• Rodinný

Otesánek (2000)

Natočit Otesánka v hrané podobě a ještě k tomu ze současnosti, to je značně potrhlý nápad, který se nemůže zrodit v normální v hlavě. Aspoň jsem si to tedy myslel, přičemž bych se byl ochoten vsadit takřka o cokoli, že z toho nemůže vylézt nic jiného než trapná nekoukatelná blbost. Jenže to jsem podcenil Jana Švankmajera. Ten film je samozřejmě hodně ujetý a absurdní, ale také je skvěle natočený a korunovaný excelentními hereckými výkony Veroniky Žilkové a Jana Hartla. Vlastně nakonec budu Janu Švankmajerovi vyčítat, že tam nehodil víc lekaček a hororových záběrů, protože tady vidím obrovský potenciál, že z toho mohl být vytěžen echtovní český horor.

Dům pro Irene (2012)

Dobrý film na víkendové odpoledne. Aktivních důchodců, co už sotva lezou, ale pořád něco kutí, staví a plánují do budoucna v již nesplnitelném časovém horizontu, znám docela dost. Graigovy děti si nakonec uvědomí, že kdyby Graig jenom ležel a čuměl na bednu, moc dlouhou už by si ho asi neužili. Tento film navíc proti sobě hezky staví logiku se zkušenostmi na straně jedné a úřednickou byrokracii na straně druhé. Parádně ztvárněn i vztah mezi ústředním párem.

Jmenuju se Earl - Monstrum (2009) (epizoda)

Pamatujete Rockyho V? V hlavní linii se musel s nebezpečným protivníkem popasovat on, ve vedlejší linii se o sebe musel postarat jeho syn. A podobně to v tomto dílu mají Earl a Randy.

Hudební film Tomáše Kluse (2021) (koncert)

Dělám to fakt nerad, ale určitý hudební talent musím Tomášovi Klusovi přiznat a ty dvě hvězdičky vysázet. Jinak onen film za nic nestojí. Je to, jako když nejangažovanější prominentní konformní svazák sezve další svazáky, ti spolu se zaníceným zaujetím dělají nástěnku k výročí VŘSR a naše socialistická televize o tom ráda natočí nějaký materiál.

Superdebata České televize (2021) (pořad)

Po dlouhých letech (naposled to byla asi debata Topolánka s Paroubkem) jsem viděl předvolební debatu. Ze strany ČT v podstatě mizerná práce. Formát, při kterém se nikdo nic nedozví, slabá moderátorka, stručné otázky, stručné odpovědi bez možnosti jakoukoli myšlenku rozvést. Potud by to byl odpad, ale přecejenom se našlo pár zajímavých věcí. Tím prvním byl fakt, že zatímco moderátorka se stylizovala do role přísné štěkny, tak Babiš přišel s taktikou ublíženého nesmělého tichého ouřady, co to se všemi myslí tak dobře, ale není pochopen. Další zajímavostí bylo to, že předseda Hamáček tam byl v pozici, že už s ním opravdu nikdo nepočítá. Ani soupeři, ani moderátorka, a nebýt konfliktu s psychopatem Šlachtou, člověk by si ho ani nevšiml. Kdybych nevěděl, co je zač, bylo by mi ho skoro až líto. Škrobený panák Fiala překvapil pár veselými a vtipnými momenty. Filip zcela z formy jako živý důkaz toho, že komunisté na minulém sjezdu volbou starého vedení ohrozili svou další existenci. Zahradníková věcná, Okamura ve formě a docela pohotový: "Ale pane Okamuro, Evropská unie přece…" "Paní redaktorko, mně je Evropská unie naprosto ukradená." Svazák Rakušan krotil své eurosoudružství i neomarxismus a snažil se skutečně působit jako mluvčí starostů a musím uznat (a to ten jeho spolek fakt nesnáším), že se mu to celkem dařilo. Šlachta působil jako takový trochu jednodušší primitiv. Nakonec to vlastně bylo chvílemi i docela zajímavé, přestože po čtvrtinu pořadu jsem měl dojem, že největším problémem této země i celého lidstva je stříkačka s vakcínou. A cenu za nejtupější dotaz získává ten, který byl položen všem (asi aby vynikla jeho stupidnost): "Jakou máte alternativu k elektromobilům?" Nevím, jestli jsem nezaspal pár desetiletí, ale žil jsem v dojmu, že tu nejlepší alternativu už všichni přes 100 let znají.

Jmenuju se Earl - Sirotek Earl (2008) (epizoda)

Dnes se podíváme, jak fungují neziskovky vybírající peníze na hladové děti v Africe :-)

Jmenuju se Earl - Skvělej Johnnny (2008) (epizoda)

Námět užitý v mnoha a mnoha seriálech všemožných žánrů. I tady funguje, navíc obohacen o spoustu skvělých gagů.