Klub rváčů (1999)

Řemeslně naprosto dokonalé, ale obsahově mě to míjí ještě omnoho víc než manuál k motyce. Znám lepší filmy o schizofrenii, o anarchii, o revoltě proti konzumní společnosti, proti systému atd atd. Nevím prostě mě to přijde triviální, nezajímavé, proč by mi o tom měl někdo vyprávět tímhle pozérským způsobem. Nesnáším pozérství. A znuděný vlastním životem také rozhodně nejsem. Buď se mi něco líbí nebo ne, a žádná reklama, nebo trend to nemůže změnit. Platí to i o tomhle filmu... Naopak Ikea mi příjde fajn i bez reklamy. Přesto jí pochopitelně nechci mít plný byt. Nemusím Nortona, Pitta už vůbec ne. V době vzniku to šlo považovat za originální počin- dneska je z toho plno věcí povážováno za normální a běžné, a to včetně "překvapivého a šokujícího" konce. Takže už nezůstalo nic, proč se na to dívat. Jednoznačně Nejslabší Fincher.

Knick: Doktoři bez hranic (2014) (seriál)

Místní nadšení mě přimělo stahnout si pár úvodních epizod a číhnout co že to tu máme za konkurenci Nemocnice na kraji města. Vskutku jde nalézt jisté podobnosti například mezi postavou doktora Štrosmajera a doktora Thackeryho :D Oba se s tím moc nepářou a říkají naférovku co si myslej, bez ohledu na city ostatních. Počítám že kdyby se v Dietlově verzi objevil nějaký ten Rom, schytal by to naprosto stejně jako ten nebohý černošský doktor. Štrosmajer taky pálí jednu za druhou, jen v době Thackeryho frčelo mezi doktory něco jinýho. Rovněž hudba hraje zde velmi významnou roli, není to sice ta chytlavá všudypřítomná Klusákova melodie, ale ten temný ambient je pro dokreslení historické temné atmosféry naprosto dokonalý, a jsem rád že tam nenacpali nějaké ty profláklé klasiky typu Mozart, Beethoven, Dvořák. Jen ti pacienti zde nedostávají tolik prostoru pro herecké výkony, takový Preiss by se zde v roli hokejisty New York Knicks neohřál ani pět minut (natož tři díly!!! :D) . Životnost pacientů se totiž limitně blíží nule. Nemůžu dát za pět, i když je to jistě objev sezony a srovnání s naší Nemocnicí na kraji města jsem si střihnul opravdu nevážně. Trochu mi vadí, že každá epizoda není tematicky zaměřena a dějově uzavřena (klasický seriálový styl typu červený trpajslík, přátelé), ale naopak je to telenovelácký přístup, kdy se děj z jednoho dílu přesune do dalšího a pokračuje dále tam. Díky tomu se někdy zdá, že se děj tahne pomalu, zdlouhavě a někdy až moc nekonzistentně a roztříštěně, Ale je fakt že potom více vyniká ta dobová atmosféra, na které to dost stojí. EDIT 30.12 Viděno 10 epizod, HD TV.

Kniha džunglí (2016)

Jako malej jsem měl na ohraný videokazetě původní animovaný film, takže jsem si dost zavzpomínal na rok 1988. Jako fakt pěkný animace, Avatar může jít tak trochu dopíči :) CGI masakr. Hodně realistický a přitom pořád pohádkový. Vynikající hra se světlem v džungli. Vlastně nevím proč nedám za pět.

Kocour v botách: Poslední přání (2022)

Tohle mě fakt překvapilo nečekal jsem moc. Nasmál jsem se opravdu dost. Příběh má taky několik pěkných ponaučení, který asi pochopí spíš dospělí lidi než děti. Co mi trochu vadilo byly některý animace akčních soubojů. Bylo to laděné do komiksů, ale nepůsobilo to realisticky. Prostě nemám rád nízkofrekvenční video jakéhokoliv typu, trhací kalendáře na obrazovku v roce 2023 nepatří. Naštěstí tuto animaci nepoužívali často, ale škoda, jinak by to byla jasná za 5.

Kolja (1996)

Skoro na všechny Svěrákovy filmy se rád dívám znovu. Obecnou školu považuji za jeden z nejlepších českých filmů vůbec. Akumulátor je napěchovaný skvělými nápady až k prasknutí. Koljovi se však trochu vyhýbám, je příliš monotematický a celkem dlouhý. Ale úspěch mu strašně přeju, oskar se totiž do česka zase nějakých 30-50 let nedostane. Kolja měl i trochu štěstí, že byl ve správném čase na správném místě.

Kontakt (1997)

Tohle vynikající scifi mne chytlo hned napoprvé. Jiní tvůrci výmýšlejí světelné meče, alieny, honičky ve vesmírných stihačkách a lejzrové kolty. Zemeckis na to jde - jak jsme u něj zvyklí - od základních lidských proncipů, v tomto případě víry v boha. Hledání boha a hledání mimozemské civilizace je tatáž snaha zjistit co jsme zač, odkud přicházíme, a jaký je smysl naší existence. Mnoho předních vědců, včetně Einsteina, věřilo v boha. Vypadá to sice zvláštně, jakoby k sobě věda a víra vůbec nepasovala, ale je to tak.

Kosmo (2016) (seriál)

Červený trpajzlik po česku: méně sci-fi, více české politiky a českého buranství. Ale je to fakt povedený! Snad kromě prvního dílu, kde to trochu vázne, ale to je asi pochopitelný když je potřeba nejprve nějak seznámit diváky s charakterama, s projektem, prostředím atd, Dá se ten slabší první díl prominout. Vtipama to je narvaný víc než Okresní přebor, ale jak jsou dneska lidi zvyklí smát se každých 12,57 vteřiny u nějakého amerického seriálu s umělým smíchem, tak už tuhle českou srandu asi nedokážou ocenit. Srovnání s trapně a složitě naroubovanou Kanceláří Blaník?? S vulgárním buranem Čtvrtníčkem? Tak to fakt ne Radku99.. tys to tentokrát fakt nepochopil, protože i ta miss slepice je pichlavá satira na česko, kde se do takového projektu dostane pitomá misska, místo jediného schopného člena posádky, který nakonec neletí vůbec nikam. To měla bejt narážka na to jak to u nás přece chodí.

Kouř (1990)

Ano, tohle je skutečně asi jediný český film o socializmu! Pelíšky, Pupendo, ani žádná další z těch komedií nikoliv. Měly by ho dávat aspoň občas v televizi, aby mladí viděli, a ptali se. Bohužel, Kouř někam zapadl, zapomnělo se na něj.

Králíček Jojo (2019)

Hodně zajímavý a odvážný film. Podobných žánrových slepenců už jsem pár viděl (dokonce přímo o Ádovi), ale nikdy to jako celek nefungovalo, takže přijít s takovým konceptem je risk. Tím, že příběh vypráví desetiletý chlapec, divák snadněji přistoupí na tu jeho dětskou interpretaci vůdce a náckovství. Jestli o tomto tématu dneska vůbec něco točit, tak jedině touto parodickou crazy formou. Doba Untergangů a Stalingradů a Shindlerů je pryč, a vůbec.. druhá světová i s holokaustem je už celkem vyčerpaný a ohraný téma (kamsi zapadlý Dunkirk by mohl vyprávět). Nakonec i další filmaři už letos radši hrábli do první světový, než točit další druhou světovou.. No a Proč nakonec nedám za pět.. Ten film je nakonec daleko vážnější a drastičtější, než jsem podle traileru čekal. Doufal jsem, že se pobavím ještě víc. Škoda. Zajímavý teda je, že Hitlera hraje sám režisér filmu :D

Králova řeč (2010)

Kdyby to nedostalo oskara, nezajímal bych se o to. Téma to není příliš zajímavé, postava to není příliš zajímavá, natočeno režisérem, který dělá především televizní filmy a seriály, snad jen ta doba 30tých let v Anglii byla atraktivní. Nemělo mě to zkrátka čím ohromit už od počátku. Mno takže ten oskar... Pomalý začátek, poklidné až líné tempo. Bylo jasné, že nikdy nezrychlí. Zív. Postupem času mne však k filmu přitáhly dva vynikající herecké výkony, Firth & Rush - oba dva měli dostat osakra. Oni dva to vlastně zachránili od jinak jasného propadáku. Dokonale mne vtáhli do děje a začalo se mi to líbit. V příjemném a nakonec i lehce dojatém rozpoložení jsem to spokojeně dokoukal. Avšak nejedná se o žádný zázrak, a historicky přesné to není ani náhodou. Spousta věcí je zobrazena uplně obráceně než jak se to ve skutečnosti stalo. Je to komorní, malé, sterilní, usedlé, televizní drama, o v celku bezvýznamné postavičce, v historicky důležitém období, kdy světem hýbaly extrémně silné postavy - Churchill, Roosevelt, Hitler, Musolini, Stalin a mnoho jejich dalších kamarádů. Po králově řeči ve skutečnosti žadné davy lidí před Buckinghamským palácem nebyly. A to je vlastně na tom to nejsmutnější: jak bezvýznamná a slabá postava to v kontextu doby byla. Možná jediná pointa filmu? Nevím.