Civilizace - Dobrá zpráva o konci světa (2022)

Film, ktorý sa snaží ilustrovať knihu Miroslava Bártu Sedm zákonů: Jak civilizace vznikají, dosahují vrcholu a upadají.  A ilustruje to prevareným spôsobom "vydajme sa do sveta s kamerou, aby sme zistili, či je svet v kolapse".  Robia to aj lepší: National Geographic takýmto spôsobom previedol do filmu knihu Jarreda Diamonda Guns, Germs and Steel. Zavesili na uznávaného autora bestselleru filmový štáb a prehnali ho po svete, aby vedecká práca vyzerala viac sexi a stala sa prístupnou aj pre občanov, ktorí nie sú schopní sústrediť sa na prečítanie knihy.

Neortodoxní (2020) (seriál)

Výborná miniséria. Verne popisuje mentalitu každej izolovanej komunity. Zvlášť smutné sú scény, kedy sa tragédia holokaustu používa na psychický nátlak na členov, ktorí zatúžia po slobode.  Žijeme v čase, kedy sa za slobodou uteká do Berlína...

Cizinec (2010)

Generický film o lupičovi gentlemanovi, ktorý stavia len na tom, že na Angelinu, Johnnyho a Benátky sa pekne pozerá.

Jeskyně zapomenutých snů (2010)

Na film si treba vyčleniť čas, vnímať ho v pomalom tempe. A zrazu to, čo v prvých záberoch pôsobilo ako čiernobiele čarbanice na stene jaskyne, v závere filmu dostane hĺbku.  Piata hviezdička je za zmutovaných krokodílov chovaných v obrovskom tropickom skleníku blízkej atómovej elektrárne.

Avatar: The Way of Water (2022)

Keby tie Sullyovie decká poslúchali rodičov a neliezli tam, kam im to výslovne zakázali, tak by nebolo o čom točiť - teda s jednou obrovskou výnimkou: vizualizácia planéty Pandora. Dal by som tomuto filmu štyri hviezdy, aj keby tam tri hodiny iba rybárčili, lovili, prechádzali sa po lese, jedli spolu pri ohni a rozprávali si príbehy. A možno by som dal takémuto filmu päť hviezdičiek, pretože exoskeletony, úteky z vybuchujúcej lode a nekonečné súboje a prestrelky som bol nútený vidieť už tisíckrát.

Zkouška pilota Pirxe (1978)

Zaostalosť filmu v komunistických krajinách najlepšie vyznie, keď si uvedomíme, že len o rok neskôr (1979) natočil Ridley Scott geniálneho a nadčasového Votrelca.

Krotitelé duchů (1984)

Jeden z filmov, ktoré keď ste nevideli v čase ich vzniku, nemajú vám veľmi čo ponúknuť. A nie, nehovorím o trikoch.

Galaxy Quest (1999)

Najlepšia paródia na space opery a sci-fi kony, pri Grabtharovom kladive!  Prelínanie s fikčným svetom a svetom fanúšikov je ešte lepšie, ako v Mužovi z Acapulca, a to je čo povedať.  A Sigourney Waver s Alanom Rickmanom si doslova vychutnávali zahrať, ako ich tie roly nebavia. Vlastne, tieto dva filmy vôbec nie sú paródie. Pri paródiách sa nám slzy tlačia do očí od smiechu, nie od dojatia. Sila Galaxy Questu spočíva v tom, že hovorí o dôležitosti vymyslených príbehov v našich skutočných životoch. Hovorí o zasvätení čítaním alebo pozeraním filmu. A toto identifikoval už Zdeněk Neubauer v eseji o trilógii Pán Prsteňov - "O cestách tam a zase zpátky".  Treba si pozrieť aj Never Surrender: A Galaxy Quest Documentary - dokument o tomto mnohovrstevnatom filme.

Oppenheimer (2023)

Preceňovaný film. Nie je zlý, ale spomeňte si, čo v žánri historickej rekonštrukcie dokázal napríklad seriál Černobyl. A Nolanova metóda mobilizácie diváckej pozornosti výbuchom uprostred dialógu je fakt otravná.

Můj nepřítel (1985)

Slušné sci-fi na úrovni najlepších epizód StarTreku... až kým sa to nezvrhne do obvyklej roviny "rozhodujúca je prestrelka a pästný súboj protagonistu a antagonistu". Škoda.