly slabým odvarem jinak báječné jízdy. Mám několik výhrad ke vztahovým linkám a jejich realizaci, některé mě opravdu dost žerou, ale z celkového pohledu jde bez debat o sitcomový skvost.

• 3.10.2019  17:07
    Joker (2019)

Pocity po zhlédnutí Jokera se těžce popisují. Brutálně syrové zpracování s dokonale temnou - a chce se říct až nesnesitelně nepříjemnou - atmosférou budí především dojem toho, jak moc znepokojivá dvouhodinovka to je. Je zjevné, že příběh je vystavěn tak, aby konfrontoval divákovu osobnostní integritu a poškádlil jeho hranici snesitelnosti. Na konečném hodnocení každého z nás tedy bude pravděpodobně klíčové to, jak moc toho (ne)sneseme. Nicméně nelze zpochybnit, že z uměleckého pohledu se jedná o velmi povedené dílo, jež mělo už od začátku vzbuzovat kontroverzi a vytvořit diskuzi. To Phillips za pomocí hereckého koncertu Phoenixe bezpochyby dokázal.

• 1.10.2019  11:02
    Parazit (2019)

Parazit v sobě mísí černou zábavu i vážnost poctivého sociálního dramatu, které vybízí k naprosto relevantním otázkám mířícím na současnou společnost. Na nerovnost mezi třídami poukazuje Džun-ho jak komediálně, tak i tragicky. Bohaté postavy, nečekané chvilky napětí, chytré zápletky, plynulé tempo a unikátnost scénáře v podobě neuvěřitelně dobře sladěného žánrového koktejlu dělají z filmu neskutečně komplexní kousek, jenž je už od své květnové premiéry v Cannes právem oslavován. Více v ext. recenzi.

• 25.9.2019  19:43
    Neuvěřitelná (TV seriál) (2019)

Tři úžasné výkony hereček Toni Collette, Merritt Wever A HLAVNĚ Kaitlyn Dever. Seriál v mnoha ohledech nahlíží na věci pouze ženskou optikou a tu a tam v jejich nezávislosti a emancipaci tlačí až moc pilu. Nic to však nemění na tom, že jde o neuvěřitelně silný, mrazivý příběh, jehož detektivní linka díky osobitému stylu vyšetřovatelek bez problému zaujme stejně jako nesmírně složitá osobnost hlavní oběti.

• 25.9.2019  14:06

Deštivý den v New Yorku je romantickou procházkou po Manhattanu s pár zajímavými postavami, ale také s jednou opravdu nevkusnou, kvůli níž pěkná řádka komediálních momentů přijde vniveč. Allen opět silně znázorňuje svou adoraci vůči New Yorku, tu a tam vytáhne nějakou kulantní filozofickou myšlenku a za tu pro něj již klasickou hodinu a půl nás dokáže dostatečně zabavit, abychom se nenudili. Jedná se však už o několikrát vylouhovaný romantický námět, který do jeho tvorby opět nepřináší nic nového a je spíše znakem kreativní vyprahlosti.

• 12.9.2019  14:25

Praví fanoušci se budou šíleně dojímat. Naše milované postavy dostaly zasloužený bonus na stříbrném plátně. Hned u prvního záběru na majestátní Downton se ve mně probudily všechny emoce, které jsem při sledování seriálu prožíval. V průběhu jsem si pak uvědomil, jak mi rodina Crawleyů a jejich služebnictvo chyběli. Přitom to jsou jen tři roky. Molesley je stále ten samý neohrabaný popleta, Carson se pořád dme pýchou, Tom znovu ukazuje, jaký je fantastický člověk, Violet jako vždy ze sebe sype jednu hlášku za druhou... Všichni drží pospolu a táhnou za jeden provaz. Od dvouhodinové filmové epizody nešlo čekat víc. Naprostá spokojenost. Děkuji za to.

• 27.8.2019  19:39
    Přes prsty (2019)

Přes prsty promrhal svůj potenciál. Komediální snímek z atraktivního sportovního prostředí o dynamickém vztahu mezi dvěma spoluhráčkami, které jsou rozdílné věkem i charakterem, by mohl mít vyšší umělecké ambice. Kolečko se ale rozhodl, že natočí rádoby milostnou komedii, která je čistou oslavou "pravého, pořádného chlapáka", a která je vůči ženám nekompromisně hulvátská a přehnaně sexistická. Více v ext. recenzi.

• 22.8.2019  09:22

S přibývajícím časem se sem tam objeví předvídatelný zvrat, k závěru ale spěje Krvavá nevěsta svižným tempem a konečný dojem zůstává velice uspokojující. Celkově jde totiž o elegantní, béčkovou zábavu odehrávající se v zajímavých kulisách, která je rozhodně více černou komedií než hororem. Navíc má charismatickou, svérázně klející hlavní postavu, jíž nelze nefandit. Více od komediálního hororu už asi čekat nemůžeme. Více v ext. recenzi.

<< předchozí 1 2 3 4 5 9 12 16