Třicet případů majora Zemana (1974) (seriál)

Tento kritizovaný, kontroverzní a zatracovaný seriál jsem sledoval velmi rád. Vůbec mi nevadí, jak jej někteří podprůměrně hodnotí. Pro mne to byla pokaždé skvělá sonda do naší historie okořeněná klasickým detektivním příběhem. A Vladimír Brabec vůbec nehraje špatně, rád jsem zde sledoval i celou plejádu jiných výborných českých herců. Občas si rád připomenu díly: Bestie, Vyznavači ohně, Rubínové kříže, Křížová cesta, Dáma s erbem, Tatranské pastorále, Studna nebo Rukojmí z Bella Vista.

Hercule Poirot (1989) (seriál)

Nesmrtelný, důvtipný a vždy inteligentní Hercule Poirot. Více než poněkud úsměvná postava mě zajímají příběhy Agathy Christie. Jsou zárukou dokonalého napětí. Nehodnotím, zda některý z dílů Hercule Poirota je výborný či slabší. Všechny díly jsou si podobné a zároveň výborné. No jo, Suchet hraje Poirota skutečně přesvědčivě.

Parfém: Příběh vraha (2006)

Pravda, příběh je poněkud morbidní, filmové zpracování mě však velmi překvapilo a pohltilo. Koprodukční zpracování vytvořilo unikátní pohled do smyšleného historického příběhu. Jeden barvitý obraz střídá druhý, děj graduje, vše podbarvuje nádherná hudba, objeví se zde i známé herecké tváře. Úžasný exkurz do historie.

Návrat Sherlocka Holmese (1986) (seriál)

Sherlock Holmes je zárukou kvality. S představitelem Jeremy Brettem a Edwardem Hardwickem se kvalita násobí. Navíc tato série obsahuje Doylovy nejzdařilejší povídky (Opatské sídlo, Musgraveský rituál, Ohyzdný žebrák, Škola v Priory, Šeat Napoleonů, Ďáblovo kopyto, Stříbrný lysáček) a tak je vážně na co koukat. A anglický originál s českými titulky není příliš velkou překážkou.

Pilíře Země (2010) (seriál)

Výborně zpracovaný seriál podle výborné knižní předlohy Kena Folletta. (Pilíře země - kniha na druhém místě britské ankety "60 nejlepších knih za 60 let"). Pravda, v seriálu některé úseky podle knihy chybí, některé jsou zase pozměněny a jinak nahrazeny, to však seriálu na půvabu neubírá. Je stejně strhující a zajímavý jako knižní předloha. Navíc výkony známých herců jsou jen a jen k dobru tohoto filmového díla.

Slavíci v kleci (2004)

Tyto a podobné půvabné exkursy do historie mě vždy fascinují. Nahlédl jsem do starého francouzského ústavu pro výchovu obtížně vychovatelných dětí, bavila mě banda uličníků s dobráckým učitelem a vychovatelem i despotickým ředitelem - nepatrná připomínka Knoflíkové války. Pravda, scénář, je trochu jednoduchý, má však hlavu a patu. Film doprovází příjemná hudba. Konec filmu uzavírá sympatická pointa. Zkrátka, kdo není cynik, toho film potěší a zahřeje. Francouzi umí a Gérard Jugnot je výborný herec.

Králova řeč (2010)

Film vychází ze skutečné události. Albert, mladší syn britské panovnické rodiny, se sejde s neortodoxním logopedem Lionelem Lougem roku 1926, děj filmu provází diváka od tohoto prvního setkání až k počátkům druhé světové války. Věřte, je to úžasná podívaná. Téměř celým filmem se line ladná klavírní melodie, na této vlně se odehrává příběh nesourodé dvojice - monarchy a logopeda. Colin Firth jako Albert vytváří svým postavením napětí, logoped Lounge (Geoffrey Rush) pak napětí odlehčuje. "Královský mozek jistě ví, co dělá pusa". Příběh graduje a spěje k závěru s dosažením naplněného úsilí. Hezké momenty jsou např. v křesle svatého Edvarda nebo při závěrečném proslovu, kdy Albert hovoří do rozhlasu. Asi jsem fanda a nadšenec, film jsem totiž v kině zhlédl již dvakrát ( pokaždé mě naplnil vnitřním klidem :-) ).

Schindlerův seznam (1993)

Schindlerův seznam je dokonale zvládnutý film. I když to není mnohdy příjemná pravda a podívaná, jen holý fakt, je to "bomba" filmařské dovednosti. Film mě od samého začátku vtáhl do děje a v průběhu tří hodin ani na okamžik nenudil. Lidské osudy i charaktery jsou zde pečlivě "vykresleny", úsek historie je věrně zachycen. Film splnil svou úlohu (Spielbergův úmysl) na sto procent a právem stojí v čele hodnocení ČSFD.

Tanec s vlky (1990)

Tenhle film se Kevinu Costnerovi vážně povedl. Tanec s vlky je od začátku velmi působivý, okamžitě mě vtáhl do děje. Poručík Dunbar je sympatická postava. Tanec s vlky má skvělou myšlenku, poukazuje na nesmyslnost válčení a dotýká se prostých hodnot. Ve filmu je nádherné snad všechno - příroda, lidé, zvířata i jímavá hudba Johna Barryho, až na ten pravdivý a bohužel hořký konec. Vzpomínám, film mě před dvaceti lety oslovil natolik, že jsem si krátce po shlédnutí koupil knihu sepsanou podle scénáře.

Šarlatový a černý (1983) (TV film)

Film "Šarlatový a černý" byl natočen podle skutečné události. Příběh je neobyčejně silný a působivý. Vzplane zde souboj mezi nacistickým důstojníkem a irským knězem. Je to souboj cti a morálky, pýchy i hrdosti. Děj je občas odlehčen humornou nadsázkou, to však filmu na kvalitě neubírá. Mám rád filmy, které vhodnou formou poučí, odhalí kus historie, nebo zavedou do míst, kam se nikdy nedostanu (v tomto případě Vatikán). To, že se jedná o televizní film je jen zanedbatelná drobnost. A tak jsem při svém prvním shlédnutí jen dvě hodiny seděl, sledoval konverzaci, hltal souvislosti a obdivoval herecké schopnosti Plummera a Pecka. Oba jsou dokonalí !! Vážně !...a český dabing rovněž.