• Fantasy

Pád do ticha (2003)

Jako smyšlený by na mě film působil strhujícím zážitkem. Jako film, který zachycuje skutečnou událost, se řadí na jakési fascinovaně němé místo daleko za pěti hvězdičkami. A není to jen tím dokonalým zpracováním, krásně vyváženými záběry přírody a bojem s ní. Velkou roli hraje dokonalé vykreslení pocitů a psychiky, které je jednak popisováno přímými aktéry a jednak dokreslováno hranými scénami. Mnoho horolezců mluví o respektu a úctě k hoře, o jakémsi souznění s ní a o pocitu "dovolení" horu vylézt. Toto není ten případ - je to případ toho co se stane, pokud člověk k přírodě a horám ten správný respekt nemá.

Útěk do divočiny (2007)

Film jsem shlédla před dvěma roky. Od té doby jsem viděla desítky jiných, jemu podobných filmů, které byly stejně krásné a oplývaly stejně dokonalou přírodou a jistým souzněním jako tento (naposledy např. Touching the void). Přesto bych názvy těchto filmů vyjmenovala těžko. Na Into the wild si vzpomenu pokaždé, mám ho na paměti vždy, když se vydávám do hor a i teď, po dvou letech, je pro mě film a vzpomínky na něj velmi emotivní. Možná je to proto, že stejně jako Christopher McCandless mám i já plné zuby civilizace - a tak jako on i já, když jsem v horách sama, nalézám sice uklidnění, ale taktéž samotu a odloučení, což se nakonec stává dosti deprimujícím.

Jan Žižka (1955)

Opravdu tento film vznikl v roce 1955? Pokud ano, sakra, kde jsou tak dokonalí řežiséři teď!?! O nějakém prorežimním filmu nemůže být ani řeč, protože zrovna husité byli extrémně "komunističtí" a kdyby pan Vávra chtěl, bylo by tam tolik socialismu (a historicky právem!!), že bychom se z toho posr ***. Dalším velkým pozitivním přínosem jsou husité, kteří nejsou zobrazeni jako spojení bojovníci za svobodu, rovnost atd. (ne, nechápu jiné komentáře, opravdu tak zobrazeni nejsou, podívejte se na film ještě jednou!), ale naopak je krásně vykresleno, jaké svině mezi nima byli a jak nic nebylo černobílé. Přístup Jakoubka ze Stříbra, Želivského a konšelů (Staré město pražské) je dokonalý a jakožto historik jsem opravdu nadšená!! Z historického hlediska mírně odlišně probíhala bitva u Sudoměře, kde není ve filmu řečeno (ale ani opak tam není!), že husité měli opravdu namále... Celkově je trilogie historicky nejvěrohodnějším dílem, co jsem kdy viděla a doba, ve které vznikala, se na ní opravdu nepodepsala. Vzhledem k tomu, jak komunisté tuto dobu prezentovali, bych naopak řekla, že s režimem nemá nic společného.

Jan Hus (1954)

Jakožto historik a velký nepřítel SSSR jsem se opravdu bála, jak na mě film bude působit. Výsledek? Někdo kdysi řekl, že "film je prorežimní, je to na něm hodně vidět, ale je kvalitní". A to vesele kopírovala řada recenzentů. Upřímně, lepší historický film jsem neviděla a dnes by to nikdo nenatočil ani z poloviny tak dobře. Nechápu, jak tu někdo může tvrdit, že "Hus a hnutí kolem něj prezentován víc jako bojovník proti zemské vrchnosti a církvi", když je ve filmu několikrát přesně řečeno samotným Husem, že nesouhlasí s chováním církve a požaduje její nápravu. Přijde mi, že čemukoli prorežimnímu se chtěl pan Vávra naopak vyhnout, protože i Gottwald by byl překvapen, jak moc si v této době lidé chtěli být "rovni" a dělit se o všechno (na mysli mám tedy utrakvisty). Kostýmy jsou dokonalé (oblečení žen, výzbroj - žádné jiné styly...) a středověká Praha taktéž. Možná tam bylo pár perfekcionistických chybiček, na které si tedy nepamatuji (jako je např. v 2. díle řečeno "10.listopadu"), každopádně film se dostal na žebříček mnou velmi uznávaných filmů pro jeho kvalitu - na tu dobu nevídanou, na dnešní dobu neuvěřitelnou.

Hra o trůny (2011) (seriál)

5. nejlepší seriál?? 93%?? Přemýšlím, co mě donutí k tomu, abych nedala "odpad"... Ale popořadě... Během několika prvních dílů jsem nezaznamenala jediné známky děje, občas (zatím jsem našla JEDEN) se asi povede nějaký ten dialog, na kterých je tato "akční" podívaná založená. Ale koukat se na středověké porno (lidi, vážně, musíte mít sex opravdu všude?!?! sakra, žijeme opravdu ve společnosti, která už neudělá bez porno scén ani fantasy seriál?!?!), které se tváří jako jediný děj v každém díle (kterak se blonďatá slečinka naučila souložit, kterak bratr souloží se svou sestrou...), to je opravdu pod mou úroveň - a to jsem zvyklá na hodně. Kdyby šlo aspoň o nějaké romantické záběry "aktů", ale tohle je fakt síla - koukat jak to dělají zezadu, zepředu, nahoře, dole...uff. K tomu se přidává naprostá neoriginalita. Opravdu v žádném z těch národů, kmenů atd. nikoho nepoznáváte??? Všechno, opravdu všechno, co jsem zatím viděla, má svůj původ jinde, ať již jde o středověkou Anglii, nebo řecko-římské období. Výprava a kostýmy taktéž nic moc, tady se ale dá aspoň mluvit o slabém průměru, ačkoli nějaké kousky jsou opravdu bizardní a netuším, proč se k tomu autoři uchýlili...(mám na mysli např. některé typy přileb). Jediná akční scéna, která za něco stála, byla v prvních 4 minutách 1. dílu, nicméně její představitelé umřeli a scéna byla zametena pod koberec, aniž by byla využita. Navždy. Suma sumárum, na další díly se rozhodně koukat nebudu, stačilo mi.

Trabantem napříč Afrikou (2011)

Pravý cestovatelský dokument, kdy se lidé seberou a jedou. S kamerou, odhodláním a plánem, který musí několikrát za cestu změnit. Okolo není dvacet lidí z podpůrného týmu, štáb a šest kameramanů, nýbrž jen příroda a zkušenosti. Zážitky z cest ukazují Afriku ve všech stránkách. Ne, nejedná se o charitativní dokument ani o styl "koukněte na tu nejlepší přírodu na světě". Prostě to popisuje Afriku tak, jak je. S lidmi, kteří pomoc potřebují i nepotřebují, s tím krásným i ošklivým, s problémy i nádhernými okamžiky. Účastníci cesty jsou sympatičtí, chtějí cestovat a dělají to z potěšení, nikoli z povinnosti ani pro peníze. A to se v dnešní době pseudo dokumentů opravdu cení.

Válka termitů (2006)

Dokument obsahuje unikátní záběry, dopodrobna mapující život nejpozoruhodnějšího hmyzu na naší planetě. Délka z něj činí koukatelný "večerní" film, nicméně právě proto je škoda, že jsem z tohoto dokumentu moc nedozvěděla. Po obrazová stránce je to tedy dokonalé, nicméně po stránce informační bych váhala, zda tomu dát přívlastek "naučný", protože nebyla řečena ani základní fakta jak o termitech, tak o mravencích - a to, co řečeno bylo, se zdálo jaksi nesrozumitelné a nahodilé. Ale jinak klobouk dolů nad detailností záběrů a parádním střihem.

Star Wars: Epizoda II - Klony útočí (2002)

Úžasnost tohoto dílu mi asi nějak uniká... Z Anakina se stal arogantní šampon (prostě se na něj nedalo dívat) a nebýt toho, že k sobě s Natalií Portman mluvili, nepoznala bych z jejich výrazů ani trochu citu, o který tam šlo. Herecký talent se k N. Portman v té době ještě nedostal, takže např. při střelbě v závěrečné bitvě bylo z jejího výrazu a držení zbraně patrné "držím plastovou hračku a koukám támhle na to plátno...". Spíše tedy než herecké výkony a záběry těchto dvou milenců mě uchvátila válka, stroje a celkově efekty. Např. důmyslnost a pestrá paleta některých obléhacích a válečných strojů, rozbouřené moře, boj mistra Yody, atd... A kvůli tomu se na to rozhodně vyplatí podívat.

Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba (1999)

Jelikož je tento díl opravdu prvním dílem, který jsem ze série Star wars viděla, nemám větší výhrady. S pocitem "koukám na kultovní film" jsem ustála i to, že vesmírné lodě ve vesmíru vydávají zvuk a překousla jsem i roli Natalie Portman, která v té době herečkou prostě nebyla. Nicméně celkově film nezklamal moje očekávání, které nebylo nijak malé, takže hodnotím čtyřmi hvězdičkami a uznale kývám hlavou :-).

Restrepo (2010)

O Afghánu a misích bylo natočeno více dokumentů a ještě více jednotlivých videí, avšak tento dokument převažuje. Na rozdíl od jiných jednotek se tito chlápci neptají, ale rovnou střílejí, neboť téměř každý kontakt znamená kontakt nepřátelský. Sledovat tyhle vojáky z pohledu kamery jiného vojáka se tak dotklo stoprocentní reality a člověk jen sedí přikován k židli a ví, že tohle je doopravdy. Nicméně právě kvůli stylu natáčení se tento druh dokumentů stává nepřehledným a mnohdy člověk neví, kam jdou, proč, a kdo na koho vlastně střílí. Ale nějaká daň za tuto realitu tu asi být musí...