Hobit: Bitva pěti armád (2014)

Výprava dostala zaslouženě epický konec, viděno opět v prodloužené verzi. Asi paradoxně nejlepší bojová scéna je hned v úvodu, kdy v Dol Gulduru je na plátně Saruman, Elrond a Devítka zároveň. Kromě toho jsou ale všechny ostatní části filmu zvládnuté velmi dobře. Bitva je v podstatě autorská adaptace, protože v knize je asi na dva odstavce,a myslím že se podařilo ji udělat dostatečně zajímavou na svoji stopáž, aniž by kopírovala jednu ze dvou hlavních bitev v LotR. Herecky je to zvládnuté opět dobře, především ze strany Thorina, jedinou výhradu mám k Alfridovi, nicméně zadostiučiněním je prodloužená scéna, kde je jeho spektakulární smrt. Mimochodem v prodloužených scénách je jízda na bitevním voze, která je rovněž extrémně zábavně pojatá a opět se valná většina humorných scén váže na usekávání hlav. Konec je narozdíl od Pána Prstenů mnohem rychlejší, což byla vždy moje jediná výtka k trilogii a svižnější zakončení filmu je mnohem příjemnější. Skvělá trilogie filmů, která z banálnější knižní předlohy dokázala vykřesat velmi důstojný sequel k pro mě nejlepšímu filmovému a knižnímu dílu všech dob.

Interstellar (2014)

Tak jen pár postřehů: s Vesmírnou odysseou to srovnává snad jen debil. Odyssea je natažená nuda, ve které si smysl filmu a jeho poslání musí člověk dopracovat sám, Interstellar je dynamické drama, kde každá pointa je doslova vysvětlena tak aby ji pochopil i úplný debil.Je to dokonce tak polopatické, že si obecnestvo našlo zcela nové vysvětlení pro závěr filmu. /// Jinak je to ale v rámci sci-fi dramat skvělý dynamický snímek, perfektně zahraný a kombinující spoustu námětů z jiných scifi filmů. Po tomto již není potřeba sledovat Gravitaci, Frekvenci a spoustu jiných blbin, vše je obsaženo zde. Vizuál a audio je na výbornou a v kině to byla opravdu paráda, nicméně i opakovanou produkci v domácích podmínkách na notebooku po letech jsem si užil. Skvělý blockbuster, doporučuji.

P.K. (2014)

Tohle je poměrně podstatná záležitost, doporučuji vidět a diskutovat s nějakým indickým kolegou / spolužákem / známým. Jedná se z hlediska dopadu / zrcadlení jejich společnosti o podobnou věc, jako jsou u nás např. Pelíšky. Jinak klasický bollywood včetně písniček a romantiky.