• Fantasy

Já, robot (2004)

Z předlohy jsem přečetl asi prvních dvacet stránek a co jsem tak se svou špatnou znalostí angličtiny dokázal pochopit, původní příběh je úplně o něčem jiném. Ať už je to dané nadstandardní kvalitou filmu nebo mojí špatnou angličtinou, která znemožnila pochopit důležité aspekty Asimova díla, film se mi líbil mnohem víc. Má to švih, je to skvěle natočené, digitální efekty jsou vážně dobré, Smith je cool a Moynahan je sympatická. Dokonce jsem uvažoval i o pěti hvězdičkách, čtyři dávám vlastně jenom proto, že I, Robot neobstojí v konkurenci těch úplně nejlepších snímků, jinak nemám skoro žádné výtky.

Hitch: Lék pro moderního muže (2005)

Will Smith má charisma, Eva Mendes je sexy a Amber Valetta jakbysmet. Věřte nebo ne, ale opravdu to stačí k tomu, abyste se skoro dvě hodiny dobře bavili.

Eragon (2006)

Už jsem to viděl dokonce podruhé a názor jsem nezměnil, je to fakt hrůza. Knižní předlohu jsem přečetl se zájmem a i když je to vlastně jen slabý odvar Pána Prstenů, před mladým Christopherem Paolinim smekám. Filmaři vzali knihu, stáhli z ní kůži, ohlodali chutné maso a do kin vypustili suchou kostru s dřevěným Speelersem, debilním, máničkovitě vyhlížejícím Carlylem a naprosto nevýrazným Malkovichem. Jen ten Irons se docela dá a Sienna Guillory je krásná, i když jsem si Aryu představoval úplně jinak.

Equilibrium (2002)

Jestli je to myšlené vážně, tak se Orwell, Huxley a další asi obrací v hrobě tak, že ruší ostatní "spolubydlící". Jestli ten příběh slouží jen k vykreslení hutné, šedočernobílé atmosféry, tak budiž, to se Wimmerovi povedlo. Christian Bale v hlavní roli je fajn, akční scény alá Matrix jsou cool, ale chvílemi mi přišlo, že toho je až moc. Jasně, že Bale měl bejt ten největší borec, ale vážně je možný, že by se celá super armáda maníků s helmama a samopalama nechala rozsekat jak prasata na porážce?

Východní přísliby (2007)

Čtyři nebo pět? Nakonec to vyhrává prostý fakt, že ten film nijak moc výjimečný není. Je to jen mistrně vysoustružený krimi/thriller se skvěle napsanými a výborně zahranými postavami, kvalitním scénářem a jistou režií Davida Cronenberga. Takže silnější čtyři hvězdičky. I'm just a driver. A radši nebudu chodit do sauny.

Zastav a nepřežiješ (2006)

Ultimátní blbost, nad jejíž smyslem vážně nemá cenu přemýšlet. Stačí se nechat unášet akčními orgiemi, charismatem Jasona Stathama a Amy Smart a opravdu hodně "wtf?" koncem. Dvojku už ale ani vidět nemusím.

Mrtvá nevěsta Tima Burtona (2005)

Burtonova poetická animovaná hříčka je ve vší své absurditě jedním z nejlepších filmů, které mistr natočil. Mám prostě slabost pro jeho schopnost dokonale vykreslit atmosféru (ať už to je skvěle ponurá viktoriánská Anglie nebo barevné, rozjařené podsvětí) a postavy (Helena Bonham Carter vede). Navíc mám rád jeho styl humoru a miluju soundtracky Dannyho Elfmana, který se zde opravdu činí. Takže není co řešit, pálím do plných.

Koralína a svět za tajnými dveřmi (2009)

Divím se, že za tím nestojí Burton, je to přesně jeho styl. Ale Selick už u Nightmare Before Christmas dokázal, že umí a zdá se, že mu to jde i bez Burtona. Příběh místy lehce pokulhává, ale krásné prostředí s výbornou atmosférou a sympaticky protivnou Coraline (skvěle namluvenou Dakotou Fanning) to dostatečně kompenzují. Ve výsledku se mi to líbilo víc než Burtonova Alice.

Braindead - Živí mrtví (1992)

Vážně jsem tomu dal pět hvězdiček? Vždyť je to absolutní hnus!! A v tom to taky je. Neskutečně nechutná hororová komedie, u které jsem se celou dobu popadal za břicho, přičemž mi nebylo jasné, jestli kvůli nekontrolovanému smíchu nebo kvůli nekontrolovatelnému zvracení. Každopádně rozhodně stojí za vidění.

Velká ryba (2003)

Je to zvláštní, protože mám rád i typicky "Burtonovské" filmy, ale úplně nejradši mám od Tima tenhle snímek. Možná proto, že je v něm jasně vidět Burtonův rukopis, zde je však obohacen ještě o další rozměr - o krásu. A tak s dojetím sledujeme neuvěřitelný příběh Edwarda Blooma (Ewan McGregor), který vypráví už jako značně sešlý stařec (Albert Finney) všem, kteří jsou ochotni ho poslouchat a přitom se jen snaží na sklonku svého života získat aspoň trochu lásky svého syna. Výjimečný film plný emocí, výborných hereckých výkonů a jedním z nejhezčích konců, jaké jsem kdy viděl.