pinguinka

redaktorka, editorka, korektorka

<< předchozí 1 2
    • 18.2.2005  21:38
    Fantom opery (2004)

Mám ráda knižní předlohu, miluji muzikál a od včerejšího dne zbožnuji film. Nejnovější filmová verze slavného muzikálu se podařila, nové hudební pojetí je skvělé, kostýmy a výprava okouzlující, zajímavá je i kamera, ovšem nejdůležitější je velice sympatické obsazení. Lidé, kteří cítí potřebu psáti oficiální recenze a kteří ten film vesměs pohřbili, se rozdělili na několik táborů, v nichž vždy koluje jedna věc. Buď je to výčitka, že to není jako původní nastudování muzikálu z 80.let a že tam nehrají Michael Crawford a Sarah Brightman čili nové obsazení to neumí dobře zazpívat. Pak tu máme komentování vývoje kariéry pana režiséra, kterému se to prý hrozivě nepovedlo a jehož vedením z POTO vznikla údajně nuda. A zapomenout nemohu na (hlavně v českých kruzích) populární výtku statičnosti a divadelnosti. Světe div se, ono je to divadelní, když je to muzikál a odehrává se v divadle! Zajímavé, že ani jedna z těchto věcí mi nepřijde relevantní. Původní verze z 80.let je jistě fenoménem (o něm ale u nás moc lidí nemá páru) a v případě Sarah Brightman, myslím, že nepřekonatelný (však to taky Mistr psal pro ni). Ovšem to neznamená, že je nová verze špatná. Je jiná a řekla bych, že v mnoha ohledech lepší - je opravdovější, věrohodnější, a tím pádem i působivější. Pokud někdo není schopen udržet pozornost při poslechu hudby, tak by na ten film asi ani neměl chodit a bude to jeho vlastní chyba, a ne chyba filmu. Tento muzikál má svou pevně danou dějovou osnovu, posloupnost hudebních čísel, která byla pod patronací samotného autora dodržena a která jsou díky skvělému obsazení lepší než verze divadelní. Ve filmu to tedy vypadá tak, že jedna píseň následuje za druhou, což je myslím u muzikálu normální. Přeskakovat, sestříhávát nebo měnit pořadí nelze - to má být asi ta nuda. Nějak se zapomíná na to, že je děj a charakter postav vyjádřen a evokován z velké části v hudbě, kterou je nutné si vyslechnout. Dále nevím, co negativního si v případě POTO mám pod pojmy statičnost a divadelnost představit - je to předepsaný sled událostí, odehrává se to na jednom místě, v divadle a to, že jsou jednotlivé písně snímány tak, abychom viděli postavu, která ji zpívá, je snad dobře, ne? (Postavy bohužel při zpěvu nemohou skákat na trampolíně... a to je zase asi ta nuda.) To jsou takové hlavní aspekty, ke kterým jsem se chtěla vyjádřit. Než svůj komentář zakončím, tak si ještě dovolím pár vět o obsazení. Jak už jsem zmínila, je takřka bezchybné - velice výstižně a správně protivně se povedlo Minnie Driver ztvárnit místní primadonu, Emmy Rossum je (svým vzhledem, věkem i zpěvem) opravdu nevinnou a půvabnou Christine, její milý je v podobě Patricka Wilsona dostatečně kladný a sympatický apod. Obdiv a uznání si především zaslouží Gerard Butler, který se s partiturami vyrovnal skvěle a v jehož hereckém a pěveckém podání není Fantom nějaká zdeformovaná kreaturka, ale je to nešťastný muž toužící po tom, aby byl milován. Přesně tak, jak to on sám zpívá v jedné z nesilnějších scén - The Point Of No Return: "Say you'll share with me one love, one lifetime. Lead me, save me from my solitude...Say you want me with you, here beside you...Anywhere you go let me go too..."

• 1.8.2004  01:07
    Frida (2002)

Krásný, obrazově i zvukově originální film o neobyčejné ženě. Salmě Hayek se podařilo vystihnout Fridinu odměřenost, neústupnost a chlad, zároveň ji ale obdařila půvabem a bolestnou křehkostí, která člověka dojímá. Jak tomu bylo v jejím skutečném životě, tak je jí i ve filmu nepostradatelným partnerem Diego Rivero ve skvělém podání Alfreda Moliny. Škoda jen těch nepříliš vydařeně představených politických souvislostí.

• 27.7.2004  20:51

Je to spíš zkouška trpělivosti, protože to, co se ve filmu děje, je většinou zbytečné, zmatkovité a ještě k tomu špatně natočené. Postavy nevýrazné a loutkovité, herecké výkony nijaké, což je při délce filmu opravdu znát.

• 20.7.2004  01:08

Často se mi nestává, abych nějaký film nedokoukala, ale dvojice Ford-Hartnett mě bohužel nedokázala přinutit zůstat u obrazovky až do konce. Prapodivná slátanina s nijakými hrdiny, u které mi neustále v mysli naskakovala otázka: "Z jakého důvodu že se to vlastně natočilo?" Myslím, že kdybych film viděla celý, platila by nepřímá úměra - čím více viděno, tím méně hvězdiček... V důsledku jsem tedy ráda, že mohu dát hvězdy dvě, a to především z nostalgické a nekritické lásky k Harrisonovi.

• 14.6.2004  20:36
    Ned Kelly (2003)

Bohužel nemám skoro co psát, protože je to film o ničem. Anti-charismatickému Heathovi jeho hrdinu prostě nevěřím – asi to bude tím nepřirozeným plnovousem, v němž vypadá spíš jako Rumcajs než zákonem pronásledovaný legendární hrdina. Dokonce i romantická zápletka, která je pro tento typ filmu vyloženě nutná, je nepovedená, banální a úplně zbytečná. Občas to díky záběrům na zvířátka, stromy a krajinu silně připomíná dokumentární pořad z dílny National Geographic. A jak už psal Quint, je to i místy nechtěně komické. Velice nevydařené drama.

• 14.6.2004  20:10

Tento film je tak roztodivně nádherný a nevysvětlitelně okouzlující, že vyslovím přání, aby odteď nikdy žádný překlad nebyl úplný, protože to, co se v něm ztrácí, je nejkrásnější. Mnou oblíbený Bill Murray je bezchybný (neprávem Oscarově neoceněný) a půvabný talent Scarlett Johansson nepřehlédnutelný. Originální, vtipné, melancholické, inteligentní.prostě dokonalé. Smekám.

• 13.6.2004  01:28
    Troja (2004)

Myslím, že se tento film celkově moc nepovedl. Tak vyčpělé, neustále se opakující a omšelé repliky jsem dlouho neslyšela a pokud se k tomu přičte určité zohavení Homérova díla, tak je to dosti smutnéNemohu si pomoci, ale Achilles Brada Pitta mi byl k smíchu a jeho jedna grimasa + pohledy na jeho naolejované tělo mi jako přesvědčivý herecký výkon moc nepřipadaly. To už by byl snad lepší i David Beckham – ten v sandálové akční Pepsi reklamě podává výkon kvalitnější – hlavně proto, že nemluví :D Musím na druhou stranu vyzdvihnout excelentní herectví Erica Bany, jehož postava je uvěřitelná a přesvědčivá a který je pro mě skutečnou hvězdou tohoto filmu. Jako vždy je tu skvělý Sean Bean a úctyhodný je výkon, který předvádí Peter O'Toole. To jsou ale asi tak všechny klady, jež mohu z mé strany uvést. Goethe napsal: „Jestliže staří Řekové a Řím svých bájí hloubku snad jen vysnili, tu trošku ducha měli bychom mít, abychom jim to aspoň věřili“ - to bohužel nelze, když jsou skvostné báje převyprávěny takto bez-duše.

• 13.6.2004  01:02

Docela milý film s příjemnou hlavní hrdinkou – Daphne díky Amandě Bynes působí velice sympaticky. Nenáročná a zábavná komedie, i když při pohledu na obsazení si člověk s trochou lítosti uvědomuje, že to mohlo být lepší. Nedostatky ovšem nahradí a zcela jistě pobaví elegantní Colin Firth, když už ničím jiným, tak tanečním číslem u zrcadla - to je úžasné a já kvůli němu možná přidám čtvrtou hvězdičku ;o)

• 10.4.2004  19:06

Film, kvůli němuž jsem se chtěla naučit po češtině nejsladšímu a nejkrásnějšímu jazyku – francouzštině, což se mi částečně podařilo, a teď se bohužel daří zapomínat. To ale neplatí o skvělé adaptaci s úžasným Gérardem Depardieu v hlavní roli, kterou si často připomínám filmem samotným i předlohou a na kterou zapomenout nelze. Vypomohu si slovy Roxane, neboť říkají vše: Ah! qu'il est beau, qu'il a d'esprit, et que je l'aime!

• 29.3.2004  19:45
    Rosalinda (TV seriál) (1999)

Dovolím si v komentáři rebus: Je to tradiční, s prominutím, TELE-*ov-NO-VEL'A. Co mě ale v jednom dílu fascinovalo, byly některé výroky -> pouze v tomto seriálu uslyšíte "Jsem čistější než zástěra pradleny." nebo, teď se připravte, lahůdku: "Upadla ti dcera!" Na to prostě nelze zapomenout! =oD

• 23.3.2004  18:46

Všechny mé pochybnosti a obavy se během sledování filmu rozplynuly a zbyly jen vzpomínky na krásný a silný příběh, v němž čest, odvaha a víra něco znamenají. Podobně jako se kapitán Algren (ve skvělém podání Toma Cruise) seznamuje se samurajskými hodnotami, postupně se stává součástí toho obdivuhodného světa a je ochoten za něj bojovat, tak je i divák (tedy já =o) více a více emocionálně, morálně, hlavně však lidsky zasahován. Zní to možná pateticky, a z mnoha stran je tento film za patos a klišé kritizován, já ho tak ale vůbec nevnímám a po vzoru samurajů se mu ukláním, neboť mi v mnoha ohledech připadá "dokonalý".

• 22.3.2004  13:39

Místy napínavé, místy lehce vtipné, někdy zajímavé, občas divné, celkově však značně kostrbaté. Kupodivu ani herecké obsazení není přesvědčivé, což ovšem není vina herců...Velká škoda.

• 6.3.2004  02:21

Už samotný hrdina příběhu přitahuje pozornost a pohled na herecké obsazení tuto přitažlivost ještě prohlubuje. Největší „sílu“ filmu vidím v tom, jak si rafinovaně pohrává s kontroverzními tématy a obejde se přitom bez laciné vulgarity a obscénnosti. Celkové ladění snímku je ponuré až tragické, přesto jsou tam místa zábavná a místy až hříšně vtipná. Geoffrey Rush je tradičně skvělý a markýzovy výsměšné poznámky a repliky v jeho podání zní opravdově - mnohdy se však za jeho urážkami a drzostí skrývá jen smutek osamělého a nešťastného člověka; to jsou momenty nejsilnější . Nemohu taktéž zapomenout na Dr. Royer-Collarda – Michael Caine je v této roli naprosto věrohodně odporný. K mé spokojenosti je do příběhu vhodně zakomponována i milostná linie, která je velice přesvědčivá - Kate Winslet a Joaquin Phoenix patří podle mě k nejtalentovanějším mladým hercům a Quills je toho dalším důkazem. ----- Co je „zlo“ a kde se skrývá? Je potrestáno? Kdo je vlastně hříšný? To mi vždycky probíhá hlavou, když ten film sleduji. ---- Quills je skvěle zahraný, provokativní, především však nesmírně inteligentní film. Pro ty, kteří chtějí přemýšlet.

• 9.2.2004  20:53
    Nebe (2002)

Křehký příběh dvou lidí v mezní situaci. Podobně jako u „Princezny a bojovník“ mě fascinovala zvláštní atmosféra, krásné detaily a to, že se na nic nespěchá. Vše tak nějak podivuhodně splýváTom Tykwer spolu s Cate Blanchett se opět postarali o nevšední filmový zážitek. Originální, nadčasový a podmaňující.

• 9.2.2004  20:27

Kdo říká pravdu a jmenuje se Filip? Jaké je tajemství příruční tašky? Proč Algy často jezdí na venkov a Jack do Londýna? To vše a ještě mnohem víc se dozvíte v této vtipné komedii ve velmi kvalitním zpracování. Skvělý nestárnoucí humor, šarm a ironie vynikají díky skvělým hercům – zvláště roztomilý a okouzlující je Colin Firth v roli Jacka a přímo úžasná je Judi Dench jako Lady Bracknell. K příjemné atmosféře přispívají i krásné exteriéry West Wycombe a honosné kostýmy. Oscar Wilde je zárukou výtečné zábavy a s nadsázkou lze říci – co replika, to vtip – tedy pro toho, kdo má tento typ humoru rád.

• 1.2.2004  02:41
    Báječní a bohatí (TV seriál) (1987)

Dlouho jsem své hodnocení zvažovala a musím dát tomuto nekončícímu seriálu hvězdičky dvě – jednu za úžasnou flexibilitu řešení dějových zvratů ;o) a druhou za to, že se při jeho sledování krásně snídá. Taky jste tak napjatí, zda si neuvěřitelně umělohmotný Ridge vezme už asi popáté (nebo počtvrté, teď nevím ;o) Brooke?A dozví se Eric, manžel Stephanie, otec Erica a děda malého Erička pravdu o tom, že Ridge neni jeho syn??? :oD

• 1.2.2004  02:06

Byla jsem na tento film natěšena jako obyvatelé Hope Springs na drby, ale musím bohužel konstatovat, že charakteristika „romantická komedie“ není zrovna ta nejlepší. Spíše se jedná o nenáročné dílko s romantickým nádechem (hezký park opravdu romantiku sám neobstará :) a humornými prvky (Colinův svůdný výstup se šálou je vskutku vtipný ). Je to škoda, když se člověk podívá na slibné obsazení. I když musím uznat, že Colin Firth je šarmantní, jeho pohledy velice výmluvné a Heather Graham dostatečně svůdná.

• 30.12.2003  17:57

Přestože se tento film nedrží striktně předlohy, což je patrno především na konci, je tu to hlavní, na co Hawthorne ve své knize poukazuje. Lidská zloba, závist a strach z neznámého jsou v puritánských postavách ztvárněny velice dobře a podobně jako v Čarodějkách ze Salemu mi nahání hrůzu, jak se dají lidé zmanipulovat. Ovšem je to i příběh lidí toužících po svobodném životě, skutečné pravdě a samozřejmě i lásce. Hester je v podání Demi Moore přesvědčivá a Gary Oldman jako reverend Dimmesdale okouzlující, takže navzdory svému obdivu ke knize si ten romantický závěr vždycky přeju. K tomu vhodný hudební doprovod Johna Barryho, jehož melodie jsou zde sice občas předvídatelné, ale krásné -> vřele doporučuji přečíst knihu, třeba při poslechu soundtracku.

• 29.12.2003  21:27

Herecký koncert aneb jeden z nejlepších filmů o lásce. Krásnější filmový vánoční dárek jsme si nemohli přát. Vtipné, rozkošné, nápadité a místy tak dojemné a smutné jako život sám. Popisovat skvostné výkony všech zúčastněných je zbytečné, stačí napsat LOVEly ;o) Po odchodu z kina jste jistě měli radost, na rtech úsměv a v očích slzy jako já. Nesmím zapomenout pochválit další bezchybnou součást filmu - hudbu - málokdy se povede tak skvělý nesamoúčelný výběr. p.s. Kdy a kde bude mít koncert Billy Mack?! =o)

• 26.11.2003  22:55

Děsivě humorný příběh, ze kterého mi vždycky běhá mráz po zádech. Peter Jackson je opravdu skvělý režisér a vytváření snových světů je pro něj přímo určeno. Vždy jsem ohromena tím, co zde dokázaly Kate Winslet a Melanie Lynskey - je to neuvěřitelné právě v tom, jak je to věrohodné a šokující; např. když Paulina vyslovuje otázky „Why could not mother die? Dozens of people are dying all the time, thousands, so why not mother?“ Božským stvořením je pro mě i tento film.

• 26.11.2003  22:34

Hudba jako výrazový prostředek je u Luhrmanna typická a velice účinná. Tento taneční film mě překvapil a moc se mi zalíbil. Sympatičtí jsou představitelé hlavních i vedlejších rolí a i samotná cesta za vítězstvím v Australian Pan Pacific Championships je tu výstižně zachycena se všemi zákulisními intrikami, zkostnatělostí starší generace, ale i s nezbytnou dávkou klišé, proměny ošklivého káčátka a „náhodných“ situací. Pro mě ideální kombinace, k tomu skvěle vybraná hudba a skvostné závěrečné paso doble.

• 26.11.2003  21:57
    Dracula 2000 (2000)

Přestože mám horory s různými nemrtvými, zvláště pak s Draculou, velice ráda, tento film mě jako celek zklamal. Uznávám, že odhalení pravé Draculovy totožnosti je originální, ale zpracování a výstupy některých (no, vlastně skoro všech) postav pokulhávají. Mlha vystupující z rakve nebo tma na hřbitově mě v tomto filmu opravdu neděsily. Slova Abrahama Van Helsinga: „Dracula. Not myth. He's real, I assure you“ tak platí jen díky kouzlu charismatického Gerarda Butlera, který ale nemá - paradoxně - dostatek prostoru.

• 16.11.2003  23:02
    Čokoláda (2000)

"Once upon a time there was a quiet little village in the French countryside..." Začíná to jako pohádka, plyne to jako pohádka a jako pohádka to končí. Hallström nám připravil bonboniéru plnou sladkých dárků - rozkošné postavy, báječní herci, kvalitní scénář, krásně vybraná místa a samozřejmě propracovaná a kouzelná hudba Rachel Portman. Stačí jen ochutnat, bohužel "jen" očima. "My favorite" je Čokoláda.

• 16.11.2003  22:30

Pokud člověk od tohoto filmu nic nečeká vzhledem k Arnoldovým schopnostem, tak je velice příjemně překvapen, ba dokonce i pobaven. Vtipy založené na dětských reakcích a myšlenkových pochodech jsou zárukou a Arnold je předškolním dětem příliš nekazí. (Kimble: I Have a headache. -> Lowell: It might be a tumor -> Kimble: It's not a tumor! :-) Čtvrtá hvězdička je za zpívajícího Arnolda s kytarou :oD

• 13.11.2003  21:34
    Jesus Christ Superstar (TV film) (2000)

Ne všechny muzikály jdou natočit a Jesus je toho dokladem. Původní verze je také otřesná hlavně kvůli pěveckým (ne)výkonům, ovšem nové zpracování předčilo všechna má poslechová očekáváníModernizace a zřetelná snaha o nový pohled podle mého vyzněly naprázdno. Tvůrci měli svou pozornost spíše než kulisám a kostýmům věnovat obsazení, které je, s výjimkou Mary a částečně sboru, tragické – zejména hysterický Judas je velkým omylem. Jesus v podání Glenna Cartera je prázdnou postavou – intonace, barva hlasu, herectví – nic z toho tu nefunguje, takže i krásna píseň Gethsemane (I only want to say) zaniká v nepřesvědčivém provedení. Tak je tomu bohužel u některých dalších melodií, z čehož plyne, že divák nemůže (a ani nemá proč) prožívat úžas, křivdu a dojetí. Výjimku tvoří výše zmíněná Mary (Renee Castle), jejíž citlivé vyznání "I don’t know how to love him...He scares me so. I want him so. I love him so." je skutečně krásné.

• 11.11.2003  23:40

Málokdy se stává, aby film dostál svému názvu jako je tomu v této adaptaci novely Henryho Jamese. Plynule a jemně se v něm rýsuje postava Isabely Archer jakoby ji pro nás někdo portrétoval - se zmatkem, rozrušením, dojetím a láskou. Je to především zásluha Nicole Kidman, která jí svým hereckým uměním vdechla život, krásnými záběry a samozřejmě hudbou -Wojciecha Kilara a Franze Schuberta (velice dobře zvolená Impromptu). K tomu kvalitně obsazené mužské role, zvláště Viggo Mortensen jako trpělivý Caspar Goodwood, Martin Donovan jako Ralph Touchett a samozřejmě John Malkovich. Vynikající obraz ženy hledající štěstí a lásku.

• 5.11.2003  21:50

Povedená adaptace Greenovy knihy, i když jsem při pohledu na český název filmu zaváhala, zda jde opravdu o "Konec dobrodružství" (osobně mám pocit, že pokud v titulu nepadne slovo l á s k a , není s filmem něco v pořádku ;o) Silný příběh podepřen skvělými herci a bezchybným zachycením rozjitřené atmosféry, kterou spolu s obrazem vytváří hudba - nesmírně smutná, ale krásná...hudba, co prší...

• 5.11.2003  21:45

Tento známý příběh z francouzské historie přímo vybízí k zfilmování. V Bessonově případě BOHUŽEL. Herecký ensemble plný zvučných jmen, ale skutek (skoro) utek'. Viditelné snahy M.Jovovich nemohou zachránit film, v němž se město dobývá koulemi s vyrytým nápisem "hello!"...Taktéž se mi nezamlouvá pojetí hlavní hrdinky - ačkoli nemám nic proti filmovým úpravám - Johanka z Arku mi nikdy nepřipadala jako psychicky labilní osoba. Abych pouze nekritizovala, musím se kladně vyjádřit k vizuální stránce filmu, zvláště v momentech, kdy Johanka slyší hlasy a má zjevení. Upřímně si ale raději zopakuji stejnojmenný film s L.Sobieski nebo si poslechnu muzikál.

• 5.11.2003  21:37
    Švindlíři (2003)

Nový hit Ridleyho Scotta neboli osvědčená kvalita včetně hudebního doprovodu jeho dvorního skladatele Hanse Zimmera. To, co začalo jako rozverná Cageova klinická studie nutkavé neurózy (nebo čím vším ten chudák trpí) se zvrtlo v napínavý skoro-thriller, aby to nakonec skončilo okatým, ale milým, happyendem. Shrnuto: Že jedním ze švindlířů bude i samotný režisér, to jsem tedy nečekala. Do Pygmeje! :o)

• 5.11.2003  21:32

"Hej hou! Musíte tady mávat těma vrtulema?!" No není tohle skvělý začátek pro komedii, obzvláště když vidíte 190cm vysokého Jima Carreyho v tyrolském oblečku s kšandičkami, s kohoutím účesem, jak s úsměvem zvládá záchranářské práce ve velehorách? V podobném vtipném duchu pokračuje nadprůměrně schopný Ace i v Africe, kde je ohrožen nejen jeho život, ale i jeho precizní účes (o strastech s netopýřím trusem ani nemluvě ;o) S radostí musím konstatovat, že tento film vyvrací dva názory: 1. jakožto pokračování má stejnou úroveň jako díl první 2. neztrácí nic ze svého kouzla ani dabingem zásluhou výtečného Bohdana Tůmy. "Allllrigthy then!"

<< předchozí 1 2