Hobit: Neočekávaná cesta (2012)

Vzhledem k tomu, že se jedná prakticky o pohádku a má to na sobě nálepku Pána Prstenů, tak se s tím asi moc věcí dělat nedalo. Návrat do Středozemě a potkání starých známých je fajn, ale čemu nerozumím jsou ty digitální orgie. Někdo může namítnout, že to bylo i v Pánovi Prstenů, ale já si myslím, že tam to (vyjma trojky) bylo ještě v únosných mezích. Navíc u některých triků mi přišlo, že nejsou tak dobře zvládnuty (jestli to lépe udělat nešlo nebo je to schválně, nevím) a celkový dojem z obrazu to trochu kazilo. Občas je to hrozně nepřirozené, umělé, jakoby křišťálově čisté - chápu, že když se to odehrává před trilogií, tak staří známí museli vypadat mladší, což moc dobře bez digitálních úprav zařídit nejde, ale stejně... zdálo se mi, že je to moc. Co se týče příběhu, tady asi nic namítat nemůžu, ikdyž nechápu jak mohla být tato úzká knížka rozdělena na tři filmy. Na Hobita byl upletlen bič již trilogií, jelikož každý to prostě bude srovnávat a ono se to srovnat nedá, taky proto se rozhoduji mezi 3* a 4*, uvidíme po dalším shlédnutí. Zatím dávám 3*, protože mi přišlo až příliš zjevné, že byl Hobit natočen hlavně pro peníze.

Hon (2012)

Velmi těžký film na strávení. Kamera je výborná a Mads Mikkelsen je v hlavní roli doslova skvělý. Ono celé obsazení je velmi dobré. Poměrně banální téma zpracované však do nejmenšího detailu a s obrovskou lidskostí. Celé je to tak snadno uvěřitelné, že do toho spadnete po 20 minutách až po uši. Emoce, reakce, dialogy... nic není přehnané a ze všeho čiší každodenní obyčejnost a normálnost, takže vám vše připadá velmi realné. Skoro jako byste nekoukali na film. Jednoduchá je i hlavní zápletka, jak z jedné lži jsou společností vyrobeny neviditlné okovy, kterých se již nikdy nezbavíte.

Hunger Games (2012)

Nedotčen knižní předlohou jsem absolutně nevěděl do čeho jdu a musím říct, že jsem byl příjemně překvapen. Je jasné, že to není nějaké převratné veledílo, že zde je pár technickým chyb jako i v těch nejhorších podmínkách krásný make-up, párkrát tuším, že při smrti nevystřelilo dělo, ale já se dobře bavil. Konec je klasický happy-end, ale pokud vycházeli tvůrci z předlohy tak s tím se nic dělat nedá, stejné jako HP 7. Pokud se ke knížce dostanu a přečtu si jí, možná změním hodnocení, ale já se vůbec nenudil a nic jsem nečekal, to je možná taky důvod, proč jsem byl tak překvapen a mile potěšen.

Jack Reacher: Poslední výstřel (2012)

Toma mám rád, ale k tomuhle filmu jsem se dlouhou dobu nemohl dokopat... a pak jsem byl příjemně překvapen. Jack Reacher je sice takovej Jack Bauer autista, ale ten old-school nádech dodal filmu něco víc, než je vidět v současných akčních flimech. Tady se nehraje na co největší počet výbuchů a CGI efektů. A i proto to byla příjemná změna. Pár wtf momentů lze proto prominout.

Jump street 21 (2012)

Pokud je Bůh při těle, je to určitě Jonah Hill. S Channingem tvoří skvělou dvojici a perou do nás fóry jeden za druhým. Na tomhle filmu je jen málo věcí, které bych vytknul. Geniální komedie s velkou dávkou humoru, sebereflexe a sebeironie.

Ladíme! (2012)

Prakticky Glee ve filmu s tím rozdílem, že na Annu Kendrick se dá dívat :)

Lincoln (2012)

Oscar Danielu Day-Lewisovi oprávněný o tom není jediný pochyb. Kamera a režie precizní až dokonalá, tak jak bychom od mistra čekali, ale co naplat, když není šance jak 150minutovou stopáž nějak kloudně vyplnit. A to mám politické snímky velmi v oblibě a nějaké delší tlachání mi také nevadí. Abraham Lincoln je bezesporu jednou z nejvýznamějších postav americké historie a chápu nutnost zpracovat jeho nejslavnější 'vítězství' jako velkofilm, zvláště přihlédnu k současné situaci v USA. Bohužel se to Spielbergovi povedlo napůl. Zajímavé a strhující (jak sněmovna jen může dovolit) scény střídá šeď a nuda. Škoda.

Méďa (2012)

Velmi netradiční komedie, které je málokteré téma tabu. Vyprávěna pohádkou, vyplněna slovníkem dlaždičů. Ted je výbornej a roztomilej, i když mu z pusy lítají sebehorší výrazy. Vtipů je zde celá řada a mnoho z nich je parádních, bohužel i pár hodně slabých. Co mě ale položilo úplně byl Ted jako E.T. na kole... bomba!

Muži v černém 3 (2012)

Trojka se neuspěchala jako dvojka a je to znát. Vtip zde opět nechybí, ale tentokrát se zahraje i na trošku vážnější notu ke konci než v předchozích dílech a nemůžu říct, že by to bylo špatně. Právě naopak. Samozřejmě Tommy Lee Jones zde nedostane tolik prostoru, ale Josh Brolin ho zastoupí dokonale. Will snad nestárne a já se přiznám, že jsem se Mužů v černém 3 obával. Zbytečně.

Nespoutaný Django (2012)

Leo je absolutně famózní! Preferoval bych jeho nominaci na Oscara místo Christopha, i když ten je taky parádní. A co říct k Djangovi? Je nespoutaný. Tarantino to opět dokázal a jen bych se opakoval, on je prostě vyjímečný. Nespoutaný Django je parádní jízda, se skvělými dialogy (Samuel L. Jackson a Leo jsou neskuteční s jejich mluvou), parádními záběry, typicky tarantinovským vtipem. Kdo Tarantina miluje, tak nebude zklamán. Krev, násilí, vtip, akce, dialogy, soundtrack, prostě vše co na něm milujete. TARANTINO UNCHAINED.