Godzilla vs. Kong (2021)

U takhle dementního filmu je potřeba, aby byl vyvážen zábavností, a to se jen taktak povedlo. Nečekaná sci-fi vsuvka obřího rozměru mě celkem dostala. On to vlastně není špatný film, když si vzpoměnu na nedávného Napoleona, tak i dialogy hluché dívenky a němého Konga jsou na lepší úrovni než Josefíny a Napoleona. Charakterový vývoj godzilly a konga si taktéž může nechat Napoleon jen znát :D

Goyovy přízraky (2006)

Jsem překvapen kolik lidí má problém Goyu přijmout a ocenit. Výsledkem je, že je to podle hodnocení jeden z nejhorších Formanových filmů. Hodnocení je podle mne přehnaně neobjektivně nízké (naopak takové Kukaččí hnízdo je nesmyslně nadhodnocené). Goya je bezesporu natočen jinak, než jak jsme u Formana zvyklí. Možná lidé chtějí dalšího Amadea a Flynta, kde jsou hlavní postavy středobodem vesmíru a vše se točí jen kolem nich. Doba, ve které ty postavy žijí, proplouvá v pozadí a je nepodstatná, protože genialita (atypičnost) hlavních postav by se projevila v jakékoliv době. Goya je jiný v tom, že se do popředí dostala právě samotná doba, a hlavní postava je výrazně upozaděna. Jedná se také o nejdrsnější Formanův kousek (což souvisí se záměrem zobrazit v první řadě těžkost a nesmyslnost daného historického období). Goyovy přízraky asi tak od půlky trochu trpí změnami rytmu a přeskakováním v tématech. Kekonci jim trochu uškodí absurdní až nahodilé dokončení osudů postav. Já jsem si však z tohoto filmu odnesl maximální prožitek z jedné téžké etapy španělské historie.

Grandhotel (2006)

"Kdybys večer někam chtěla jít..... .... tak si vem pláštěnku. Bude pršet." Rudišovi rozumím. Je dobrej. Dostalo mě to. Možná i proto že na ještěd bezděčně pohlédnu každý den a s mou ženou jsem tehdy poprvé spal právě tam. Taky jsem rád, soudě podle množství pozitivních kometářů, že si tento citlivý snímek bez ambicí přecijen našel své obecentsvo

Grandhotel Budapešť (2014)

Šmarjá tak jsem viděl nejslabšího Andersona. Tohle už je na 90% pouze forma, do který vyplňuje těch 10% obsahu. Všechny ty záběry postav strnule koukajících rovně do kamery, vtipné přejezdy obrazu, neobvykle výtvarně ztvárněné prostředí hotelu a všeho, to všechno na čem to stojí a čím to je zajímavý, je vpodstatě krásně vymalovanej formulář daňového přiznání, který je pouze potřeba vyplnit v kolonkách jméno, adresa, RČ, rodinný stav atd. POkud by toto byl první film od Andersona, který bych v životě viděl, asi bych tleskal nadšením, ale prostě už to mám hodně okoukaný a nebaví mě to :/ Velmi slabý příběh o ničem, velmi málo vtipu, zato skvěle hrající Fiennes. Na pár hvězd to stačí. Výstižný komentář Marigold.

Gran Torino (2008)

Šel jsem do toho s negativními předsudky (Milion baby se mi nelibila) ale postupem času si mě film omotal kolem prstu. Tenhle vývoj charakterů a postav se mi velmi zamlouvá, zejména Thaova cesta za mužstvím. "V jednoduchosti je síla", anebo "genius jednoduchosti", říká se o kdejakém počinu hudebním či filmovém. Doposud jsem se však nesetkal s ničím, pro co by to platilo více než pro Gran Torino.. Vyčítat tomu jde mnoho, já si chci však vychutnávat poslední píseň a titulky.

Gravitace (2013)

Survival dotažený do největšího extrému. Jakýkoliv další natočený survival z prostředí země už po Gravitaci bude vypadat tak trochu směšně.

Grygar (2018)

Kdykoliv ho slyším mluvit, něco zajímavého se dozvím. Nejen o hvězdách, ale i o člověku, o bádání, hledání, o vědě, o víře. To všechno v dokumentu je. Ten člověk je jeden z nejlepších čechů, elita národa. Skoro jakoby sem ani nepatřil. Grygar for prezident.

Gympl (2007)

Občas jsem se tříhvězdičkově zasmál. Zábava. Pravdivá sociální sonda do světa nadaných teenagerů rozhodně nikoliv.

Hanebný pancharti (2009)

Sice nesnáším, když někdo vezme historické reálie a předělá si je podle svýho uvážení, aby trochu zvedl prodej, ale tento film beru výhradně jako prostou zábavu bez hlubšího významu, dobrou akurát na dvouhodinové vyčištění hlavy. Na Panchartech oceňuji jedinou věc, a to je nadstandardně kvalitní herectví. Scénář je klasickou ukázkou brakové literatury.

Hannah Arendt (2012)

Tento film mám v šuplíku už strašně dlouho, přestože vlastně není důvod se na to koukat : ) Nemá čím překvapit, pokud si přečtete aspoň wiki o Arendt a o čem psala. Hodnotit film prakticky nemá smysl, je natočený tak jak se podobné filmy točí. Je pochopitelné že není moc napínavý, když se zaměřuje spíš na filozofování. To by unudilo kdekoho. No mě se to líbilo a co tedy zůstává ke zmínce je spíš kdo byla skutečná Arendt. Je obdivuhodné, že s podobnou polemikou vůbec šla na veřejnost, jelikož jí muselo být uplně jasný, že narazí na vlnu nesouhlasícího nenávistného davu. Přitom je to polemika velice důležitá, přesně z té perspektivy, kterou zaujala. No snad se jednou Hannah dozná uznání, jelikož myslím že i dnes, 50 let později, jsou její názory odsuzovány všeobecně uznávanou propagandou o holocaustu. Další věc, která stojí za povšimnutí, i v zemi svobody USA jí hrozil vyhazov z práce, a ztratila pro své názory mnoho kamarádů. Historie se opakuje až příliš rychle. Nečekaně aktuální film. "Na světě je plno takových průměrných Eichmannů."