Terminátor (1984)

Bohužel, opět se mi potvrdilo, že Cameron mi k srdci nepřiroste. Terminátor je skvělý film, se zajímavými efekty na svoji dobu, bezvadným Arnoldem v roli stroje a ostatními herci naopak velmi lidskými. Promyšlenost příběhu je také perfektní a z řemeslného hlediska se jedná o skvělou filmařinu, na některých místech mi opravdu tuhla krev v žiách. Ale. Proč každý Cameronův film co jsem zatím viděl obsahuje tak stupidně rozkrytý děj? Celá pointa Terminátora je zřejmá už na začátku, včetně toho kdo je otec atd., děj absolutně postrádá jakýkoliv zvrat. A vzhledem k tomu, že se to opravdu týká každého jeho filmu, tak pes musí být zakopaný někde v Cameronovi. Kvůli tomu, jak dokáže pohřbít sebelepší pointu v ději si u mě Cameron už dlouhodobě vysluhuje post nejděsivějšího režiséra, který si nadobro upevnil velehrůzou zvanou Avatar. Škoda, protože jinak je Terminátor geniální film.

Terminátor 2: Den zúčtování (1991)

Tak zázraky se dějí, I Cameron umí dotáhnout skvělý film k dokonalosti. Neporovnatelně lepší než jednička ve všech ohledech - děj, herci, triky, scénář... Takže gratuluji k prvotřídnímu filmu a doporučuji ke shlédnutí každému, včetně zarytých odpůrců sci-fi. Jeden z nejlepších filmů co jsem kdy viděl.

The Grand Tour (2016) (pořad)

No bohužel, kvalitou to šlo od dob Top Gear dost dolů. Takže stručně: ano, stále je to velmi vtipné a ano, pořád neztratilo toto trio nic ze svého kouzla a sarkastického humoru. Na druhou stranu je to čím dál tím méně o autech, v každé epizodě je jich tak polovina oproti tomu, co bylo v Top Gear. A stopáž, která je dlouhá je vyplňována vyloženě nevtipnými scénami jako je Celebrity Brain Crash nebo American. PS: Dvojdil z Namibie je petihvezdickove dilo, ktere nema obdoby.

The Haunting (2018) (seriál)

Bože! Ze začátku se to táhne, kolem poloviny začne seriál nabírat na obrátkách. Jednoznačným plsuem je schopnost budovat napětí bez tupého goru nebo lekaček bez pointy (tady všechny ty scary scény skutečně mají poměrně dobře vybudovaný základ). Ale a teď se pokusím bez spoilerů - tvůrce měl jít s tím koncem opravdu do hajzlu. Je tam sice ukrytá poměrně slušná pointa, ale celkové poskládání závěru a chování postav sráží tenhle seriál o dvě třídy dolu. Konec.

The Mandalorian - Kapitola 1: Mandalorian (2019) (epizoda)

Zatím jsem optimista a dávám za čtyři hvězdy, protože doufám, že zbytek seriálu nebude podobně jako clone wars - krátká stopáž s debilním lineárním příběhem. Snad ne. Jinak je to relativně OK, atmosférou někde na pomezí staré trilogie a Solo a celkem mě to baví a to včetně těch 80kových efektů. Naopak díky té helmě zas až tak moc nefunguje charisma hlavního hrdiny a třeba vtipy v kombinaci helma vs. robot opravdu nepůsobí lidsky (což by humor měl). To je ale tak jediná výtka, kterou kromě děje mám.

The Mandalorian - Kapitola 2: Dítě (2019) (epizoda)

Naplňuje to co jsem psal u prvního dílu. Seriál je podobně jako clone wars poskládaný z krátkometrážních vedlejších epizod. Baví mě na tom to hodně odlišné pojetí Star Wars, blízké k westernům, výrazně atypická hudba i výprava podobná 80. kovým filmům typu Barbar Conan, kde se prostě deset minut nepromluví. Ale rozhodně to nebude pro každého a k blbobstem typu Last Jedi to má opravdu hodně daleko.

The Mandalorian - Kapitola 3: Hřích (2019) (epizoda)

Konečně díl o kterém nejde říct, že se táhne. Zápletka westernová opět, a očekávatelná, ale člověk si to užije i tak.

The Mandalorian - Kapitola 4: Útočiště (2019) (epizoda)

Tohle je za mě doposud nejlepší epizoda seriálu. Má jasný epizodní rozměr ve stylu klasického westernu, Mandalorian v něm má zatím největší charakterní rozměr sám za sebe a vizuální podání tanku je za mě skvělej prvek.

The Mandalorian - Kapitola 5: Pistolník (2019) (epizoda)

Opět epizodní díl, za mě v pořádku. Vzhledem k tomu, že si tyto díly nehrají na víc než jsou, tak není problém akceptovat (alespoň pro mě) formát a bavit se u toho. Průjezd pouští i akční sekvence jsou schopné vytvořit poměrně slušné napětí, ale na druhou stranu se v tomto díle o žádné veledílo nejedná.

The Mandalorian - Kapitola 6: Vězeň (2019) (epizoda)

Nemám problém s epizodními díly, ale na tomhle konkrétním mě iritovaly záporné postavy. Jinak akcí a námětem to špatné není ale vidět znovu ty zrůdy už asi úplně nechci...