smatana.sk

Slovensko

2 body

1 3 4 5 6 7 následující >>
    • 30.8.2013  00:08

Herecké esá. Špičkový režisér. Obrovský rozpočet. A... nič.

• 22.8.2013  00:42

Základný nápad filmu silne pripomína poviedku Woodyho Allena "Děvka z menzy", ale to je skôr silná stránka tohto dielka. Akurát namiesto upírov je tam pornobiznis: "Za stovku by vám děvce půjčilo desky s nahrávkami Bartóka, navečeřelo by se s vámi a pak byste ji mohli sledovat, jak prožívá nával úzkosti. Za sto padesát jste mohli v rádiu poslouchat stanici náročného posluchače na velmi krátkých vlnách ve společnosti dvojčat. A za tři stovky bylo kompletní menu: Hubená židovská bruneta by předstírala, že vás sbalí v Muzeu moderního umění, dá vám přečíst svoji dizertační práci, ve snobském podniku vás zatáhne do vášnivé hádky o Freudově názoru na ženy a pak spáchá sebevraždu podle vašeho vlastního vkusu - pro některé mužské je to dokonalý večer."

• 8.6.2013  12:33

Film pre teenagerov, ktorý na rozdiel od bežnej produkcie tohto určenia – neurazí. Dorastencov upokojuje, že majú šancu, aj keď sa pohybujú kŕčovito, mierne páchnu a nie sú schopní v prítomnosti dievčaťa zo seba vytlačiť súvislú vetu. Podstatné je, že sa naozaj snažia, pomáhajú jej, nevnucujú sa násilne a občas pustia nejakú obľúbenú pesničku. Dorastenkám film vysvetľuje, že keď toho svojho umrlca trochu umyjú, učešú, prezlečú a namejkapujú, má istú šancu prežiť aj stretnutie s Otcom. Ochočené zombie sme tu mali už v Shaun of the Dead, ale tu multikultúrna tolerancia voči nemŕtvym pokročila natoľko, že bolo potrebné vytvoriť samostatnú sortu kostniakov (Bonies), aby bolo koho bez výčitiek svedomia kántriť automatickou pištoľou.

• 1.6.2013  23:02

Príbeh, v ktorom americký cowboy víťazí aj v púšti Rub-al-Chálí nad arabskými jazdcami, by bol gýč, keby nebol "based on a true story", a nehral v ňom Viggo Mortensen. Lebo Viggo Mortensen dokáže šepkať v siouxčine rovnako presvedčivo, ako v ruštine vo "Východných prísľuboch". Odpúšťam tomuto filmu všetko, okrem digitálnych gepardov. P. S. Viete, prečo vyhral mustang Hidalgo nad čistokrvnými arabskými žrebcami? Z toho istého dôvodu, prečo boli uprednostnení bastardi z ruskej dediny Lajka, Strelka a Belka pred čistokrvnými psiskami, grcajúcimi na bajkonurskej centrifúge. Prirodzený výber neobabreš!

• 31.5.2013  23:57
    Appaloosa (2008)

Skvelý zážitok pre každého, komu sa klasické westerny zdajú príliš patetické a ustrieľané. Profesorská etuda o mužoch, ženách, šerifoch, darebákoch, politikoch a Indiánoch. Na ukážku len dve hlášky: 1. "Nikdy jsem tu právní stránku věci nebral vážně. Byl to jenom způsob, jak se s bouchačkou cítit líp." 2. - Takže když jsem s ní, má ráda mě. ... Když jsem pryč, má ráda tebe. ... A když tu nejsme, má ráda Ringa. ... Víš, že se koupe každej večer, než lehne do postele? Je mi s ní dobře. - Nic proti tomu.

• 30.12.2012  12:25
    Pahorek (1965)

V prvej polovici filmu som viackrát váhal, či to nevypnem, hoci mi bolo jasné, že Pahorok je "klasika". Veď popis toho, ako funguje buzerácia, šikan, mocenské praktiky v armáde alebo vo väzeniach oveľa pôsobivejšie popísal Kubrick vo Full Metal Jacket, alebo skvelý seriál OZ. Lenže potom prišla druhá polovica filmu, pochopil som že Lumet len musel vysvetliť veci, ktoré v roku 1965 divákom vôbec neboli zrejmé, aby mohol rozohrať skutočnú drámu jedinca v systéme.

• 6.10.2012  01:52

Z bondoviek už boli za tých 50 rokov odstraňované mnohé typické atribúty, a stále zostali bondovkami. Ale nazývať bondovkou film, v ktorom nie je ani stopové množstvo humoru?

• 16.10.2011  23:49

Ako si nepokaziť pozeranie Súboja Titanov 2010? V prvom rade, neporovnávať ho so Súbojom Titanov 1981. Načo aj? Cítite snáď potrebu porovnávať klasický mechanický písací stroj Underwood so súčasným lacným notebookom z Číny? Súčasní autori zložili povinnú poklonu kultovej predlohe (mechanická sova, figúrky smrteľníkov na Olympe, design Medúzy), ale ďalej sa už hrali sami. Potom, neslobodno porovnávať s Pánom prsteňov. Nehovorím len o úvodnom ženskom hlase, uvádzajúcom nás do mýtického sveta. Jacksonova trilógia bola natoľko rozsiahla a prelomová, že ju musia zbožňovať aj preklínať všetci tvorcovia filmov, v ktorých sa objavujú akékoľvek CGI príšery. Kraken je krížencom obra z Morie s chobotnicou z jazera, namiesto olifantov sa jazdí na megaškorpiónoch, Hádove lietajúce obludy chmátajú obrancov mesta just tak, ako nazgúlovia pri Minas Tirith, a škorpióni maju klepietka, bodce aj telesné šťavy, akoby boli nechceným plodom Odulinej dovolenky na Sahare. A nakoniec, neporovnávať s gréckymi bájami. To neodporúčam ani pri verzii 1981, ktorá si neváhala vymyslieť napríklad Kaliba a Krakena. Pri súčasnej verzii to už úplne stráca zmysel. Postmoderný mixér zvládne nielen premiešať vzťahy medzi postavami, ale zapracovať aj púštnych džinov. Kráska Íó (inak v gréckej mytológii "nebeská krava") zohrávajúca rolu sexi turistickej sprievodkyne po Hádovej ríši je pochopiteľná. Utekajúci hlavný hrdina jednoducho potrebuje držať za ruku poloobnaženú krásku. A Andromeda to byť nemohla, lebo tá musela zohrať druhú obligátnu ženskú rolu: s putami na rukách a rukami nad hlavou ukazovať podpazušie v meste Argos. Tvorcovia filmu evidentne cítili nutkavú potrebu povedať "niečo viac", než tisíce rokov starú story. A tak do Perzeovho príbehu napumpovali teológiu Zemeplochy Terryho Pratchetta (bohovia čerpajúci energiu z ľudskej viery a modlitieb). Výsledkom je, že si Perzeus rieši svoj oidipovský komplex viac s Diom, než s pôvodným Akrisiom. Keby sa scenárista prečítal až k Nietzscheho titanizmu, mohol byť guláš ešte pestrejší. Máte len dve možnosti. Buď - ako tu už ktosi napísal - odložiť mozog v šatni a nechať sa unášať povrchnou zábavou. Alebo sa baviť analýzou popkultúry. Na oboje nám dáva Súbor Titanov 2010 dostatok podnetov.

• 23.9.2011  18:31

Zo žiadneho filmu som nemal silnejší pocit realistickejšie vykresleného vzťahu medzi Indiánmi a belochmi, prenikajúcimi na ich územie. Je zaujímavé zamerať sa na sledovanie interakcií medzi Vranami a Johnsonom. Každý akt, hoci aj veľmi násilný, bol komunikáciou medzi nimi. Oceňujem tiež citlivo vykreslený vzťah medzi Johnsonom a Ploskohlavkou. Úsmev, dar, dotyk... Dnešnú diktatúru "kontrolných premietaní pre cieľovú skupinu" by to asi neprežilo. A skvelá scénka na tému, koľko slov treba naučiť manželku :-)

• 3.4.2011  14:43
    Pokání (2007)

Vizuálne veľmi silný film, zaslúži si minimálne kvalitu DVD a veľký monitor. * Nad príbehom netreba zbytočne rozmýšľať - "O krátkej vášnivej láske ktorej nepriala doba a mladšia sestra". Treba radšej vnímať obrazy.* Scéna vojska, ktoré stratilo nádej v Dunkerque, sa dá študovať ako diela Hieronyma Boscha.*Vojnový Londýn počas blokády, vrátane detailov ako plechové debny na "pig food" pred domami.*Vidiecke sídlo anglickej šľachty.*Zelené šaty a chrbát Keiry Kneightly.* K tomu kontrast hudobného minimalizmu / rytmus písacieho stroja.*

1 3 4 5 6 7 následující >>