Policajt samurai (1991)

"What does katana mean?" "It means Japanese sword." Pri Jodorowskeho Svätej hore sa hovorilo, že ide o film, na ktorý vás nič nepripraví. Omyl. Nič vás nepripraví na Samurai Copa. Nič vás nepripraví na dej, ktorý je tak komplikovaný, že sa nedá zhrnúť slovami. Nič vás nepripraví na fuckujúceho Rena Rainesa, Eddieho Murphyho, Japoncov, Číňanov, autá vybuchujúce po náraze, nič vás nepripraví na akciu v tomto filme. Nikde inde neuvidíte toľko súloží cez spodné prádlo, toľko kameramanovej umeleckej invencie, ktorá prichádza v momente, keď vás už príbeh zrejme nemá čím prekvapiť. Nič vás neobrní pred vypchatým levom na stene. Najlepší film na svete. Poznámka: Jednu hviezdu dole za nudné pasáže. Poznámka 2: Prichádzam na to, že aj tie nudné pasáže sú v Samurai Copovi účelové. Hotový Kubrick.

Hobit: Neočekávaná cesta (2012)

Krásny vizuál, milá sentimentalita v úvode, ale hrozne veľa zbytočností. Aragorn je Aragorn.

Tři dny Kondora (1975)

Problém týchto starších filmov je podľa mňa v tom, že dnešného diváka - ktorý to isté videl už stokrát a temnejšie, krvavejšie, napínavejšie - prekvapia veľmi ťažko. Bohužiaľ. A tak sa tu bije iba "vcelku zaujímavý príbeh", dobrý Redford verzus zlý výber hudby (úvodné titulky? e?) a romantika, ktorá mohla účinkovať jedine na roztopené paničky v ČSSR. Čakal som viac a viac som aj dostal od Dog day afternoon z rovnakého roku.

Krátký film o lásce (1988)

Príbeh z poľského socialistického sídliska o strete mladíka, ktorý chce milovať a dospelej ženy, ktorá milovať zabudla. 20-ročný Olaf Lubaszenko hrá tak dokonale, až sa mi nechce veriť, že sa v miestnosti okrem neho (a resp. Magdy) ešte niekto nachádza. Iba 4 hviezdy sa prílišnú doslovnosť symbolov a to, že to vo mne nenechalo nič hlbšie.

Insidious (2010)

Efektné ľakačky, nič viac. Začiatok baví, astrálne cestovanie taktiež, svet "za" je ale celkom nudný a nelogický. Párnokopytník brúsiaci si drápy počas obľúbenej odrhovačky detsky komický. Ak rozprávka o Janíčkovi a Marienke straší deti, táto rozprávka postraší dospelých. A hajde spať.

Holy Motors (2012)

Nezmyselný film, pri ktorom som sa modlil za skorý koniec. SPOILER: To som ešte nevedel, že Cars 3 ma rozsekajú absolútne, až som si prial, aby tento koniec nikdy neprišiel. KONIEC SPOILERU. Avšak... nakoniec mi Holy Motors uviazlo v mysli ako dlhú dobu nič podobné. Herec, ktorý ktorý nemôže umrieť, pretože celý čas hrá, len aby hral? Hudobné intermezzo? Mr. Merde? Áno, áno, áno. Ale muzikálové číslo Kylie Minoque naozaj nie.

Duna (1984)

Z úcty k majstrovi Lynchovho formátu by som to nikdy nepovedal, ale tento film je skutočne NEPOZERATEĽNÝ. Chaotický dej, groteskné postavy, hrozný soundtrack. Kniha znásilnená tak, že uvidíte iba divácky najzaujímavejšie momenty bez nejakého logického rámca. Dostanete iba sľubnú temnotu a starosvetské špeciálne efekty (myslené v dobrom) a porciu vnútorných monológov a rozprávačky, ktorá sa snaží vysvetliť to, čo ani žiadna iná postava vysvetliť nedokáže (myslené, samozrejme, v zlom). Veľká škoda, že film nakoniec nedali do rúk Jodorowskemu. Bodka, viac Google a hľadanie Jodorowskeho nesplnených vízií. Kniha zostáva skvelá.

Ghost Dog - Cesta samuraje (1999)

Bozk na rozlúčku od úžasných 90. rokov. Klasická kamera, pouliční rapperi v parkoch s hudbou od RZA, šachové partie na domlátených debniach, dievčatká s knižkami v parkoch, černošský samuraj a banda komických tučných Talianov. Môj prvý Jarmusch a ja som čakal niečo oveľa nudnejšie. Tento film je na povrchu zábavný a pod povrchom hlboký, od lodi na streche, čakajúcej na koniec sveta až po dvoch ľudí, ktorí nehovoria spoločnou rečou a predsa hovoria to isté. A tie násilné animáky? Žeby obžaloba našej spoločnosti? "The end is important in all things."

Pokání (2007)

4 hviezdičky za skvelý film, ktorého hlavnými hrdinami vôbec nie sú Cecilia alebo Robbie, ale Briona a jej omyl (alebo zámer) a následné pokánie. Geniálne filmové zábery, romantika bez presladených hollywoodskych rečičiek, ale skutočných emócií a ľudskej vášne, kedy slová "i love you" a "cunt" skrátka idú dohromady. Dej nie je dynamický, ale spôsob rozprávania, skoky v čase a striedanie línií najmä v prvej časti šikovne eliminuje nudu. Hviezdička dolu za civilný koniec, aj keď hrdlo komentujúceho sa stislo. P.S. Dramatické zábery z nemocnice by som mohol pozerať stále dookola. Desivo skutočné.

Prometheus (2012)

Nie som zaľúbený do Ridleyho scifičiek, ale na tento kúsok som sa tešil práve kvôli tomu kamennému obrovi v kresle z Votrelca. A dostal som hlúpe dialógy, nudné postavy (bola tam vôbec hlavná postava alebo ich v titulkoch zoradili iba podľa abecedy?) a sklamanie v obľúbencovi Fassbenderovi, ktorý si skrátka vybral zlú postavu. A tie dejové zvraty? Najväčšie prekvapenie tohto filmu bolo to, že človek stále to prekvapenie čakal a nedostal ho. Takže: dve hviezdičky, ani neviem za čo. Snáď to na začiatku mysleli dobre... P.S. A ten koniec som už tuším niekde videl. Haha, veď vlastne my všetci. P.P.S. "Fifield??"