smatana.sk

Slovensko

2 body

• 10.5.2018  00:58
    Dunkerk (2017)

Nolanov Dunkirk je geniálne natočený film. Zdráham sa ho označiť za "vojnový", pretože má skôr estetiku prírodopisných filmov štýlu Crimson Wing: piesok, vzduch, more. A ten záver! Vojaci, ktorí doma očakávajú pohŕdanie, si vo vlaku čítajú brilantný Churchillov prejav. Áno, vojny sa nevyhrávajú evakuáciami, ale toto víťazstvo začalo evakuáciou. Toto víťazstvo začalo v čase, kedy si ešte nacisti s komunistami na vojenských prehliadkach podávali ruky.

• 30.4.2018  12:04

Komentátor "kedu" klame, keď uvádza, že Fínsko vydalo 2000 židov Hitlerovi, pretože to bola jeho podmienka na poskytnutie pomoci. https://www.csfd.cz/film/221842-za-nepratelskou-linii/komentare/?comment=9811071 Práve naopak, Fínsko takúto požiadavku odmietlo a nevydalo na deportáciu žiadneho svojho občana. Podrobnosti tu: https://en.wikipedia.org/wiki/History_of_the_Jews_in_Finland">https://en.wikipedia.org/wiki/History_of_the_Jews_in_Finland Taktiež tvrdenie "kedu", že fínska armáda bola fašistická vo všetkých smeroch, je lživé. Skutočnosť, že fínska vojnová technika bola označená hákovými krížmi, môže pomýliť naozaj len veľmi neinformovaného človeka - Fíni používali symbol svastiky už v čase, kedy nikto netušil, že ho neskôr použije aj Hitler. K samotnému filmu: zvláštny žáner, pripomínajúci skôr hraný dokument. Spomienky veteránov prestrihávané hranými pasážami, a keď bolo potrebné kvôli nízkemu rozpočtu ukázať nákladné scény (napríklad paľbu delostreleckej batérie), tak archívne zábery. Ale vďaka tomu oveľa realistickejšie, než iné vojnové filmy.

• 30.4.2018  11:51

Vo Fínsku je to určite klasika, avšak v porovnaní s verziu z roku 2017 už pôsobí takmer divadelne.

• 30.4.2018  11:49

Sledoval som to paralelne s verziou z roku 1955 a vyšší rozpočet a moderná filmárčina sa výrazne prejavili: príbeh je hlbší, postavy lepšie prekreslené, o bojových scénach ani nehovoriac. Z filmu cítiť istú bezvýchodiskovosť a sklamanie fínskych vojakov z ich výboja k rieke Svir, avšak armádne a politické vedenie Fínska predviedlo rovnako dobrú prácu, ako vojaci - podrobnosti o Pokračovacej vojne sú zhrnuté tu: https://cs.wikipedia.org/wiki/Pokra%C4%8Dovac%C3%AD_v%C3%A1lka Ak máte chuť absolvovať vojenské dejiny Fínska v 20. storočí vo filme, odporúčam začať filmom Raja 1918, kde je popísaný vznik sovietsko-fínskej hranice, pokračovať klasickým dielom Talvisota o zimnej vojne, Tuntematon sotilas (2017) o Pokračovacej vojne. Potom Tali-Ihantala 1944, o udržaní hranice v roku 1944. K Laponskej vojne (vyháňanie hitlerovcov) som nenašiel žiadny kvalitný hraný film, takže dokument Vojna v severnej Európe, 2. časť (Spálená zem).

• 31.3.2018  14:35
    McMafie (TV seriál) (2018)

Veľmi realistický seriál. Nedávno bol odhalený gang, ktorý pašoval stovky kilogramov kokaínu v ruskej diplomatickej pošte, a pricestoval do južnej Ameriky v lietadle pohlavára KGB/FSB Nikolaja Patruševa: https://plus7dni.pluska.sk/Zahranicie/Narkotika-priamo-velvyslanectve-Gang-planoval-prepasovat-kufre-kokainu

• 5.3.2018  12:57

Varovanie učiteľa dejepisu: nenechajte sa zmiasť komediálnym vyznením filmu. Prakticky všetky fakty a vzťahy medzi postavami vo filme sú historicky pravdivé, vrátane takých detailov, ako že Malenkov mal pri poslednej schôdzi s Berijom namontované tlačidlo pod stolom, ktorým privolal vojakov, aby Beriju zatkli. Stalin po mŕtvici skutočne ležal na zemi celé hodiny bez lekárskej pomoci. V jeho vile v Kunceve sa skutočne odohrávali nočné pitky a premietanie amerických filmov až do ranných hodín. Poznámky, ktoré si Chruščov písal o tom, akým vtipom sa Stalin smial, sa skutočne mohli hodiť pri výsluchoch - prvé týždne boli zatknutí nútení písať svoje spomienky do najmenších podrobností. Berija bol naozaj sexuálny predátor, jeho obete po znásilnení dostávali kyticu: ak ju prijali, bralo sa to ako súhlas so stykom. Ak kyticu odmietli, skončili v gulagu. Znásilňovanie žien, aby sa k priznaniu donútili zatknutí manželia, bola bežná prax. Na záhrade Berijovej vily neskôr dokonca vykopali pozostatky zavraždených mladých žien. Molotovova žena Polina bola naozaj väznená Berijom, pokiaľ jej manžel zastával ministerské funkcie. Stalinov syn Vasilij bol skutočne alkoholik, prezident hokejového klubu VVS Moskva, ktorý mal leteckú haváriu v roku 1950. Generál Žukov sa skutočne podieľal na prevrate - zatýkaní Beriju. Pred Stalinovou smrťou skutočne prebehla veľká čistka medzi lekármi, ktorí boli obvinení zo sprisahania. Dokonca ani rozsah čistiek, kedy nočné mesto brázdili čierne automobily tajnej polície, nebol prehnaný. Strieľanie v pivniciach Ľubjanky naozaj prebiehalo rýchlosťou, ako si kat dokázal vymieňať zásobníky v pištoliach. A množstvo popravených naozaj zomierali s výkrikmi "Sláva Stalinovi!" na perách. Autor scenára mal dobre naštudovaného Solženicyna, Roya Medvedeva a Dmitrija Volkogonova. Takže, z tohto hľadiska je to skôr doku-drama, než komédia, hoci herci občas vedú smiech vzbudzujúce dialógy, ktoré však obvykle niekoho stáli život.

• 24.2.2018  17:27

Najväčší bluf v dejinách pokru a hack na puritánske moralitky.

• 11.2.2018  23:51

Asi každého scenáristu, ktorý po prvom úspešnom scenári dostane zálohu na druhý, prepadne tvorivá kríza a dostane nápad napísať scenár o scenáristovi, ktorý musí odovzdať scenár a nejde mu to. Niektorí scenáristi takýto scenár dokonca dokážu aj predať (Charlie Kaufman - Synecdocha New York, bratia Coenovci - Barton Fink, Martin McDonagh - Sedem psychopatov). Ale ešte nikdy z toho nevznikol dobrý film. Haloooo, ak toto číta nejaký scenárista... už to prosím neskúšaj! Je to márne!

• 11.2.2018  00:04

Zaslúži si to každý jeden z tých štyroch zlatých glóbusov, ktoré to dostalo. V podstate na tom filme nebolo nič také výnimočné, iba... scenár, réžia, kamera, herecké výkony a hudba. Scenár otočil naruby všetky očakávané klišé. Asi trikrát som si počas toho filmu hovoril "tak teraz to môžu skončiť a nič nepokazia". A nepokazili.

• 9.2.2018  15:18

Zápletka s "kódovými slovami" je dosť divná, ale inak zábavu nič neruší. Brosnan zostarol do krásy v štýle Conneryho, a Jackie Chan si vie poradiť aj bez výkrikov, grimás a efektného mávania ručičkami.

• 30.12.2017  21:58
    Výstřel (1981)

Klasický napínač, ktorý nad rámec žánru prináša skvelú kameru, temný koniec a pre znalcov detailné ukážky používania dobovej zvukovej a filmovej techniky.

• 26.12.2017  10:35

Krásne steampunkové rekvizity, veľký rozpočet, mnoho motívov, ktoré krášlili filmy Tajemný hrad v Kapratech, Adéla ještě nevěčeřela alebo Vynález zkázy... ale na rozdiel od týchto klasík tu akoby chýbala duša. Škoda.

• 26.12.2017  10:28
    People's Century (TV seriál) (1995)

Jeden z najkvalitnejších dokumentov. Výnimočný je najmä tým, že stojí na výpovediach účastníkov historických udalostí - obyčajných ľudí, skombinovaných s poctivou rešeršnou prácou v archívoch. Každý z 26. dielov znesie najnáročnejší dejepisársky test kvality: keď pustím dokument žiakom a na chvíľu odídem z triedy, keď sa vrátim, stále pozorne sledujú.

• 24.12.2017  13:34

Nádherný dieselpunk.

• 21.12.2017  16:42
    Blok 99 (2017)

Všetky postavy (bez výnimky) v tomto filme robia debilné rozhodnutia, ktoré následne umožňujú dospieť k nezmyselným krutostiam a nejakým tým rozšliapnutým hlavám. Bradley pri tom mohol aspoň kričať "za rodinu!".

• 10.12.2017  13:32
    Star Trek (2009)

Najkompaktnejší diel Abramsovej zahustenej a naleštenej verzie klasického seriálu. Pri "Beyond" a "Darkness" som mierne trpel, ale od tohto sa nedalo odtrhnúť oči.

• 19.9.2017  20:52

Nenechajte sa pomýliť prirovnávaním k LOTR alebo Conanovi. Je to videoklipovitá vec, ktorá predpokladá, že príbeh Artuša pozná každý, a sype jednu scénu za druhou. Z klasického Excaliburu si jeho fanúšikovia pamätajú ešte aj text Merlinovho zaklínadla: týždeň po zhliadnutí tohto diela si nepamätám jedinú scénu, jedinú hlášku, jediný obraz. Niečo sa tam hýbalo, hýbalo sa to veľmi rýchlo, a tvárilo sa pri tom cool.

• 19.9.2017  20:48

Dokedy bude názov "Piráti z Karibiku" predávať, dovtedy nám budú servírovať tento 7x prevarený čaj v stále luxusnejšej digitálnej šálke. Ale je príjemné vedieť, že výborní herci dostanú za takéto roly výborne zaplatené, a vďaka tomu si môžu dovoliť hrať aj v poriadnych filmoch.

• 19.9.2017  20:45
    Wonder Woman (2017)

V rámci žánru úplne v pohode. Mnohé filmy DC lezú na nervy svojím hraním sa na niečo, čím nie sú, ale to nie je prípad tohto filmu.

• 19.9.2017  20:43
    Angel-A (2005)

Žiadny Piaty element sa nekoná, ale keď dokážete prejsť pasáže v štýle "Slepačia polievka pre dušu", zostane z toho príjemná zábava, ktorá neurazí.

• 13.9.2017  15:44

Predstavujem si to takto: Charlize Theron povedala scenáristovi, že by si rada zahrala ženského Jamesa Bonda. A scenárista jej napísal rolu, kde zachráni svet, pričom vypije veľa vodky, zbije všetkých chlapov a vyspí sa s najkrajšou ženou.

• 28.8.2017  09:23

Absolútne unikátne zábery, ktoré u nás ešte nikto nenatočil a tak skoro nenatočí. Vidieť rysa je veľké šťastie. Odfotiť rysa sa podarí len skutočným profesionálom. Ale natočiť video so 4 hrajúcimi sa rysmi - to sa podarilo len Karolovi Kaliskému, ktorý za tento záber v nepriaznivých klimatických podmienkach zaplatil niekoľkotýždňovou chorobou, hoci je skúseným vysokohorským turistom.

• 16.7.2017  11:28

Výborný diel, ktorý dokazuje, že Poirot funguje aj v melancholickej nálade, bez sprievodných figúrok kapitána Hastingsa a slečny Lemonovej, bez úvodných titulkov a obvyklých vtípkov s "malými šedými bunkami". Skvelé herecké obsadenie, kamera, hudba, a najmä príbeh.

• 26.6.2017  09:31
    Svět podle Putina (TV seriál) (2017)

Ruský web INSIDER odhalil a presne popísal 20 lží, ktorými Putin oklamal Olivera Stona. Český preklad je tu: http://forum24.cz/lzi-mi-priteli-dvacet-lzi-kterymi-vladimir-putin-obelstil-olivera-stone/ Je trápne, keď režisér, ktorý je v USA za krutého kritika establishmentu, vystupuje voči autoritatívnemu polodiktátorovi ako nesvojprávna bábka. Za tento rozmer inteview dávam "odpad". Ako historický dokument "ako sa autoritár pohráva s užitočným idiotom" by si to samozrejme zaslúžilo 5 hviezd. Najväčší trapas západného novinára od návštevy G. B. Shawa v Sovietskom zväze.

• 18.5.2017  08:59
    Volyň (2016)

Filmová ilustrácia ku knihe "Krvavé územie" od Timothy Snydera. Oblasť a čas, kedy to najmenej nebezpečné, čo ste mohli vonku stretnúť, bola jednotka Wehrmachtu. Najotriasajúcejší film od "Choď a pozeraj sa".

• 10.5.2017  21:11

Štúdia nastoľovania totality v jednej školskej inštitúcii. Riaditeľka Dolores Umbridgeová prekonáva snáď aj Veľkú Sestru z Preletu nad kukučím hniezdom.

• 3.5.2017  18:51

Klasika podžánru "rape and revenge". Pri sledovaní expozície si človek vždy vraví "čo ešte tej úbohej rodine musia gauneri vykonať, aby sa ospravedlnil následný masaker v mene spravodlivosti?".

• 25.4.2017  18:39

Dokumentárny film, ktorý toho prezrádza o ľudstve naozaj veľa.

• 13.3.2017  10:54

Nenechajte sa zmiasť pojmamy ako "Fantasy" a animovaným dizajnom plagátu. Je to príbeh o zomieraní, smrti a zmierení sa s týmito súčasťami života. Nie je to zábava, je to psychoterapia.

• 5.3.2017  12:10

O ženskej dôstojnosti. Vynikajúci western. Film naberie obrátky po scéne s nácvikom streľby v prérii. (Ak by mal niekto pocit, že svadba po trojminútovej známosti je nezmysel - dialo sa to aj na Slovensku, ešte začiatkom 20. storočia.)