Shake Hands with the Devil (2007)

Další filmík k problematice Rwandy do sbírky. Tentokrát z pohledu Romea Dallaira, který měl na starosti celou situaci a kvůli rozkazu „Nezasahovat“ mu před očima umíraly tisíce lidí a on nemohl nic dělat. Podle mě velmi povedený film a doporučuji všem, kteří by se chtěli o problému, který byl Rwandě dozvědět více, a nechtějí nic číst. Ale zpět k filmu je to další bomba. Je zde vidět, že s tím bylo opravdu velké množství práce, aby vše vypadalo realisticky a k tomu byla i velká část natáčená přímo ve Rwandě, takže plus navíc. Nemůžu hodnotit jinak než jako u předchozích filmů jako je Hotel Rwanda a Střelba na psy, ale prostě plnej počet si to jednoznačně zaslouží.

Střelba na psy (2005)

Když jsem si pustil film Hotel Rwanda, tak se u mě rozjel maraton filmů vztahujících se k Rwandské genocidě. Hned po Hotelu jsem si pustil Střelbu na psy. Popravdě jsem se toho trošku bál, nízkonákladovka, člověk od toho moc nečeká, když kolem něho jsou pořád hollywoodské pecky. No ale po zkouknutí musím říct, že jsem objevil neskutečně povedený snímek vztahující se ke Rwandské genocidě. Nechci nějak shazovat Hotel Rwanda, ale tohle mi přišlo ještě o něco lepší. I když se jednalo o podobný nápad jako u Hotelu (vraždění Tutsiů z jejich pohledu v uprchlickém táboře), tak právě proto chci Střelbu na psy ještě o něco výš vychválit než Hotel Rwanda. Budu se opakovat, ale skvělý film nemusí stát milióny.

Já, Olga Hepnarová (2016)

Po zhlédnutí tohoto filmu jsem zjistil, že existují dva druhy lidí. Ti, kterým se film líbil a oceňují ho a ti, kteří ho zhlédnou a jdou bez zamyšlení dál. Já se bohužel zařadil do té druhé skupiny. Nechci říct, že by se mi film nelíbil nebo že to byla sračka, ale prostě byl na mě až moc umělecký. Nebavily mě scény typu, že se 2 minuty v kuse dívám, jak Olga kouří nebo scény, kde si to dělá, a musím vidět celý průběh. Ty dlouhé scény a umělecký nádech mi prostě celkový dojem zkazily. Ale musím nakonec vyšvihnout skvělý výkon herečky Olszańské, která si hlavní roli střihla bravurně.

V hlavě (2015)

Pouštěl jsem si to jako odpočinkovou večerní záležitost. No ale co se nestalo, vedle perfektního animáku jsem objevil i skvělý příběh u kterého jsem si neodpočinul, ale několikrát vyskočil z postele kvůli napjatým někdy až smutným scénám. Takže pro příště už vím. A jinak si myslím, že toho Oscara si ten film zasloužil.

Mise (1986)

Dlouho jsem se na ten film připravoval, moc se mi do něj nechtělo, ale jednou z nudy jsem si ho pustil. Lituju toho, že jsem se k němu nedokopal předtím. Moc povedený film zachycující misijní činnost jezuitů v Jižní Americe. I když poměrně smutný, tak se mi líbil. Mohu doporučit všem a hlavně je to můj asi první film, kde se mi líbil Robert De Niro a to je pro mě poměrně velký úspěch.

In nomine Patris (2004) (TV film)

V dnešní době zase zajímavé a aktuální téma. Osoba Josefa Toufara bude aktuální podle mě ještě dlouhou dobu. Ale zpět k filmu. Opravdu skvělý výkon Viktora Preisse, hltal jsem každé jeho slovo. Pěkný, výstižný snímek, i když se samozřejmě najdou drobné chyby, které mě v místech štvaly a daly by se pozměnit, ale co už.

Hotel Rwanda (2004)

Super film, perfektní snímek. Zatím nejspíš jediný film, který pojednává o genocidě a zvěrstvech, které se děly v jedné malé africké zemi a západní mocnosti jen tiše přihlížely. Dle mého názoru film zůstane asi dlouhou dobu nepřekonatelný a mohu ho jen doporučit dál, protože to stojí za to a v některých chvílích jsem měl i zatajený dech.

Století Miroslava Zikmunda (2014)

Pěkný životopisný dokument o životě neobyčejného cestovatele, kterého zná snad každý. Miroslav Zikmund a jeho parťák Jiří Hanzelka se dostali do zemí, do kterých se asi dnes jen tak nikdo nepodívá, zažili něco, co už se jen tak nezažije a přeci zůstali nezměnění a podle mě i skromní. I dnes si listuji jejich cestopisy a představuji si jejich cestu

Bábušky z Černobylu (2015)

Tak tohle se povedlo. Příjemný dokument o lidech, kteří se nesmířili s vystěhováním po černobylské tragédii a navrátili se zamořených míst, kde žijí dodnes. Moc se mi to líbilo. Pěkný byl ten kontrast sešlá vystěhovaná babka někde 200 km od oblasti a naproti tomu aktivní stařenka, která je živa z plodů z radioaktivní půdy. Doporučuji všem, i když místy sem tam až mrazí.

Vévodkyně (2008)

Pěkný no, já osobně v tom nic hlubšího nevidím. Vévodkyně má manžela, který si domů přivede milenku a tam jí nakládá a nechce ji pustit, protože se doma má špatně. Pane bože to je nápad jak za milion. Maj štěstí, že tu blbost pozvedli aspoň pěknými kostýmy. Jinak mě to neuchvátilo.