Free range - Balada o přijetí světa (2013)

Kdyby to nebylo na festivalu a ještě první můj film, dám odpad. Je pěkné, že chtěl režisér chtěl vyprávět příběh o ničem, v němž hraje nejméně sympatický hlavní hrdina všech dob, ale možná tento snímek nemusel opustit hranice Estonska. Scénář by bez pauz vydal na max. 15 minut, zbytek jsou prodlevy, umělecké záběry do tupé tváře začínajícího spisovatele, neustále hulícího. To je třeba ještě dodat, že těch 15 minut děje si musíte spíš vydedukovat, postavy toho řeknou tak málo, že se těšíte na každé slovo (a pak si říkáte, že radši mohly ještě mlčet). Ale opravdu a především, nevím, proč točit film o někom tak lidsky nepříjemném, jako je tento pán...ještě drobný, z mého pohledu vtipný dodatek pro MartinaNDL, cituji z jeho recenze: "Jde o čistou neschopnost fungování, bezvýchodnost, nepředstírané utrpení a nepochopení, rozervanost..." Přesně. Sám bych to líp nenapsal, o tomhle film je. A na to bych se jako měl dívat znova?:-))

Okresní přebor (2010) (seriál)

Nejprve jsem ohodnotil za tři hvězdičky, za což se omlouvám a zvyšuji na pět. Šlo o to, že sledovat tohle na Nově, kde tok děje přerušují reklamy, je zhovadilost, navíc jsem si zrovna nevybral nejlepší díly. Na DVD je to zcela o něčem jiném, nelze než označit za nejlepší sitcom poslední dekády minimálně, lepší než film, alespoň podle mého názoru. Sobota a Vetchý podporovaní Novotným udávají tempo.

Pojedeme k moři (2014)

Líbilo se mi to. Jsem sice trochu vyděšen tím, že desetiletí kluci už choděj na rande, ale aspoň nebudu překvapen, až dospějí mé ratolesti:-) Jede se podle jednoduchého uvěřitelného scénáře, celé to vypadá realisticky a divák se zasměje u řady drobných vtípků. Nejlepší jsou ovšem ksichty Vetchého v závěru filmu. Vytkl bych jedinou věc - hlavní klukovský hrdina si dost šlape na jazyk a vzhledem k tomu, že toho řekne zdaleka ze všech nejvíc, trochu to tahá za uši...ale přežít se to dá...

Počátek (2010)

Takhle to vypadá, když chcete z blbiny za pomocí ultramegacool filmových triků a postupů vytvořit iluzi chytré sci-fi. Vznikne blbina obalená zmíněnými triky. A za ten výsledek (v ději) to snad hrdinům snímku ani nestálo, ne? Leo DiCaprio svým výkonem tradičně ubírá jednu hvězdu, už jsem na ten jeho zamračenej, ale sebevědomej výraz opravdu alergickej:-).

Grandhotel Budapešť (2014)

Je to takové veselé a k popukání. Bohužel si na tento film za měsíc ani nevzpomenete, neřku-li že byste ho chtěli vidět podruhé. Groteska, kde se klade důraz na detaily, ale zapomnělo se na to, že nemá-li film děj, není důvod jej sledovat. Celkovému dojmu pramálo pomáhá hvězdné herecké obsazení, kde opravdu každou uklízečku hraje oscarová herečka. Tenhle film zkrátka rychle zapadne, přesněji řečeno už zapadl...

Konfident (2011)

Dobře zahraný mizerný scénář. Mohl bych mít spoustu připomínek k nelogičnostem (proč se Mádlova holka hned vyspala s Polákem, co tam Polák vůbec dělal, proč se kontrarozvědka soustředí na evidentně zcela neškodnou Goldflamovu skupinku, jak to, že se tvrdě sledovaný Mádl hravě dostane do zcela nehlídaného archivu, kde si evidentně může přečíst cokoliv, jak si tak snadno může v estébáky a odposlechy prošpikovaném domě zřídit výsílací místnost apod.), mohl bych hanět chaos v řazení scén. Je prostě škoda, když se evidentně silné téma ztratí ve filmařskému neumětelství. Pak je těžké i těm hercům věřit, i když se opravdu snaží. A ten Mádl má fakt hrozný vlasy:-) Takže shrnuji - až na ty vlasy může za všechno Slivka:-)

Fair Play (2014)

Doposud určitě nejlepší film Andrey Sedláčkové. Při sledování na mě úplně dýchla ta tehdejší odporná doba. Všichni permanentně připodělaní, zájmy "republiky" (tj. komoušů) nade vše, vyhrajeme za každou cenu, abychom se předvedli před západem, STB s absolutní mocí nad každým člověkem, nesvoboda, fízlování...brrr. Doporučuju se na to podívat každému Mladému komunistovi, či jak se ta místní teroristická juniorka nazývá, protože přesně takhle, to, nemilí soudruzi, tehdy vypadalo - chtěli byste to vrátit? Sport je ústředním motivem filmu, ale postupem času se od něj oprošťujeme a závěr už se nese spíš v duchu boje proti všemocné a všehoschopné státní moci. Moc se mi líbil nejen výkon hlavních protagonistek, ale i jejich scénáristické uchopení - nejde o nic nechápající naivky, které by sebou nechaly vláčet. Naopak, rozhodnou se bojovat, i když je jasné, že zvítězit v takovém boji nelze. Tleskám a myslím, že tady se budou za rok sbírat lvi. Takový český film tady minulý rok nebyl ani jeden.

Barbaři (1987)

Tomuhle "filmu" se dá snad buď jen odpad nebo pět hvězdiček. Je to totiž italská odpověď na Barbara Conana, které se můžete buď smát nebo plakat, nic mezitím. Pokud to pojmete jako komedii, nemá to chybu. Pokud byste uvažovali o motivaci jednotlivých postav, zvážili kvalitu děje a dialogů a občas propadli až studu za to, jakou volovinu to ti Italové natočili a kdo jim na to proboha dal peníze, musíte to zhodnotit jako neskutečnou kravinu. Hoši hrající hlavní postavy nevypadají ani na vteřinu, že by se skutečně pohybovali v reálném světě, a že by to snad skutečně byli barbaři:-) Většinu filmu se pohybují zvláštními přikrčenými přískoky, při nichž zřejmě vyniknou jejich tricáky, ale o to bizarněji to působí. Všechny postavy ve filmu vypadají, jako kdyby vylezli z blázince a jsou ověšení neskutečným harampádím - kostýmy jsou na Oskara. Totální béčko, včetně až neuvěřitelně nezvládnutých trikových scén (drak:-))))) O soudržnosti děje si nedělejte iluze...

Krásno (2014)

Jedním slovem vynikající. Místní intoši mají samozřejmě problém s tím, že to vypadá jako Ukrutně šťastni a přitom to není z Dánska. To přece nejde, říkají a hledají chyby. Ale bez emocí nahlíženo - řemeslně je snímek udělaný skvěle, originalita je zaručena a nudit se do samého konce nebudete, jako ve správné černé komedii nechybí bizarní postavy a dobré vtípky (přednes Smetany od dvojice hrobníků, Sokolovy hlášky apod.) Velmi dobře zahráno, Krausová je naprosto skvělá, klidně bych jí dal Českého lva (ale ona to určitě zase dostane Geislerka za to, že zahraje Geislerku). Plus jsme se něco dozvěděli o Šumperku! Jasně, celý je to bizarní, ale ne pitomý. Jediné, co jsem nepochopil, proč si Malý na konci vzal místo kamery brokovnici a co s ní chtěl vlastně dělat. Ale to je drobnost, zatím nejlepší letošní český film (no to zase není v únoru takový výkon, ale třeba to vydrží:-) A naperu tam pět hvězdiček, škarohlídi.

Rodina je základ státu (2011)

Velmi mě pobavil komentář nějakého chytrolína, tuším že Ryndy nebo Fily, na obalu DVD, ve smyslu, že Sedláček zachytil realitu života v naší zemi. Tak zřejmě žiju v nějaké jiné - zejména scéna u kamarádů (synek cvičí judo před jakousi úchylnou stavbou a rodiče se tím návštěvě chlubí) mi přišla tedy spíš jak z jiné planety, ale možná má Rynda (Fila) takových kamarádů spoustu...no nic. Téma ovšem současné skutečně je - zase tolik filmů o ekonomických podvodech u nás nevzniká. Na druhou stranu, Sedláčka vlastně tohle vůbec nezajímá, a troufám si říci, že si o něm ani moc nezjišťoval. Osou filmu totiž není vyšetřování, neřkuli nějaká hlubší reflexe pachatele, ale málomluvný výlet celé rodiny do krajiny jejich mládí. Dozvídáme se, jak žili naši předkové, že hlavní hrdina prováděl archeologické vykopávky, o samotném zločinu prakticky nic. Všechno má mít jakýsi "punc všednosti" - to bohužel znamená, že herci hrají tak civilně, že např. špatně vyslovují, mluví tiše a není jim rozumět. To vnímám jako velký problém - já Chmelovi toho účetního uvěřím, i když bude dobře herecky vyslovovat (Sedláček ale asi ne). Tohle bylo velké podcenění a atmosféře filmu to nepřidá, naopak. Ale abych jen nekritizoval - realizaci relativně chudého scénáře nelze nic moc vytknout (no to jsem moc nepochválil, ale tak to prostě je). Ve snímu se nezjevují žádní Korni ani jiné celebrity. S rodinou se lze jakž takž ztotožnit, i když že jen tak vyrazí bez otázek na Moravu poté, co jim Chmela nic nevysvětlí...no dobře, to je asi ta láska a soudržnost. A ještě jedna výtka - ti vyšetřující policisté jsou směšní, takhle prostě český policajt (ani vyšetřovatel) nevypadá - pro začínající režiséry doporučuju v tomto ohledu méně sledovat americké filmy a víc chodit na tuzemské služebny (neříkám, že jsou všichni blbí, ale rozhodně ne takhle vyhlazení, a už vůbec ne takhle sebevědomí, ono by jim to při práci s obviněnými nijak nepomohlo). Povolání URNY hodnotím jako naprostou blbost. Jinak docela dobrý film:-)

Časové pásmo bylo změněno