• Pohádka

Magická hlubina (1988)

Chvilka zaváhání, ale nakonec je to za plný počet bodů. Snad proto, že mi Magická hlubina uvízla v paměti už při prvním shlédnutí kdysi a znovu potvrdila svůj magický potenciál i napodruhé (sledováno na kamarádově komorním filmfestu v pokročilých večerních hodinách, takže 168 minut dalo zabrat). Jacques je prostě delfín, který měl to štěstí/smůlu, že se narodil v těle člověka a touha po mořských hlubinách je u něj silnější než cokoli "lidského". A Enzův nástup v dospělé podobě Jeana Reno v tom obouchaném fiátku, toho chlapa musíte milovat. Vše dovedeno k dokonalosti hudbou Erica Serry. Chtěla bych věřit, že se ještě někdy Besson alespoň přiblíží kráse tohoto snímku, ale v posledních letech tomu nic nenasvědčuje.

Kluk na kole (2011)

Já jsem se od začátku do konce nemohla zbavit nutkavé potřeby vlepit tomu klukovi pořádnej pohlavek, což mi celý filmový zážitek dost znepříjemňovalo. Hlavní představitel byl prostě natolik přesvědčivý, že mi byl krajně nesympatický a tím pádem mě jeho příběh nezajímal a neoslovil tak, jak by snad měl...Nikdy jsem neměla ráda pitbuly, v tom je možná zakopanej pes...

Vadí nevadí (2003)

Vtipný nápad s dětskou hrou, která spolu s dorůstáním hrdinů získává čím dál děsivější podobu. V druhé polovině jsem se už jen bála, k jaké tragédii to asi povede. Perfektní Marion Cotillard a příjemně krátká stopáž, takže film uběhne cobydup a zůstane po něm hravá melodie... CAP PAS CAP? Mně tenhle film víc než nevadil - 70%

Funny Girl (1968)

Jo, ta Barbra. Jak praví moje maminka, občas je vyloženě krásná a občas...je to slabší. Ale jako Fanny září, zpívá, tančí a nakonec trpí pro nešťastnou lásku k hazardnímu hráči. Jistý půvab se muzikálům s Barbrou Streisand upřít nedá. My Fair Lady je nedostižná, ale čtyři hvězdičky si životem překypující Fanny určitě zaslouží.

Ve jménu otce (1993)

Brilantní Daniel Day-Lewis v mrazivém příběhu nespravedlivě odsouzených. Nepříliš sympatičtí poflakující se mladíci jsou díky známému " špatná doba, špatné místo" zatčeni a obviněni z atentátu spáchaném příslušníky IRA. Po brutálním psychickém a fyzickém nátlaku podepíšou přiznání a jsou spolu s dalšími známými a příbuznými odsouzeni k dlouhým letům žaláře. Kromě hlavní dějové linky hraje velkou roli i vývoj vztahu otce a syna, kteří sdílí po odsouzení jednu celu, a ten je chvílemi možná ještě silnější a poutavější, hlavně díky oběma hereckým představitelům. Děsivá představa, jak 13 zcela nevinných lidí stráví 15 let za mřížemi jen díky zlovůli státního aparátu, který chce označit viníka za jakoukoliv cenu.

Chceš mě, chci tě (2009)

Mám ráda osvědčené schéma, jak se dva hádají tak dlouho, dokud jim nedojde, že jeden druhého miluje. Dost mě bavily i Butlerovy výstupy v show Nepříjemná pravda, chemie mezi oběma protagonisty fungovala, slovní přestřelky jim šly stejně pěkně jako žhavý tanec, co chtít od romanické komedie víc.

Na sv. Valentýna (2010)

Neuvěřitelně hvězdně nabouchané herecké obsazení a zcela promrhané. Tolik příběhů a osudů a vlastně ani jeden mě nijak zvlášť nebavil, nikomu jsem nedržela palce, aby mu to s tou láskou klaplo. Nejlepší pár tak jsou vždy rozkošný Marshallův maskot Hector Elizondo s Shirley MacLaine a bonusem drobná role Julie Roberts, téměř komplet se odehrávající v letadle. Nesnášim sv. Valentýna plného sladkobolných vyznání, přeslazených láskyplných projevů a prozření "kdo je ten pravý"! Ano, jsem sama..

Stmívání (2008)

Vždy jsem si přála romanticky zhynout na otisk špičáků démonického Draculy a mám celkově pro upíry slabost. Ale než své A+ věnovat bezkrevnému (ve všech směrech) Edwardovi, to radši navštívím nejbližší transfúzní stanici. Koho může zajímat vegetariánskej upír a holka, která se kdoví proč neustále tváří tak tragicky? Ani to nemá téměř žádnou zápletku a akorát po sobě pořád hází mnohovýznamové pohledy plné strašlivého vnitřního utrpení o němž se nám ostatním ani nesní. Blíží se mu snad jen utrpení ze sledování tohoto filmu....

Poklad na Stříbrném jezeře (1962)

Tam v horách nad strží, kde nikdy nemlží...Patrně nejlepší ze série mayovek. Obzvláště povedené je dobývání ranče s tajnou chodbou ve studni. Škoda, že cesty Vinnetoua a Old Shatterhanda jdou většinu filmu odděleně, mám je ráda dohromady:-) A samozřejmě nelze nezmínit skvělého záporáka Herberta Loma, jehož šílený výraz a ruka svírající zlatý pohár mi utkvěly navždy.

Vinnetou - Rudý gentleman (1964)

Asi nejslabší film z "velké čtyřky mayovek", ale zas Vinnetou se nám zamiloval a slyší i když Rybanina ústa jsou tichá a hlavně mé nejoblíbenější "Ponka říká boj". A vůbec, celé kouzlo mayovek, krása krajiny kolem Plitvických jezer, teskná hudba, sexy německý zeměměřič, co našel na Západě rudého bratra...