Devs - Epizoda 7 (2020) (epizoda)

Mě tam emocionálně rozložílo to, jak se tam najednou objeví tzv. "finální test skokem" z Castanedových knih doprovázenej monologem ze Shakespeara....

Salton Sea (2002)

Crystal meth gangsta detektivka s pár příjemnýma překvapeníma a povedenýma charakterama (psychopatickej vařič s umělohmotným nosem nejvíc). Má to takovou kýčovitou "over the top" melodramatickou patinu, kterou si buď oblíbíte nebo ne...

Nikdy výjimečně někdy vždycky (2020)

Smutnej výlet dvou hodně nemluvných puberťaček do New Yorku, napětí tam dělá fakt, že se obchází jádro toho příběhu. Tou zrnitou surovou kamerou to připomíná starší Safdie Brothers (Daddy Longlegs, Heaven Knows what) akorát bez jejich adrenalinu a rychlosti. Jo a hudbu dělala Julia Holter

Mařenka a Jeníček v lese hrůzy (2020)

Jede to primárně na vizuálu a atmosféře, jednoduchost děje mi nevadila, od horrorové adaptace Jeníčka a Mařenky nečekám mnohavrstevnatý epos s metafyzickým přesahem.

Malé ženy (2019)

reload klasiky, kterej táhne hlavně výbornej casting

Ze záhrobí (1986)

Solidní 80s trash od režiséra Re-Animatora a opět předělávka povídky od H.P. Lovercrafta. Šílenej sado-maso vědec sestaví stroj, pomocí kterýho stimuluje šišinku a narušuje tak bariéry mezi realitami. Což se jeví jako námět s metafyzickým potenciálem, ale tady je to všechno doslovný, hezky od podlahy. Takže cronenbergovské deformace, hromada slizu a doktorka, která díky stimulované šišince rozpustí vlasy, zahodí brýle a najde zálibu v kožených oblečcích.

Lov (2020)

John Woo natočil v devadesátkách s Van Dammem "Živý terč" o zábavě bohatých pořádat hon na bezdomovce. Tohle je explicitnější, vtipnější a sofistikovanější verze, aktualizovaná současnými tématy (shaming kvůli internet postům atd.). Hillary Swank potěšila v roli záporačky. Když v tom nebudete hledat nějakou logiku, tak se dobře pobavíte.

Happy (2008)

Mike Leigh ubral na existencionálnosti a přidal na komediálnosti, v hlavní roli skvělá Sally Hawkins. Výtky směrem k tomu, že oproti jeho ostatním filmům se jedná o plýtké dílo, dokazují nepozornost. Tady se akorát na okraji děje to, co se obvykle v jeho filmech odehrává v ohnisku. Ústřední veselá postava, která nebere nic vážně, působí jako kontrast - ve střetu s rasistickým nešťastným podivínem, který jí učí řídit (Eddie Marsan s naušnicí :-)), těhotnou sestrou, která jí káže stereotypní představy o tom, jak vést život (manžel, dítě, hypotéka, být "rozumná" a "dospělá"), šikanovaným dítětem ve škole, koktajícím bláznem v opuštěné továrně atd.. Scénář srší vtipnýma slovníma přestřelkama a graduje tak, aby se na konci z nenápadného vyklubalo hluboké (podobně jako třeba v "High Hopes").

Pod vodou (2020)

William Eubankovi dali po Love a The Signal konečně k dispozici takovej rozpočet, aby se mohl pořádně rozšoupnout a nezklamal. Oceňuju, že se vysral na nějaký seznamovačky s prostředím a posádkou, takže během prvních pár minut vidíte Kristen Stewart (která je nakrátko, odbarvená a hot, přiznám se, že až zpětně jsem zjistil, co je zač. Nejsem fanoušek Twilight) v podmořské vrtné stanici, kde něco bouchne a už to jede. Pak už se jen celej film se zbytkem posádky (mj. i Vincent Cassel) utíká a utíká. Místama to působí jako takovej podvodní Alien, jinak monstra mají epický Lovercraftovský nádech

Nevěsta Re-Animatora (1990)

Už se nekoná takový šok jako u jedničky, ale jinak je to víceméně stejná kvalita