hirnlego

hirnlego

Barbor a

okres Praha
šovinista & ženský primitiveček

homepage

584 bodů

Moje oblíbené filmy

 • poster

  Nebe nad Berlínem (1987)

  Někdo chce "pochopit" a nechat se unést, někdo nechce a nenechá se. Srdeční film. __________ (šla jsem na to kdysi do dnes už neexistujícího Kina Praha jen kvůli Caveovi, ale nakonec to bylo všechno úúúplně jinak)

 • poster

  Takoví normální zabijáci (1994)

  Milovat nebo nenávidět. Dokonalý skvost. Kult.

 • poster

  Idioti (1998)

  Jednou jsem si takhle četla Housera a narazila na pár slov k právě promítanému staršímu filmu Idioti. Tak mě to zaujalo, že jsem tehdá ve svých cca 15 letech šla úplně samotinká do Kina Praha, sedla si do skoro prázdného sálu a s čelistí u kolen shltala celý naprosto jiný film až do konce. Jen u pornoscény jsem byla rudá až za ušima a dělala před těmi asi čtyřmi spolusedícími, že tam nejsem. Zlatý časy.

 • poster

  Krtek (1970)

 • poster

  Mechanický pomeranč (1971)

 • poster

  Satanské tango (1994)

  O Satanském tangu se dá bez uzardění říct, že je vážně "něco extra"! Sedmi a půl hodinový černobílý opus má tři intermezza a je rozdělen na několik kapitol. První polovina (možná první dvě třetiny) filmu, to je pocitová lyrika v tom nejsilnějším slova smyslu. Pomalý hypnotický pohyb kamery a nekonečné záběry (ztemnělé okno - zdá se, že se na plátně absolutně nic neděje, ale po chvíli se ukáže, že pomalu svítá - postupně je vidět sklenice na stole, nábytek,... dost silný "okamžik"), které jsou však dlouhé přesně tak, jak mají být. Poslední třetina ale začíná být v kontextu celého snímku až příliš epická - původní, podivně neurčitá depresivní atmosféra, promoklá deštěm a plná beznaděje, se téměř vytrácí a nastupuje jiná, už bohužel trochu "konkrétnější". V rámci celého díla zvládl Tarr vystřídat snad všechny nálady - od deprese, úzkosti a znechucení (velmi silná scéna s trápením kočky - i když v ní neteče krev, lhostejný při ní nezůstane snad nikdo, protože je vidět, že to není "jenom jako"), až po téměř záchvaty smíchu (tancování opilých vesničanů). Satanské tango je umělecké dílo v téměř ryzím slova smyslu (nebýt té zmiňované poslední části - i když samotný závěr je opět příjemně podivný). Někdo může donekonečna snímat dlouhé záběry krásné krajiny nebo osob a divák u toho umře nudou - Tarr, potažmo i jeho kameraman, však svým obrazům vdechl duši. Jak se mu to povedlo, těžko říct, ale je to nádhera, pro kterou je i sedm a půl hodiny málo...

 • poster

  Stalker (1979)

  Neuvěřitelně zvláštní hypnotický snímek s nádhernou vizuální i hudební/zvukovou stránkou a absolutně specifickou depresivní atmosférou. Jeden z těch vůbec nej.

 • poster

  Unaveni sluncem (1994)

  Jeden z nejkrásnějších filmů co znám. Michalkov dokáže být neuvěřitelně "lidský" (jakkoli strašně to zní) - v režii (spousta milých detailů v chování postav dělá film "opravdovější") i v samotném hraní (vztah s dcerou sice hrát nemusel, ale stejně jim to spolu prostě skvěle ladí). . . . . Nádherné obrazy, krásná hudba a skvělí herci - politika stranou, tenhle film prostě miluju.

 • poster

  Krásná hašteřilka (1991)

  Velmi silný film, zobrazující symbolicky tolik nevyřčeného - podivný vztah malíře a jeho nahého modelu (a taky podivné ale silné pouto s jeho dřívější modelkou a současnou životní partnerkou), strach člověka z přiznání si svého vlastního já (je přece o tolik snazší schovávat se za různými falešnými maskami), touhu umělce jít svým výtvorem až za hranici lidského chápání, uchopit a zobrazit neuchopitelné a nezobrazitelné,... Je toho tolik, co se v tomhle skvostu dá najít. Třebaže film má celé 4(!) hodiny, Jacques Rivette opět nedokáže ani na chvíli nudit (i ta přestávka uprostřed filmu je skoro zbytečná).

 • poster

  Žhavé výstřely 2 (1993)

  Uzel.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace