1917 (2019)

Schválně jsem si vygúglil definici dramatu, protože u tohohle snímku jsem vážně pochyboval, že to ty základní definice splňuje. Když se film brodí od ničeho k ničemu, tak to do téhle žánrové kolonky narvete jen opravdu stěží. Chci říct, Rychle a zběsile je také možná strhující, napínavé, akční a pěkně nasnímané, ale nikdy tomu neřeknete, že to je drama.. Mohli aspoň ty dva kamarády nechat dýl spolu, aby z nich byl tým, kterýmu divák fandí, ale i tenhle náznak dramatu zabili celkem brzy. Pak už se to opravdu plácá bahnem a řekama mrtvol, ale nemá to moc důvod ani příčinu, asi stejně jako celá válka. Jestli tohle byl umělecký záměr tak se omlouvám. Bohužel i občasné dialogy jsou odříkané herci dost nezúčastněně. Obsahem smutně prázdný film. I když se to občas snaží tvářit jako Tenká červená linie (třeba jak padá třešnové kvítí do řeky, ve které plave nezúčastněně Scho), tohle je strašně slabý pokus o kopírování nálady legendárního snímku. Nemá to tu poetiku, nemá to ten silně humanistický tón, nemá to ten voice-over vypravěče díky kterému vidíme do hlavy toho kdo tu hrůzu prožívá a jak jí prožívá. Tady to je prázdný jak vystřelená patrona od granátu. Oceňuji aspoň ten vizuální oblouk, který se na konci uzavře. Film začíná na rozkvetlé louce, a končí o pár desítek ušlých kilometrů dál také na rozkvetlé louce. Tak aspoň za tohle málo dávám nějaké ty body.

3 sezóny v pekle (2009)

Film, který diváka hned v úvodu zabije asi tak hodinou nudy, nemůže už z principu být dobrým filmem. Moc jsem chtěl, aby mne film k tematu přitáhnul a třeba i donutil si něco později o té době/postavě přečíst (jako se mi to v poslední době stalo už s několika filmy). Bohužel, je to velmi nezáživně natočené, o ničem. Nepřitahuje, ale krutě odhání jako psa... Film o nadaném intelektuálovi a umělci, o protestantovi proti zaběhlým rutinám, o buřiči české literatury, si představuji uplně jinak. Neměl jsem vůbec pocit, že sleduji něčím výjimečnou postavu, spíš obvykle pubertálního průměrného gymnazistu. Nevím proč, zda ty trapné básně (i kámoši na gymplu psali lepší věci), vulgarizmy, nebo naprosto nevhodně obsazený Hádek. Rozhodně myšlenkově je to velmi triviální, až prázdné (!!!). Potom vyvstává otázka, proč nám o tom někdo chce vůbec vyprávět a proč by nás to mělo vůbec zajímat. Je to příliš konformě natočeno, prostě uplně opačně. Dobrá kamera a kostýmy jsou snad dnes normální, nebo ne?! To je uplný základ když jdu něco takovýho dělat. Když ne tohle, tak už nevím co... Jinak ty záběry rozmazané po krajích (myslím že se tomu říka Tilt-Shift kamera), rádoby posouvají film do umělecké sféry. Ovšem jenom rádoby, protože jsou podle mě používány nevhodně, ale hlavně na efekt, účelově, ohromit podprůměrně kulturního diváka, který něco podobného doposud neviděl. K hercům.. Hádek mne nebere, pořád ho mám v kategorii "neherec", ovšem takovýho Lišku samozřejmě strčí do kapsy kdykoliv. Aspoň mu rozumím co říká. Skvělý byl Huba a ta polka je úžasná. Český film nudí, nedivím se že o něj není moc zájem. Zklamání, čekal jsem daleko něco jinačího! Filmaři českých zemí, proberte se proboha!

300: Bitva u Thermopyl (2006)

Bezduchá akční mlátička, s prvky fantazy (nevím proč v tom někdo hlédá přesné spojení s historií) - výborně výtvarně zpracovaná. Přesně tohle v akčním žánru doposud chybělo !!! Pobaví i po letech.