• Životopisný

Jak přicházejí sny (1998)

Nádherně přesný popis toho, co se děje po smrti a jak my sami vytváříme svůj osud.

Pan Nikdo (2009)

Naprosto dokonalé zobrazení paralelních vesmírů/skutečností. Každé rozhodnutí vytváří novou linii, novou realitu a obě varianty existují vedle sebe a dál žijí svým vlastním životem. Přesto jsou ale klíčové body, osudové okamžiky, kterým se nelze vyhnout. Toto není jen skvělý film, toto je zároveň učebnice. Od Matrixu jsem neviděl přesnější zobrazení toho, v čem žijeme a jak věci fungují.

Dvanáct (2007)

Strhující, s brilantním scénářem, fascinující práce s kamerou i zvukem, a k tomu velmi velmi ruské. Tohle dílo se snad ani nedá nazvat remakem.

Užívej si, co to jde (2009)

Naprosto klasický Woody Allen, jakého miluju. Zejména úvodní monolog hlavní postavy je naprosto skvostný, celek pak dialogová jizda bez přestávky.

Náš vůdce (2008)

Velmi dobré, jen mě poněkud mrzí poněkud jednobarevné svalení viny na učitele v závěru filmu. Ano, šel do riskantního experimentu, ale studenti na střední škole už mají odpovědnost sami za sebe, navíc na oběti se podepsalo mnohem více lidí mnohem hlubším způsobem, než "nezodpovědný" učitel. Ale chápu, že film je primárně o něčem jiném a musel by být tak o hodinu delší, kdyby řešil i tuto rovinu.

Kawasakiho růže (2009)

Po "U mě dobrý" jsem se obával, že ač dřívější fanda, už nebudu chtít žádný Hřebejkův film vidět. Nakonec jsem se (naštěstí) odhodlal a zůstal jsem doslova s otevřenou pusou. Famózní film s dokonalými hereckými výkony (ty Kolářové a Chudíka přímo září), navíc skvělé (a náročné) spojení sociálního a rodinného dramatu. A obě závěrečné pointy mi po tom všem navíc úplně vyrazily dech. Dosud jsem měl na dotaz, který film páně Hřebejkův považuji za nejlepší, jasno. Nyní má "Musíme si pomáhat" zdatného konkurenta...

Soudcova noc (1983)

Vynikajícímu dramatu na téma co je vlastně spravedlnost a kdo má vůbec právo rozhodovat o vině či nevině druhých lidí schází k dokonalosti trochu rychlejší rozjezd a hlavně méně černobílé vyústění v závěru.

Soukromá válka pana Wilsona (2007)

Možná koukám na svět jinýma očima, ale toto je pro mě jen naivní politická agitka s nesmyslnou glorifikací ještě nesmyslnější války.

Po přečtení spalte (2008)

Není to to nejlepší, co jsem od Coenů viděl, ale vtip tento snímek má. A herci jsou naprosto neodolatelní, že mě dokáže rozesmát Brad Pitt bych si nemyslel.