Encanto (2021)

Príbehovo je to jeden z najúbohejších animákov od Disney, doplnený každých 5 minút najotravnejšími piesňami, aké u Disney filmov kedy boli. A pritom je tam potenciál z toho vyrobiť aj niečo viac, lebo je tam zopár dobrých nápadov, ktoré sú úplné nevyužité.

Eragon (2006)

Vyvolená osoba, ktorá ako jediná (a žiadna iná) musí zachrániť svet pred silami zla. Je vám to povedomé? Áno, pretože toto je hlavná dejová koncepcia takmer všetkých fantasy príbehov, Eragona nevynechavajúc. Narozdiel od ostatných fantasy, však Eragon (kniha i film) v sebe neprináša ani kúsok originality, ale len (ne)vedome vykráda všetko to, čo fungovalo v ostatných fantasy filmoch, ale pritom to vykráda tak nemotorne, že celý výsledok je na ...

EXODUS: Bohové a králové (2014)

Ani Scottove holyvúdske megalomanstvo tohto filmu nedokáže zakryť bezduché spracovanie daného biblického príbehu. Ide o akési polomystické rozprávanie, kde na jednej strane sa darí logicky vysvetliť postupnosť 9 z 10 egyptských rán aj bez Božieho zásahu a vyzerá to, že Scott sa snaží o nenáboženské vysvetlenie Mojžišovho príbehu, no tým mystickým častiam sa aj tak nemôže vyhnúť a tie teda dosť odflákol. 151 minútová stopáž je naozaj veľmi premrštená, nakoľko polhodinová epizódka o trénovaní otrokov je nielenže nezmyselná, no pre celý príbeh úplne zbytočná. Radšej animovaný Princ Egyptský (1998).

Expedice: Džungle (2021)

Mám rád tieto dobrodružné filmy ako Indiana Jones či Múmia (1999) a Jungle cruise patrí do tejto kategórie, i keď je to o čosi detinskejšie a naivnejšie, no aj tak sa jedná o fajn adventúru. Chýba tomu ale taká dobrodružnejšia drsnosť a špinavosť. Od začiatku sa ide na plný plyn, nezdržiavame sa kecami a film uplynie ako voda tečúca po Amazónii. Akcia je dobrá niekedy však premrštená, no to už k týmto filmom akosi patrí. Vizuálne je to ako farebná omaľovánka. Špeciálne efekty však nie sú až tak na úrovni. Digizvieratá vyzerajú totiž ako digi. Záporáci boli silno inšpirovaní Pirátmi Karibiku, konkrétne Davy Jones a posádka Blúdneho Holanďana. Herci sú fajn, ale žiadne veľké herecké výkony nečakajte, ale chémia medzi nimi funguje.

Expendables: Postradatelní (2010)

Ak máte radi bezduché násilie, budete spokojní, ak k tomu chcete zmysluplný dej, tak ten v ňom nehľadajte. Stallone sa rozhodol pozvať všetky hviezdy akčného neba do svojho filmu, kde si však skoro celý part nechal pre seba a ostatní sú tam len preto, aby tam boli, užili si svojich 5 minút slávi vo filme a dovi-dopo. Samostatnou kapitolou je Schwarzenegger. Neviem aké ambície mal Stallone, no ak mu išlo len o prázdnu strielačku, tak sa mu to podarilo.

Experti (2013) (seriál)

Čierne zlato slovenskej televíznej tvorby. Toto je dno, pardon, vrchol slovenských televízií. Je to tak šálené, že už aj som sa scvokol, a tak musím dať plný počet hviezdičiek. "To čo je Šmajda? Čístiaci prostriedok?" :D

Falešná hra s králíkem Rogerem (1988)

Film som videl kedysi veľmi dávno ako decko a pamätal som si z neho len prsaticu Jessicu. Keď som ho mal možnosť teraz znovu vidieť ako dospelák, môžem plne oceniť jeho kvality. Ani povyše 30 rokov ho žiaden iný film, kde kooperujú herci s animovanymi postavami, nedokázal predčiť. Výborne využíva vzájomné ovplyvňovanie sa dvoch svetov. Film sa zrejme natáčal v časoch kedy konkurenčné filmové štúdia chceli divákom ponúknuť skvelú zábavu s káčermi Donaldom a Duffym a nehľadeli na to, kto má aké práva a licencie na svoje postavy, ako je to dnes.

Fantastická čtyřka (2005)

Tuctová komiksovka bez atmosféry, s necharizmatickými hrdinami a nevyužitým potenciálom záporáka (teda ak vôbec nejaký potenciál mal). Očividne to točil niekto kto ku komiksom nemá blízko, ale len zobral nejaký komiks zo 60. rokov a políčko po políčku to natočil.

Fantastická zvířata: Brumbálova tajemství (2022)

Tentokrát tvorcovia tvrdo narazili. Konečne pochopili, že známa značka a ani fanúšikovská nostalgia nie je zárukou úspechu, čo im dali diváci patrične najavo ako negatívnou kritikou, tak aj finančným fiaskom. Chyba sa nestala pri druhom otrasnom filme, chyba nastala už vtedy, keď niekoho napadlo z prvého filmu urobiť niekoľko dielnu ságu, kde sa rozhodli riešiť všetko možné piate cez deviate až je z toho guláš, že človek vlastne ani nevie, o čo tej ságe ide a kto sú hlavné postavy. Rowlingová dokazuje, že zostáva spisovateľkou jednej knižnej ságy a už nevie ako spisovateľka a teraz aj  scenáristka vytvoriť poriadny príbeh. A to som veľký fanúšik Harryho Pottera, ktorého tento magický svet baví, len tentokrát ho Rowlingová skrátka nevie predať. Ďalším prešľapom je režisér, ktorý tu je už od piateho Pottera. Zatiaľ čo v potterovskej ságe priniesol do magického sveta ako režisér iný svieži štýl, jeho dlhoročná práca na týchto filmoch sa stala už rutinnou, ničím zaujímavou. Na tejto stoličke je treba zmena. Mali to urobiť ako vo Star wars. Nakrúcať nezávislé samostatné príbehy, ktoré by sa sústreďovali na svoj daný príbeh a nie ságu o fantastických zveroch, ktoré v podstate už ani nemajú v týchto filmoch poriadny zmysel, sú tam nasilu pretlačené, aby ten názov bol aspoň trochu opodstatnený, inak sú už poväčšinou len kulisou. Tržby boli mizerné a nad celou ságou visí veľký otáznik s výkričníkom.

Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny (2018)

Prvý film v pohode fungoval ako samostatný film, no druhý nefunguje, ani samostatne, ani ako pokračovanie, ani ako súčasť nejakej ságy. Z Rowlingovej strany ide len o akýsi fan-servis.