• Válečný

Černá dynastie (1962)

V úvode filmu je venovanie, tento film je venovaný XII. zjazdu KSČ. Na tomto zjazde bol prvým tajomníkom zvolený Antonín Novotný a bol to prvý zjazd po prijatí novej ústavy z roku 1960, kedy bola dokončená výstavba socializmu v Československej republike a nový názov bol Československá socialistická republika. Na tomto zjazde sa prvýkrát objavila myšlienka rehabilitácie za politické procesy v 50 – tých rokoch. Záber filmu je obrovský, začíname v období pred vznikom Československej republiky, ďalej prvou svetovou vojnou, hospodárskou krízou v 30 – tych rokoch, 2. svetovou vojnou a Víťazným februárom 1948. A všetkými týmito obdobiami nás sprevádza rodina Koudelkových, ktorých tri generácie pracujú v lokomotívke ČKD Praha. Tým úvodom som bol trocha zaskočený, ale nakoniec sa z toho vykľul vcelku výborný film.

Útěk z Huang Shi (2008)

Film je skutočnou udalosťou o jednom odvážnom mužovi a jednej osudovej ceste. Príbeh Georga Hogga, anglického novinára, začína tesne pred 2. svetovou vojnou, kedy došlo k Nankinskému masakru japonským vojskom, kde sa odhadovalo okolo 260 tisíc mŕtvych civilných obyvateľov a ktorý nasledoval po ťažkých bojoch o Šanghaj. Uteká pred Japoncami a za pomoci americkej zdravotnej sestry a čínskeho revolucionára sa dostáva do sirotinca kde žije 60 deti. Vojna z nich spravila siroty a práve Hogg z nich spravil legendu. Útek z vojny je príbehom o sile ducha o ľudskej sile a absurdite vojny.

Detektivové havárii letadel 2. světové války (2014) (seriál)

Garth Barnard s kolektívom sa v dokumente usilujú poukázať na fakty, že ani smrť tých tisíc mladých začínajúcich letcov nebola zbytočná aj keď sa o nich ako o hrdinoch nehovorí. Seriál sa snaží pátrať , odhaľovať a zdokumentovať biele miesta v dokumentoch o rôznych leteckých haváriách aj keď niektoré nešťastia sú ešte aj dnes zahalené rúškom tajomstva. A tu máme 6 epizód – príčiny havárie generála Sikorského, 40 mŕtvych amerických vojakov pri havárii transportného lietadla v Austrálii, príčiny havárie bombardéru B-25 Mitchell, který narazil do hory Sharp Top v americkej Virgínii, príčiny zrážky dvoch bombardérov 8.7.1944 v Británii, pri ktorej zahynulo 13 vojakov, a príčiny pádu dopravného lietadla C-47 a zbytočná smrť 28 ľudí.

Kampen om tungtvannet (1948)

Všetko začalo vo Francúzsku, kde profesor Joliot Curie sa zaoberal problematikou jadrového štiepenia s využitím uránu a ťažkej vody. Najproduktívnejšia výroba ťažkej vody bola v Nórskom Vemorku o čo prejavili obrovský záujem Nemci už v roku 1939. Na zničení tejto hydrovodnej elektrárne mal obrovský záujem aj nórsky zahraničný odboj vo Veľkej Británii. Mali obavu, aby sa ťažká voda nedostala do rúk Nemcom, čím by im uľahčili výrobu atómovej bomby. Skupiny pod názvom Swalow a Gunnerside uskutočnili operáciu Telemark s obrovským úspechom a bez strát na životoch. Následná operácia zabrániť presťahovaniu výrobne na ťažkú vodu aj so zásobami ťažkej vody už taká úspešná nebola. Pri nej zahynulo 11 nórskych civilistov. Ale táto druhá operácia je lepšie vypracovaná vo filmoch Hrdinovia z Telemarku, 1965 a Hitlerove utopené tajomstvo, 2006. A tu platí myšlienka ich veliteľa pri odosielaní druhej skupiny v Británii, že ešte aj "o 100 rokov bude na vás nórsky národ pyšný", a má byť aj na čo.

Očima fotografky (2015)

Matej Mináč nakrútil trilógiu o Wintonovi Všetci moji blízki, Sila ľudskosti – Nicholas Winton a Nickyho rodina. Tentoraz sa v dokumentárnej dráme Očami fotografky úspešne pokúsil nahliadnuť do života svojej matky, fotografky Zuzany Mináčovej. Najsilnejšie sú spomienky na zatknutie gestapom, na jej záchrancu Petra, ktorý ju ako trinásťročnú zachránil pred istou smrťou v koncentračnom tábore Osvienčim a na jeho ďalší osud. Ako sa po vojne prebíjala životom, ako sa z nej stala známa a uznávaná fotografka a ako sa popasovala so svojim dramatickým osobným životom. Najzaujímavejšie, najkrajšie i najkrutejšie príbehy píše život sám. Netreba veľa vymýšľať len pozorne počúvať.

Nacisté na Středním východě (2014) (TV film)

Po skončení 2. svetovej vojny sa tisíce nacistických vojnových zločincov skrývalo pred spravodlivosťou a v mnohých prípadoch chceli Európu čo najrýchlejšie opustiť. Ich prvé kroky viedli väčšinou do Talianska. Odtiaľ sa, často za podivného prepojenie podporných organizácií bývalých príslušníkov SS a nemeckých cirkevných kruhov v Ríme, vydávali hlavne do Južnej Ameriky. Časť "špecialistov", hlavne "bezpečnostní a vojenskí experti", boli tiež naverbovaní do Sýrie a Egypta. Typickým predstaviteľom týchto odborníkov bol príslušník SS Walter Rauff alebo nacistický ideológ Johann von Leers. Tento dokument sleduje málo známe časti dejín povojnového obdobia kedy mnohých bývalých nacistov prichýlili arabskí vodcovia a títo experti im pomáhali v boji s Izraelom

Mário a kúzelník (1976) (TV film)

Dej je situovaný do 30 tých rokov pred 2. svetovou vojnou do malého prímorského mestečka. Jedného dňa sa objavil plagát, že kúzelník príde do mesta. Deti presvedčili rodičov a tí kúpili lístky. Na predstavenie prišiel aj Mário, čašník, ktorého kúzelník zhypnotizoval. Po zistení svojho zneužitia ho čašník zastrelil. Príbeh ukazuje situáciu v Taliansku a na pozadí tejto (cudzinci nie sú vítaní, zhoršujúca sa situácia v krajine) ukazuje príbeh manipulácie s ľuďmi. Dalo by sa povedať, že poukazuje na fašizmus, pretože ten znamená manipuláciu s ľuďmi. Kúzelník len pomocou slov narábal s ľuďmi, manipuloval s ich vôľou a je za to spravodlivo potrestaný.

Bitva bez návratu (1968)

Aj tento film by som zaradil do skupiny nič nehovoriacich filmov z obdobia 2. svetovej vojny, ako boli Tucet špinavcov. Z deja filmu vyskakuje len udalosť, ktorá sa mohla stať tesne pred vylodením Spojencov v pamätný Deň D. Začiatok júna 1944 a Spojenci plánujú vylodenie jednotiek na francúzskom pobreží. Nemci ale toto vylodenie očakávajú a monitorujú z vybudovaných pozorovacích zariadení. A jedno z nich má za úlohu zničiť americké komando zložené z kriminálnikov, z mužov, ktorí nemajú čo stratiť. A keď v jednotke partizánov sa nájde zradca osud tohto komanda už je spečatený.

Neznámá válka (1995) (seriál)

Každá generácia má svoj vlastný pohľad na nemecký fašizmu. Tento dokument ponúka vyvážený pohľad na jednotlivé udalosti. Musíme si uvedomiť, že kameramani riskovali svoje životy za každý ojedinelý záber s kamerou. Ale vďaka ním Michael Kuball, André Huert, Peter Forgács a Alfred Behrens sa podarilo vytvoriť tento ojedinelý historický doklad o 2. svetovej vojne od roku 1936 až do konečného víťazstva v roku 1945. Táto neznáma vojna ukazuje hrôzy, ale aj normálny život z iného pohľadu. 1. diel Tak zlé to zase nebude 2. diel Ďaleko od bojiska 3. diel Medzi ľuďmi 4. S kamerou v prieskumnom vozidle 5. Víťazstvo v rytme boggie . woggie.

Kde vzít za války pivo (1968)

US Army Sgt O'Farrell slúži na ostrove Funapi v južnom Tichomori počas druhej svetovej vojny. On sa snaží oživiť monotónny život jeho spolubojovníkov objednaním domorodých žien a piva. Avšak, zásobovacie lode naložené pivom torpédovali Japonci a na ostrov priletelo šesť zdravotníkov - päť mužov a jediná zdravotná sestra Nelly Kraus. Čo zostáva seržantovi urobiť? Snaží sa zachrániť aspoň to pivo, ktoré je niekde na mori. Vo filme nenájdeme rozsiahle bojové scény ani špeciálne efekty. Neradím ho medzi dobré filmy ale aspoň medzi zábavné.