Hellboy 2: Zlatá armáda (2008)

Ak sa už robí fantasy film vždy to priláka do kín mnohých divákov, však efekty, napínavé scény, stále sa niečo deje. Problém ale je, že väčšina takýchto filmov pri tom končí a je to také nejako ľahko predvídateľné. Ale tento film prišiel s niečím novým. Aj keď som predchádzajúcu snímku nevidel o to viac ma prekvapila práve táto časť. Nielenže je to napínavé a dobre sa na to pozerá a tak ďalej, ale postava Hellboya je aj neskutočne vtipná takým svojským spôsobom, ako na spôsob roztržitého nemehla, ktoré za účelom pomôcť demoluje všetko okolo. Naviac jeho utajená identita, že nesmie o ňom nikto vedieť, tiež nie je na škodu pretože je to také tajnostkárske a on s tým musí bojovať. Zaujímavá kombinácia týchto nadpozemských postavičiek, ich charakterov a ľudí, ktorí s nimi spolupracujú. Celkom dobre som sa bavil a vychutnal som si tento film, aj keď nie v kine. Prekvapil ma a k dokonalosti mu už chýba iba malý kúsok. Určite by mi nevadilo ani ďalšie pokračovanie ak by bolo na patričnej úrovni a ponúklo by opäť niečo zaujímavé v podobnom duchu.

Gympl (2007)

A je tu zábavná komédia o mladých ľuďoch o ich rodičoch o škole o kultúre "grafity" a o všetkom možnom čo sa deje na gymply a v jeho zákulisí. Ale nič viac v tom vidieť asi nemôžem. Nejako ma to nechytilo aj keď Eva Holubová rozhodne oživí každý projekt na ktorom pracuje svojou spontánnosťou a prirodzenosťou. Bolo pekné nazrieť trochu do toho zákulisia "grafiťákov", ale to bolo asi všetko. Nová dvojica Tomáš Vorel ml. a Jiří Mádl síce zaujala no nejak výrazne neprekvapila. Aj keď Tomášovi som naozaj veril tie grafity a celý ten životný štýl. Takže aby som to zhrnul, síce dobré, ale nič prekvapujúce.

Cemetery Junction (2010)

Musím napísať, že som mal podstatne väčšie očakávania od tohto filmu ako sa nakoniec ukázalo. Páčila si mi doba v akej sa odohrával daní dej, hudba bola úplne úžasná a skvelá, ale nejako sa neviem preniesť cez herecké obsadenie, čo sa mi nezdá ako najlepšia voľba, ďalej dej mi pripadal byť veľmi vláčny a išiel si takým svojím tempom, keby jeden z hlavných predstaviteľov nebol na konci zistil prečo je jeho otec aký je a aké chyby v živote urobil, bolo by moje hodnotenie ešte horšie. Určite som už videl aj lepšie filmy, aj keď snaha tu určite bola. Je to dosť ľahký film na pozeranie skoro žiadne ťažké situácie, kde by človek musel premýšľať a naviac sa aj tak nič podstatné nezamotá, jedine že dvaja chalani si uvedomia, že je im dobre tam kde sú lebo práve vo chvíli keď majú odísť môžu nájsť nový rozmer samých seba a začať novú etapu ich života a hlavný predstaviteľ nájde odvahu a ujde od svojho stereotipu so svojou láskou zo základnej a to je celé. Takže podľa mňa nič extra.

Slunce, seno, erotika (1991)

Záverečná časť skvelej filmovej trilógie nás privádza nielen do známej dedinky Hoštice ale aj (akože) do Talianska a dej je trochu nakombinovaný, no originalitou rozhodne nezaostáva za predchádzajúcimi časťami. Radosť sa pozerať ako to tam opäť Helena Ružičková rozprúdi a známe tváre z predchádzajúcich častí opäť prejavia to na čo sme boli zvyknutí. Kúsok erotiky, veľa zábavy ale hlavne domáca produkcia nevyčísliteľnej hodnoty na ktorú sa vždy rád pozriem. Ak slunce.....tak aj seno.

Slunce, seno a pár facek (1989)

Pokračovanie úspešného filmu z diele Zdeňka Trošku je opäť tu a opäť v kvalite akú divák očakával. Nielen nadvezná postupnosť, ale opäť život v Hošticiach ožíva a rozhodne na radosť divákov zažijeme nové vtípky, skvelú a bravúrnu Helenu Ružičkovú a celú ekipu priam legendárnych hereckých mien. Tu je zbytočné niečo vyčítať pretože tento film tak ako prvý aj záverečný mám v takej obľube, že nedokážem napísať nič konštruktívnejšie. Ak už je nejaká trilógia, ktorá stojí za to z československej produkcie tak je to rohodne táto. Dobre odvedená robota po všetkých stránkach!

Slunce, seno, jahody (1983)

Jednoducho úžasné. Aj keď je rok 2010 a sme zavalený tuctovou produkciou zo západu, tento film bude mať stále hodnotu. Prirovnal by som to asi ku Karlovi Gotovi. Je to ako taký zlatý slávik československej kinematografie (celá trilógia samozrejme). Nielen skvelý herci ale aj vtipné scénky, ktoré sa stali časom prakticky kultovými. Dedinský život má vždy čo ponúknuť a príhody, ktoré sa stávajú na dedine ma vždy dostanú. Naviac keď sa réžie ujme Zdeňek Troška to je kvalita úspech zaručený. Toto je jeden z mála z filmov (a tiež celá trilógia) ktorú môžeme pozerať kedykoľkvek, stále a stále a nikdy sa nebudem nudiť. Vďaka za takéto filmy!

Pokoj v duši (2009)

Slovenský film s tutulnou piesňou, ktorá jasne predznamenávala jeho kvality....ale nestalo sa tak. Nádherná horehronská príroda veď samotné okolie Čierneho Balogu je úchvatné, no dej tohto filmu až taký úchvatný nebol. Až tak som sa síce nenudil, ale zase nemohol som ani výskať od prekvapenia. Celý príbeh má taký pozvoľný spád a sleduje osudy jedného človeka po prepustení z väzenia. To môže byť zaujímavé kam povedú jeho cesty, ako sa dokáže začleniť do spoločnosti, čo sa medzi tým zmenilo a práve taký je aj tento film, pomalý, pozvoľný, ale zároveň prírodou uchvacujúci. Som rád že som mal možnosť vidieť túto snímku, lebo som sa aspoň uistil že Slovákom stále chýba nejaká iskra, ktorú tu neviem nejako nájsť v našej produkcií.

Cinka Panna (2008)

Ako začať? Neskutočná, ale neskutočná nuda od začiatku až do konca. Keby tento film zostrihli z pár scénami na začiatku keď bola ešte malá a na konci keď už hrala na úrovni stačilo by to a zmestilo by sa to do 15 minút naviac ako alternatívny film. Ľutujem ľudí, ktorí si na túto snímku zakúpili film do kina pretože sa museli až brutálne nudiť. Ja som sa nudil teda poriadne a stále som čakal kedy príde už konečne nejaký prekvapivý moment, no stále nič a nič. Ak to bol zámer uspať divákov tak sa to vydarilo, ale úprimne ja si radšej pospím v posteli. Ešte detail hercom úlohy veľmi nesadli, lebo len málokomu som naozaj veril danú postavu, ktorú hral.

Jánošík - Pravdivá historie (2009)

A je tu ďalší slovenský veľkofilm, ktorý sa točil nekonečnú dobu a výsledok mal stáť za to, veď ho točila Agnieszka Holland a bolo tam cítiť, že nemal tak úplne slovenský feeling, ale čo už. Neviem čo tomu vytknúť rozhodne to nebolo zlé, ale úprimne jediné čo ma zaujalo bola scéna na konci keď ho vešali a tá stála naozaj za to. Chýbala tomu väčšia iskra a napätie, alebo niečo kde by sa človek mohol aspoň viac zasmiať, neviem niečo prekvapivejšie. Celé to išlo v takom tempe, že divák čakal kedy ho chytia a uvidí tú brutálnu scénu ako ho zavesia za rebro. Ale príroda tam bola skutočne nádherná a ešte keď sa jedná o slovenské exteriéry to vždy oceňujem a rád vidím. Hlavne že sa točí na Slovensku niečo čo má aj zmysel a je to dobré, nie len bezduché pokusy o film.

Bathory (2008)

Veľmi rád by som dal tomuto slovenskému veľkofilmu lepšie hodnotenie pretože má na to predpoklady a tvrdá práca s akou driluje Juraj Jakubisko svojich hercov si to rozhodne zaslúži, ale nemôžem. Na samotnom filme mi napríklad vadil jeho dej okrem iného postava Caravgia, ktorá síce nie je fiktívna ale žila niekde úplne inde ako Alžbeta a nikdy sa s ňou nestretla, to znamená jasný zámer vytvoriť zápletku a pritiahnuť do kín divákov. Ďalej sa nemôžem preniesť cez dejové línie ako tváriť sa že Bathory bola len obeť spiknutia, ktoré na ňu našil Karel Roden (nespomeniem si teraz na postavu). No nepripadá mi to ako uveriteľný fakt, aj keď sa to nedá presne dokázať, dajme tomu že fáma, ktorá z nej spravila legendu sa zakladá na tom, že zo svojich slúžok si robila otrokine a kúpala sa v ich krvi aby si udržala mladistvý vzhľad, okrem iného mala aj dvorné prisluhovačky, ktoré vymýšľali tie najbrutálnejšie tresty pre svoje poddané. Mal som možnosť prečítať si knihu od Nižňanského ale dobre. Film bol natočený práve takto a musím sa na to pozerať ako to je. Oceňujem herecké výkony Anny Friel, ktorá sa naozaj zaskvela a ako holliwoodska herečka ukázala čo v nej drieme. Karel Roden ako skvelý herec sa taktiež prejavil na plno, no nie všetká snaha sa dá hneď pretaviť na úspech. Aj keď film to nebol zlý, očakávania boli rozhodne väčšie. Aspoň titulnú pieseň ktorá predznamenávala príchod do kín tejto snímky tam mohli nechať, pretože Katka Knechtová jej naozaj dala kus zo seba.