• Životopisný

Čas zabíjet (1996)

Tolik rovin v jednom filmu se vidí málokdy...

Vyměřený čas (2011)

Přidat trochu filozofie (klidně i na úkor akce) a byl by to dokonalý film.

Správci osudu (2011)

Dobrý nápad zabitý klišoidním schématem o vše překonávající lásce a poctivých politicích. Navíc model dědečka na obláčku (pardon, v nejvyšším patře na Manhattanu), který rozhoduje úplně o všem a naše svobodná vůle je jen iluze - teda pokud jí spolu s tou touhou spravovat věci veřejné tím nejlepším způsobem a milovat tu pravou nemáme tolik, jako jeden skvělý Američan. Drobnosti typu Správce osudu se svědomím, který tak nějak cítí, co je správné, nebo kouzelné pomůcky typu obušku s pytle ven (klobouky) už jenom dobíjejí pokažené.

Případ Platfus (1985) (TV film)

Skvělé! O hereckých koncertech se rozepisovat nemá cenu (a nejen paní Bydžovské a pana Brodského, ale též Sklenčky, Růžka, Hanzlíka a dalších), dokonalý je ale zejména scénář. Svěrákova schopnost pozorovat život a převést jej do scénáře se zde projevila naplno.

Strom života (2011)

Filmová meditace nebo meditace ve filmu, to není podstatné. Nádhera! A velmi chápu různost hodnocení různých.

Harry Potter a Relikvie smrti - část 2 (2011)

Tradiční potterovina. V podstatě ani jeden z filmů není špatný, a ani jeden nedokázal atmosféru knihy převést na plátno (snad s výjimkou Vězně z Azkabanu). Co mě ale zklamalo bylo 3D, které krom mozkomora v úvodu a rozpadajícího se Toma v závěru zůstalo na půl cesty, ve srovnání s Avatarem či Alenkou dosti nevyužité.

Černá labuť (2010)

Fantastický film s hlubokým esoterickým druhým plánem, který bývá jen výjimečně zmiňován. Ve filmu podle mne nejde o proměnu z Bílé labutě na Černou, nýbrž o nalezení obou stránek (světlé i temné) a rámci jedné osobnosti (duše) a následného dosažení dokonalosti, po kterém již není třeba pokračovat v inkarnaci. Tož snad to v tomto filmu nevidím jen já a moje manželka... :-)

Habermannův mlýn (2010)

Člověk je ve své podstatě dobrý, ale lidstvo je zlé. A člověk s tím mnohdy nic nenadělá. Změní se to někdy?

Pouta (2009)

Dokonalý obraz reality osmdesátých let - mrazivé, smutné, pravdivé.

Sociální síť (2010)

Vynikající portrét génia a zároveň asociála, jakým géniové bývají. Shoduji se s komentáři, které praví, že o FaceBook jde až ve druhé řadě, v první řadě je to skvělé psychologické drama. A je celkem fuk, kolik ve filmu je skutečnost a kolik si scénárista přimyslel.