• Životopisný

Dokonalý trik (2006)

Dokonalý film (viz mnohé další komentáře). Bonus navíc v podobě zobrazení některých vynálezů, které Nikola Tesla (David Bowie je v této roli famózní) skutečně učinil, ale vinou nátlaku "střídavoproudé" lobby zůstaly utajeny...

Občanský průkaz (2010)

Vynikající. Jen nevím, proč je tenhle film uváděn coby komedie...

Takoví jsme byli (1973)

Film mohl být klidně o dvacet minut kratší a více vykreslená politika by také neškodila.

Wall Street: Peníze nikdy nespí (2010)

Vynikající pokračování. Při některých scénách (zasedání pánů bankéřů v době přišedší krize) se mi dělalo až lehce nevolno - ne, že bych měl přehnané iluze, ale Stone cyničnost zúčastněných vykreslil velmi plasticky. A můj oblíbenec Michael Douglas nemá chybu. Třeba při přednáčse na vysoké škole jsem mu doslova zobal z ruky.

Prolomit vlny (1996)

Pro mě jeden z nejdepresivnějších filmů, velmi silná výpověď, jde až na dřeň toho, čeho je člověk přesvědčený o své pravdě schopen.

Předčítač (2008)

Po první půlhodině, která už začínala zavánět nudnou milostnou povídačkou, se film zlomí do dramatu, ve kterém se výtečně spojuje rovina sociální (vina, odpuštění, stud a strach ze společnosti) s osobní (lze milovat někoho, kdo je vlastně v jisté rovině své osobnosti zrůda? lze takovou lásku sám sobě vůbec přiznat?). Pro mě nečekaně silný zážitek.

Requiem za sen (2000)

Tentokráte se s většinou neshodnu. Zajímavá sonda na téma závislosti všeho druhu a kterak někteří lidé neumí žít svůj vlastní život sami za sebe a kam to také mohou dopracovat je bohužel pro mě zadupána absencí příběhu a "vysoce uměleckými" kamerou a střihem, které mi už po pár minutách spíš lezly na nervy. Jedna hvězdička je za fantastickou hudbu Kronos Quartetu.

Backbeat (1994)

Historii The Beatles znám poměrně dobře a tenhle film je velmi výstižný, aniž přitom sklouzává k pseudodokumentu - zůstává dramatem. Jen pozor - není primárně o The Beatles, nábrž o malíři Stuartu Sutcliffovi, který mimo jiné hrál jeden čas (ne moc dobře) v téhle kapele na basu.