Atomic Blonde: Bez lítosti (2017)

Predstavujem si to takto: Charlize Theron povedala scenáristovi, že by si rada zahrala ženského Jamesa Bonda. A scenárista jej napísal rolu, kde zachráni svet, pričom vypije veľa vodky, zbije všetkých chlapov a vyspí sa s najkrajšou ženou.

Avatar: The Way of Water (2022)

Keby tie Sullyovie decká poslúchali rodičov a neliezli tam, kam im to výslovne zakázali, tak by nebolo o čom točiť - teda s jednou obrovskou výnimkou: vizualizácia planéty Pandora. Dal by som tomuto filmu štyri hviezdy, aj keby tam tri hodiny iba rybárčili, lovili, prechádzali sa po lese, jedli spolu pri ohni a rozprávali si príbehy. A možno by som dal takémuto filmu päť hviezdičiek, pretože exoskeletony, úteky z vybuchujúcej lode a nekonečné súboje a prestrelky som bol nútený vidieť už tisíckrát.

Badnaam Gali (2019)

Názov filmu znamená "ulička so zlým menom". Hoci filmové postavy nepretržite miešajú angličtinu a svoje jazyky, slovo badnaam nie je odvodené z angličtiny (bad name), ale zo starovekej perzštiny, kde slovo badnâm znamená "zlé meno", resp. "nechvalnu známosť". https://en.wiktionary.org/wiki/बदनाम

Balada o Cable Hogueovi (1970)

Najprv som tomu dal 4, ale keď som zistil, že ešte po týždni o filme premýšľam, zvýšil som na 5 hviezd. Silný je najmä Hoguov vzťah s Dámou.

Banda (2019) (seriál)

Je dobré si uvedomiť, že kult superhrdinov v sebe vlastne obsahuje fašistické jadro. Tento zábavný akčný seriál má v sebe poriadnu porciu spoločenskej kritiky pomerov v USA. Podrobnejšie viď verbal. Vytúžená hĺbka a nejednoznačnosť charakterov sa v takomto nastavení dosahuje oveľa ľahšie, než vo všelijakých Temných rytieroch, kde to vždy pôsobí umelo.

Barbar Conan (2011)

Nie je to taká katastrofa ako pokusy o pokračovanie kultového Conana z 80-tych rokov. Tento typ príbehu ani nemôže byť nejaký Shakespeare. Ale Tyler Bates nie je Basil Poledouris. Za celý film nezaznie jediný zapamätateľný hudobný motív, pričom práve hudba držala klasického Conana - za prvých 45 minút tam zaznelo len pár viet.

Barbar Conan (1982)

Matka všetkých soundtrackov. Návod na sledovanie: 1. Uvedomte si, že je to skôr opera, symfonická báseň. Od libreta Rusalky tiež nemôžete očakávať Dostojevského ponory do psychiky nešťastne ženatého ruského úradníka. 2. Kvalitnú aparatúru a zvuk naplno! 3. Úvodné slová rozprávača Maka dajú aj nechápavým jasne najavo, že sa ocitáme vo fantazijnom svete, kde sa voda sypala a piesok lial, ešte skôr než oceány pohltili Atlantídu. 4. Bavte sa! 5. Za zhliadnutie stoja aj rozširujúce dokumentárne filmy - autori ako Oliver Stone a John Milius to mysleli vážne, ich cieľom bola pôvodne filmová séria porovnateľná s večne sa vracajúcim agentom OO7. Večná škoda, že to nevyšlo. 6. Nekazte si chuť Conanom Destroyerom alebo Red Sonjou, radšej si tento archetypálny opus pustite znova.

Barva granátového jablka (1969)

Ako niečo takéto mohlo vzniknúť v ZSSR za Brežneva, je pre mňa záhadou. Možno v rámci "podpory kultúrnej pestrosti národov Sovietskeho zväzu". V trhovom prostredí by to však nemohlo vzniknúť ani náhodou. Pod Kaukazom je to klasika, a teraz možno očakávať zvýšenie záujmu zo Západu, po videoklipe Katie Melua: Love Is A Silent Thief, ktorý je celý zostrihaný zo scén z tohoto filmu. Takto nejako si predstavujem že by vyzeralo, keby nejaký šialenec skúsil sfilmovať Chazarský slovník od Milorada Paviča.

Bastard (2023)

Vynikajúci western z obdobia kolonizácie odľahlých dánskych zemiakových polí s využitím inklúzie marginalizovaných komunít.