Hannibal (2001)

“Lidé vám neřeknou co si myslí. Jen se postarají, abyste ničeho nedosáhl.” I přes drobné nedostatky se film v rámci svého žánru řadí k tomu nejlepšímu.  Oproti prvnímu dílu přibylo Hannibala a ubylo jehňátek. Hopkins svým mistrovským hraním zvedá úroveň filmu minimálně o jednu hvězdu. Spokojenost.

Vykoupení z věznice Shawshank (1994)

Je to dost dobrý film, ale při porovnání se zelenou mílí, Titanikem.... je to přece jen o třídu níž. Rozhodně jsem nebyl z filmu až tak nadšen jako drtivá většina hodnotících uživatelů. Možná je to tím, že jsem film viděl až teď a při mém hodnocení nehraje roli žádná nostalgie a emoce. Herecké výkony jsou rozhodně na dost vysoké úrovni a postavy jsou charismatické. Vězeňské prostředí je vyobrazeno hodně drsně. Hlavní chyba je podle mě v samotném ději. Film je celkem dlouhý a přitom hlavní zápletka se projevuje až v poslední třetině filmu. Opravdu, snad dvě třetiny filmu jsou bez hlavní zápletky a vypráví spíše na sobě nezávislé osudy jednotlivých vězňů. Vnímám to tak, že dvě třetiny filmu jsou prakticky bez děje, bez nějaké silné dějové linie a stojí pouze na různých dílčích zápletkách, které ale nakonec vůbec nesouvisí s hlavní dějovou linii, která se dere napovrch až v poslední třetině filmu, která je výrazně lepší, než předešlé dvě třetiny filmu. Čím se film více blíží ke konci, tím je lepší a zajímavější. Ze začátku bych si troufl říct, že některé okamžiky byly celkem i nudné. Příběhe Andyho je jistě dost zajímavý, ale mohl být lépe a atraktivněji zpracován. Dvě třetiny filmu jsou celkem suché, bez emocí. To, co film pak dostane nahoru je zvrat v poslední třetině, kdy se ze sympatického ředitele vyklube hlavní záporák filmu, atd. Poslední třetina filmu je dost dobrá, to klobouk dolů. Závěr byl také skvělý a pozitivní. Ještě jedna velká nevýhoda filmu bych řekl, že tkví v žánrové nevyhraněnosti. Chvílemi krimi, chvílemi drama, pak zas chvilku thriller, potom životopisný a nakonec i určité komediální vsuvky doprovázené veselou hudbou.... Myslím si, že temnější atmosféra bez komediálních vsuvek by filmu rozhodně prospěla. Celkově bych to zhodnotil jako film z vězeňského prostředí, popisující osudy jednotlivých vězňů s tím, že osud jednoho z nich byl nejzajímavější a nakonec jeho příběh dominoval dějové linii filmu. Dabing mi u některých postav moc nesedl, ale to už se samotnou kvalitou filmu nesouvisí. Rozhodně je to nadprůměrný film, který je atraktivní především díky své poslední třetině. Herecké výkony jsou excelentní. Ale extraligu se představuji trochu jinak.

Annabelle (2014)

Jsem asi jinej, ale mě to celkem vyděsilo a znepokojilo. Pravda, nedávno zhlédnutá dvojka je lepší, ale že by tohle byl kdovíjaký průšvih, to si taky nemyslím. Je to lehce nadprůměrný horor, žádný zázrak to není, ale na druhou stranu na tom filmu nevidím nic tak špatného. Dobře, finále je tedy opravdu slabé. To jsem pořád čekal, kdy přijde to vygradované a vytoužené finále po kterém padnu na zadek. A pak mi došlo, že se na finále celou dobu koukám, ale neuspokojuje mě. Gradování atmosféry se v určitém momentu zastaví a očekávaná pointa se nedostaví. Je tedy pravda, že závěr mě lehce překvapil, ale rozhodně nevyděsil. Naopak mě film děsil skoro celou dobu, jen to finále se nepovedlo. Je to znepokojující, několikrát jsem se doopravdy lekl. Asi je to také o tom, že po přečtení všech negativních reakcí jsem neměl příliš velká očekávání, takže jsem byl spíše mile překvapen. Naopak, pokud máte velká očekávání od filmu, zklamání může přijít velmi snadno. Já nemohu Annabelle porovnat se zajetím démonů, ale špatný film to není. Panenka je dostatečně děsivá, herecké výkony jsou taky uspokojující i hudba je dobrá. Atmosféra v některých chvílích polevuje a občas jsem měl pocit, že tvůrci hodně brzdí a nejdou až tak daleko, jak by mohli. Příběh sám o sobě není moc originální ani nápaditý ale spíše průměrný a náročnějšího diváka nejspíš neuspokojí. Nicméně, to je asi vše, co kromě slabšího finále můžu filmu vytknout. I když příběh není příliš zajímavý, tak lekačky mi to vynahradily.

Polednice (2016)

Vcelku slabé takové české drama, ani pořádně nevím jaký žánr k filmu přiřadit. Je to dost zvláštní a neobvyklý film, který rozhodně nevybočuje z českého průměru (a ten průměr za moc nestojí) a americkým filmům se polednice vůbec rovnat nemůže. Našel bych tolik nedostatků..... Každopádně, vůbec nejde o žádný horor, thriller nebo o něco mysteriózního. Takové prvky se ve filmu vyskytují opravdu jen okrajově. Jde převážně o těžce psychologické drama, ve kterém se prakticky nic nadpřirozeného nebo mysteriózního nevyskytuje, protože jakékoliv naznačené nadpřirozeno nebo tajemno je jen výplod iluzí, halucinací a sugescí hlavní představitelky. O nic jiného ve filmu nejde. K tomu jsou po celou dobu ty iluze špatně zpracované a máte skutečně pocit, že jde o nějakou zlou nadpřirozenou bytost, která terorizuje životy dcery a matky. Prakticky není ani ke konci nic vysvětleno. Jen si zkrátka vydedukujete, že hlavní hrdinka začala bláznit pod vlivem silných sugescí a samoty a na konci filmu to věta: "Mami, já se Tě bojím" úplně všechno vyřeší a bludy odejdou. Nedozvíme se nic moc zajímavého o vedlejších postavách (až na jednu výjimku jedné nešťastné a psychicky nemocné ženy). Vůbec se nedozvíme jak zemřel manžel Elišky, nedozvíme se jak zemřela ta stará pomatená žena a ani to proč o smrti otce Eliška své dceři celou dobu tak nesmyslně lhala, to je totální kravina! Ve filmu je plno témat jen naznačeno a ať si to divák domyslí. Herecké výkony nejsou vůbec oslnivé, jsou celkem slabé a tím pádem bohužel je chování a jednání postav i často neuvěřitelné a nepřesvědčivé. Všechny postavy jsou samy o sobě slabé a nenabízí nějaké zajímavé a hlubší charaktery. Naopak na mě spíše ti lidé působili tak, že se chovají značně nepřirozeně. Ani jsem pořádně nepostřehl v jaké době se příběh odehrává, protože ta móda lidí byla celkem ujetá.... Příběh sám o sobě není ničím zajímavý a je příliš jednoduchý. Pointa nakonec tkví v hlavě Elišky... Psychologické filmy mě baví, ale tady to vůbec není šikovně zpracováno. S polednicí od K.J.Erbena to nemá společného lautr nic, snad jen to prostředí a nějaké dílčí skutečnosti. Samotná polednice se nikde nevyskytuje a všelijaké obrazy nějaké nadpřirozené ženy jsou jen iluzí. Čekal jsem opravdu mysteriózní film a ne hru na rozpoznání iluzí..... No, na druhou stranu má film i nějaké klady. Především je nutné vyzdvihnout hudbu. Hudba je skutečně skvělá a velmi pomáhá na budování atmosféry. Za tuto hudbu by se nemuseli stydět ani v Hollywoodu. Atmosféra je další velké plus filmu. Přes všechny jeho nedostatky se buduje dost hutná, děsivá a znepokojující atmosféra, která postupně graduje a vyostřuje se, což je skvělé. Plno dobrých hororů a thrillerů disponuje s dobrým příběhem, ucházejícími hereckými výkony, ale pak je nám nabídnuto slabé finále a ne příliš dobře gradující atmosféra. U polednice je finále sice po stránce příběhu nesmyslné a nezajímavé, ale zase celkem vyhrocené. Máte skutečně pocit, že Eliška se úplně zbláznila a poslední minuty máte strach o život její dcery. Bohužel finále je příliš krátké na to, aby zachránilo celý film, brzy se utne a prostě nic. Čekáte nějakou zajímavější a zásadnější pointu, ale ona nepřijde. Samozřejmě mám rád příběhy se šťastným koncem (i horory) a absolutně nerad vidím násilí páchané na dětech, to mi přijde značně neetické. Ale zase prostě aby se na úplném koci po tak dobře vygradovaném finále nestalo vůbec nic zásadního, to je pro mě velké zklamání. Potenciál byl nepochybně větší a film nabízí po celou dobu strašně málo. Pak je ještě plus filmu samotné prostředí, které je přehledné a podepírá dobrou atmosféru. Prostředí venkova a polí vás celkem znepokojí. Po vizuální stránce to není vůbec špatné. Patologický vztah mezi matkou a dcerou není také úplně špatně zachycen, ale jak jsem napsal - chování postav je chvílemi nepřesvědčivé a vzájemná agresivita nedosahuje maxima, ten vztah se mohl vyhrotit ještě o dost víc. Ale jo, tohle je celkem ok. No a nakonec bych ještě pochválil pár lekaček a strašidelných scén, většina se povedla. Když si to tak spočítám, tak je to zkrátka průměrný český film, který vás příliš nenadchne, ale jako jednohubka se to spolknout dá. Potřebu shlédnout film znovu nejspíš mít nebudu.

Návštěvníci 2: V chodbách času (1998)

Ten příběh je sám o sobě hodně zmatený, nelogický a nedrží pohromadě. Ale opravdu hodně jsem se pobavil. Některé situace byly skutečně vtipné, dabing byl super, atmosféra středověku byla také velmi působivá a herecké výkony byly excelentní. U komedií nejsem příliš náročný. První díl jsem stále neviděl, takže nemám správné srovnání. 1.polovina filmu je výrazně lepší než ta druhá.

Predátoři (2010)

Ani jeden film o predátorech se mi nelíbí úplně na 100 nebo 90 % a nemohu si ho zařadit mezi to nejlepší, co jsem kdy v životě viděl. Na jedničku mám svůj názor, že to prostě nebyla žádná pecka a že šlo spíše o průměrnou zábavu s výraznými nedostatky. Dvojka byla v mnohém o ligu lepší, ale také to nebylo ono. Alien vs. predátor, tam ušla jednička a dvojka byla totální kravina. Na 5 hvězdiček prostě nedosáhl žádný film, vždy se to změnilo v nějakou vybíjenou s celkem jednoduchým příběhem a nudnými postavami. Ani film predátoři není výjimkou, udržuje kvalitu filmu predátor II a Alien vs. predátor I. Na víc to nedosáhne. Rozhodně je to ale lepší, než první díl a to ať se na mě nikdo nezlobí. Srovnání se doslova nabízí, protože predátoři spíše odkazují v mnohém na jedničku - prostředí džungle (byť na jiné planetě), parta elitních vojáků a zabijáků, atd.... Efekty jsou fajn a akční scény taky. Hudba je přijatelná, příběh sám o sobě je opět jednoduchý a vše se mění v systematické likvidaci postav. Je to taková ta klasika. Opět to nemá moc hlubokou psychologii nebo emoce, i když v porovnání s prvním dílem to jde. I když vojáci jsou likvidováni celkem rychle, tak se stihnou vyprofilovat jejich osobnosti a charaktery. Adrian Brody se sice na roli drsňáka nehodí, ale zhostil se jí obstojně a působí sympaticky. Predátoři dostávají hodně prostoru a využívají ho. O jejich samotné existenci a kultuře se opět nic moc nedozvíme, což je asi škoda. Dějové zvraty tam opět příliš nejsou, tedy kromě konce. Napětí si užijeme a film nenudí. Atmosféra není kdovíjak silná, chybí tomu srdce a nějaký hlubší a zajímavější děj. Je to spíše jednohubka s primitivním dějem, ale natočené to není špatně a herecké výkony jsou ucházející. A zápasy s predátory mají grády.

Predátor 2 (1990)

Vím, že půjdu proti silnému proudu, ale dvojka je lepší než jednička asi tak o třídu. Můžete si klidně myslet, že jsem kulturní barbar, který nerozumí filmům a nedokáže ocenit klasiku klasik. Já k tomu mám nicméně své důvody, které zde vysvětlím. Hudba, nic extra, ale lepší než v jedničce.... U efektů je velká změna k lepšímu. Na to, že mezi jedničkou a dvojkou jsou rozdíl jen tři roky, tak to vypadá jako kdyby ten rozdíl byl třeba jedno desetiletí. Je vidět, že to hodně pokročilo a film je po stránce efektů zajímavější. Akční scény jsou řemeslně lepší a lépe natočené, nicméně tomu zase chybí atmosféra džungle a akční Arnold, takže to vyjde nastejno. Poručík Mike má sice větší charisma a zajímavěji vyprofilovaný charakter, než voják Arnold z jedničky, ale na akční scény se moc nehodí. Spíše patří svými projevy někam do kanclu. Atmosféru to má úplně jinou, ale je tam. Film neztratil atmosféru, ta se jen přenesla z džungle do amerického velkoměsta potýkajícího se s násilím vyvolaným latinskoamerickými gangy. V druhém nejlidnatějším městě USA má predátor určitě větší žně, než někde v džungli. Dvojka je prostě po většině stránkách zajímavější a lepší. To velkoměsto mi sedlo víc, je to zajímavější a méně nudné, než jednička. Děj je opět velmi jednoduchý a připomínající jen béčko a vyvražďování, nicméně už v prostředí velkoměsta vzniká potenciál pro nějaké vedlejší dějové linie a zajímavější zvraty. Jednička je suchá a jednoduchá - pár žoldáků jde džunglí a likviduje je neznámá a po zuby ozbrojená mimozemská bytost. Ve dvojce už vidíme souboj dvou znepřátelených gangů, velkoměsto, policajty, zajímavější postavy s nějakou psychologii a sociální inteligencí a třeba akční scény na střeše budovy nebo v metru. Dvojka je kreativnější a nápaditější. Predátor je tentokrát o dost více vidět, dozvídáme se i nějaké detaily o něm a jeho civilizaci (především na závěr), akční scény a souboje s predátorem jsou delší a věnuje se jim patřičná pozornost. Závěr je také lepší, než v 1.filmu, byť je černošský policista méně věrohodný vítěz nad predátorem, než voják Arnold v džungli. Ty scény jsou lépe zvládnuté, zajímavější, ve filmu ubylo prázdných a nudných míst. Působí to více lidsky, jednotlivé postavy mají nějaké charaktery a příběh. I predátor více řádí a dostává více prostoru. Snad jen scény ve tmě mohly být přehlednější. Nepatří to k tomu nejlepšímu, co jsem kdy viděl, ale zatím je to asi nejlepší film o predátorovi. Zatímco jednička je přeceňovaná, tak dvojka je spíše podceňovaná. Je otázkou, do jaké míry je můj názor relevantní a hodnotný, když drtivá většina má jiný názor. Nadprůměrné akční sci-fi. Čím více prostoru predátor ve filmu dostane, tím je to lepší.

Predátor (1987)

Plně respektuji, že jde o klasiku a o kultovní akční sci-fi, které ve své době rozhodně dokázalo zvednout diváky ze židlí a zlomit kritiky. Je mi úplně jasné, že ti kteří predátora viděli někdy třeba na začátku 90.let, tak ho hodnotí úplně jinak než někdo, kdo vyrostl na spider-manovi, avengers, temném rytíři, atd. Já jsem viděl predátora poprvé až teprve teď v roce 2017 a já se zkrátka nemohu zbavit dojmu, že to působí velmi staromódně, zastarale, lacině a jednoduše. Samozřejmě, na tehdejší dobu to byla nepochybně pecka a ty efekty byly super, ale když to někdo vidí poprvé v roce 2017 a má za sebou už nové Star wars, nový jurský park, všechny ty superhrdiny od Marvelu, tak z toho nikdy nemůže být nadšený tolik jako někdo, kdo viděl predátora v době, kdy byl moderním hitem. Takže co se týče efektů a akčních scén, tak jsou třeba pěkné, ale dnes už dávno překonané a působí jednoduše. Když si vezmu, že jen za pár let po tom byl natočen jurský park, tak ten rozdíl v těch efektech mi přijde dost velký. Chvílemi to působí amatérsky. Herecké výkony jsou průměrné. Arnold není žádný emotivní a kdovíjak charismatický herec, spíše jen akční hrdina a svalovec určený pro bitky s originálními a velmi silnými protivníky. Nicméně to své si svým stylem Arnold odehraje a ostatní herci se také pohybují v mezích průměru, nehledě na to, že na odkrývání jejich charakterů a příběhů není většinou moc čas. Chybí tomu nějaký hlubší smysl, psychologie, emoce a city. Chápu, že je to akční biják a ne žádné sentimentální drama, ale ty postavy by měly mít nějaké výrazné charaktery a nějaký svůj příběh. Je to svým způsobem jen béčko a vyvražďovačka. A ta hudba mi nesedla a byla spíše otřesná. Nic proti, ale to fakt jako ne. To ale neznamená, že by byl film špatný a neměl žádná silná pozitiva. Velmi silné pozitivum je samozřejmě atmosféra a prostředí. Ta džungle tomu dodává grády a pocit nejistoty a strachu. Některé akční scény jsou zajímavé i v porovnání s dnešními akčnáky. Napětí tam přímo není, chvílemi je to předvídatelné a ve filmu se nedějí žádné velké a zásadní dějové zvraty, které by ve vás vzbudily pocity napětí a nepředvídatelnost. Svým způsobem tam to napětí vytváří ta atmosféra, ale dá se to opravdu předvídat. Chvílemi film nudí, protože některé nezajímavé scény popisující nezáživné činnosti a děje jsou příliš dlouhé a naopak scény, které by měly nějaký potenciál a popisují něco zajímavého, jsou naopak příliš krátké. Nedá se říct, že by se ve filmu nic nedělo, pořád se něco děje. Jen to není vždy pro diváka záživné. Brutální nebo krvavé to moc není, nevím jaký byl standart v té době, ale jako přijde mi to celkem měkké. Různé věci jsou jen naznačeny, skryty nebo nedostatečně popsány. Kdyby se tvůrci spíše zaměřily na scény ve kterých predátor drtí žoldáky a nápaditě je likviduje, tak by to filmu určitě přidalo na atraktivitě. Kromě závěrečného souboje mezi Arnoldem a predátorem, jsou ty scény velmi krátké a snad i odfláknuté. Chápu, že tvůrci asi chtěli posilovat napětí praktikováním hesla, že čím méně je vidět, tím větší bude zvědavost diváka. Nevím jak u ostatních, ale u mě to nezabralo. K predátorovi prostě delší souboje, větší brutalita a mučení patří. Největším esem filmu je však samotný predátor, tedy samotný děj a hlavní postava. Predátor je velmi zajímavá filmová postava s obrovským potenciálem, která mě velmi baví i v tomto filmu. Je velká škoda, že to není lépe natočené a zpracované, ale ta samotná postava, už jen tím jaká je, udržuje nějakou kvalitu filmu a přitahuje zájem diváka. To, co predátor vlastně je, jak vypadá, odkud přišel, jakými zbraněmi a silou disponuje, to vše jsou zajímavé otázky a faktory, které i tento ne zrovna ideální snímek, drží nad vodou. Predátor je prostě zajímavý sám o sobě a je originální, na rozdíl od psychopatických vrahů, kteří bývají hlavním zlem v thrillerech a hororech až moc často. A i některé hlášky sedly. Závěr byl asi nejlepší částí filmu. No, není to špatné, zároveň si ale myslím, že je to hodně přeceňované, zvlášť při srovnání s dnešními akčními sci-fi, nebo i se sci-fi natočenými pár let po predátorovi. Není to zase kdovíjaká pecka, která by mě uchvátila. Asi je to hold dáno tím, že jsem příliš mladý a filmy z 80. let a 1.poloviny 90.let vidím až s odstupem pěkné řádky let. S tím se nedá nic dělat. Je to lehce nadprůměrný film, rozhodně znám ale lepší. Silné tři hvězdičky.

Prometheus (2012)

Viděl jsem to ještě v době, kdy jsem pořádně ságu vetřelců neznal a hodnotil jsem to jako samostatné sci-fi. Nutno říct, že tento film do té ságy ani moc nezapadá, je úplně jiný. Ale rozhodně to není špatný film, na který by se nedalo několikrát podívat. Samozřejmě to nedrží tu laťku, kterou bychom si asi představovali, ale film má v rukávu jiná esa. Je to pěkně temné, má to atmosféru. Dokáže vás to vtáhnout do toho podivného prostředí neznáma někde hluboko ve vesmíru. Postavy se sice skutečně chovají hloupě a dělají nepřehlédnutelné chyby, ale herecké výkony jsou celkem obstojné a alespoň pár postav má charisma a vyprofilovanou výraznou osobnost. Ano, někteří členi posádky jsou jen figurky určené k likvidaci, ale třeba Elisabeth se mi líbila a i Charlie Holloway nebyl úplně prázdný. Dále pak disponoval velkým charismatem kapitán lodi (takovej typický férový chlap), ale úplně to tam nejvíc držel robot David (Fassbender) kterého tedy alespoň já považuji za jednoho z nejlepších herců střední generace. Takže s hereckými výkony problém nemám a některé postavy jsou sympatické. To, že se v mnoha situacích zachovají hloupě je věc druhá, ale je fakt, že filmu to citelně ubírá na kvalitě. Je to hodně epické, výpravné, filozofické, mýtické a snad trochu i spirituální. Film má ambici být víc než vyvraždovačka a horor s příšerou. Ridley Scott chce tentokrát vyprávět velký a filozofický příběh a chce objasnit jak to s tím jeho vetřelcem vlastně bylo, kdo stvořil lidstvo, atd. To jsou bezesporu zajímavé otázky, nicméně na ně film nepřináší odpověď. Mně vůbec nevadí, že je to filozofické a epické, protože temnou atmosféru, nečekané zvraty, určitou dávku napětí a vedlejší dějové linie film nabízí. Mně vadí to, že to není dotažené do konce. Je to jen takové nakousnuté, naznačené a ani na konci se nedozvíme odpovědi na otázky, nedojde k uspokojivému vyvrcholení a už vůbec se nedozvíme o motivech některých postav (co hrál David za hru, když otrávil tím svinstvem Charlie, proč nechtěl odoperovat Elisabeth...). Film končí tím, že Elisabeth přežije ty různé události na planetě a s Davidovou hlavou cestují vesmírem. A najednou Davidovi bez problémů důvěřuje, i když jí muselo přece logicky dojít, že se jí pokusil velmi originálně zabít a že nejspíš stojí i za otravou jejího partnera. Toho mimochodem ta pěkná blondýna uškvaří na škvarek a Elisabeth pak samozřejmě nemá vůbec problém s ní komunikovat dál a hledat tzv. stvořitele..... Já nevím, je to nedotažené, nelogické, chování postav je nepochopitelné a to nejen po rozumové ale také po emotivní, sociální a citové stránce. Triky a vizuální efekty jsou fajn, natočené je to dobře. Dalším mínusem jsou samotní stvořitelé, které ve filmu hrají hlavní roli a celou dobu jde hlavně o jejich objevení. Jsou to velmi nezajímavé bytosti bez špetky nějakého tajemna nebo mystiky. Jsou to akorát takový velcí a silní lidé, nic víc. Vůbec to nepřipomíná nějaké božstvo, vyspělou civilizaci nebo tak. Tvůrci se o to zjevně hodně snaží, ale na mě tak nezapůsobily. Ti stvořitelé byli sami o sobě nezajímaví. Co se naopak povedlo byly ty různé slizké příšery, i když jich je jen pár. Asi nejlepší scéna z filmu je operace a vyndání chobotnice z těla Elisabeth. Příšerky jsou fajn, ale je jich tam málo a k vetřelci to příliš neodkazuje, kromě tedy závěrečné scény. Najít ve filmu souvislosti je těžké. Tak např. souvislost mezi chováním Davida a jeho úkolem dopravit svého starého vynálezce ke stvořitelům. Nebo souvislost mezi podivnými monstry na planetě se stvořiteli. Tyto dva elementy ve filmu vystupují prakticky nezávisle na sobě, tedy až na jednu z posledních scén, kdy je poslední žijící stvořitel zahuben obrovským monstrem s chapadly. Ale žádná souvislost, ve filmu jede více dějových linii nezávisle na sobě. Nic proti tomu. Nicméně, na konci by se ty souvislosti měly objasnit a vše by mělo být dovysvětleno. Brutální to není, hororové také ne. Atmosféra je sice temná, ale ne úplně děsivá nebo strašidelná. Za celou dobu se film moc nikam neposune, jen k pozabíjení členů posádky, objevení divných monster a nalezení posledního žijícího stvořitele. Nicméně samotný příběh filmu není objasněn. No a mínus filmu je také to, že první třetinu se nic zajímavého neděje. Ani nic akčního, nic psychologického, prostě je to nudnější. Pak se to ale rozjede a film už ve svých dvou třetinách nenudí. Přesto to je ale nadprůměrné sci-fi, není to žádný zázrak, ale na slabší čtyři hvězdičky film dosáhne. Hezky se na to kouká, na odlehčení je to fajn, herecké výkony to hodně drží nad vodou, je to velmi výpravné a je tam velké množství povedených scén. Ani závěr není špatný a je vcelku i dramatický. Pevně věřím tomu, že Vetřelec: Covenant objasní mnoho nezodpovězených otázek z Promethea.

Král Artuš: Legenda o meči (2017)

Absolutně nechápu vysoké hodnocení na čsfd a tak přehnaně kladné ohlasy na tento film. Za to naopak chápu, že film vyhořel v amerických kinech hned při své premiéře z hlediska tržeb. S tím se ztotožňují. Prosím vás, nezlobte se na mě, ale tohle je doopravdy totální slátanina, která má plno chyb a nemá pořádně ani hlavu, patu. 81% je slušně řečeno extrémně zveličené a nezasloužené hodnocení. A proč si to myslím? 1) Příběh - Udělat z krále Artuše hocha vyrůstajícího v bordelu, gangstera, nesympatického mladíka bez špetky charismatu (hlavně že je hezkej a je nabouchanej, to chápu), který nebudí vůbec žádný důstojný dojem vycházející z nějaké historie, to je trestuhodné. Jako příběh vůbec nechápu. O co tam šlo? Artušův otec je král Anglie, který porazí mocnosti zla nějakého čaroděje. Pak je zavražděn svým vlastním bratrem, který dychtí po trůnu. Malý Artuš zmizí, vyrůstá v bordelu, než začne být pronásledován svým strýcem (který se mezitím stal králem) a to kvůli tomu, aby se nezmocnil kouzelného meče a neovládl trůn. Artuš samozřejmě uteče (jen díky nějaké nepochopitelné nadpřirozené síle nějaké necharismatické čarodějky), dá dohromady partu vzbouřenců a potom to spíše připomíná Robina Hooda. Je to slátanina. Má to něco z Robina Hooda, něco z pána prstenů, jen minimum z krále Artuše. 2) Styl vyprávění je ale ještě o poznání horší. Příliš rychlý střih, dezorientace diváka v příběhu, nepřehledný a rychlý sled událostí, pohrávání s retrospektivy nebo naopak vyprávění věcí, které se už odehrávají.....no co to bylo???????? To mi nesedlo už od začátku. Výsledek byla totální dezorientace, odfláknutí nějakých pasáží filmu, které ale měly potenciál být zajímavé (např. výprava Artuše do údolí stínů, kde se utkává s mýtickými monstry) a snížení úrovně a kvality filmu. Ten film nabízel látku třeba pro trilogii, ale zajímavé části příběhu jsou odvyprávěné s pomocí rychlého střihu v průběhu dvou minut. Ten styl vyprávění byl hrozný. Nehledě na to, že nemáte často šanci číst titulky a pokud neumíte dobře anglicky, tak se ve filmu rovněž ztrácíte. 3) Herecké výkony a charaktery postav - Kromě záporáka (který patří k hlavním kladům filmu), tam nebyl žádný charismatický herec, který by dokázal ztvárnit nějakou zajímavou postavu ve filmu. Král Artuš mi spíše připomíná arogantního mladíka z 21.století a jeho družina je na tom ještě o poznání hůř. Jsou to zaměnitelné postavy, nevýrazné charaktery, ke kterým zůstává divák lhostejný a je mu jedno co s nimi bude. To je vina scénáře, hereckých výkonů, debilního stylu vyprávění, který spolehlivě pohřbí veškerou psychologii a emoce. Postavy jsou zkrátka o ničem a na atraktivitě filmu rozhodně nepřidají, spíše mu jí ubírají. Jak může být film zajímavý, když v něm nejsou zajímavé postavy? 4) Žádný emocionální a citový náboj. Jak jsem napsal, emoce, city a psychologii pohřbívají akční scény a styl vyprávění, který s něčím takovým nepočítá a táhne nás od Artušova dětství do současnosti a zase tam a zpátky..... Postavy se k sobě nechovají příliš laskavě, spíše odcizeně a bez citu. Nejsou tam žádné zajímavé mezilidské vztahy nebo nějaká pouta. A to nejen třeba mezi králem Artušem a jeho družinou ale také třeba mezi malým hochem ze skupiny a jeho otcem. Mně být cca 10 let a vidět jak mi někdo podřízne otce, tak vám garantuji, že tu noc prostě neusnu a neuklidním se po pár minutách hysterické scény. Nebo když králi Artušovi likvidují důležité osoby z jeho života, tak je za chvilku v pohodě a už se k tomu v průběhu filmu nevrací. Je to bez jakýchkoliv vztahů, citů, emocí, pout. Není v tom moc cítit lidský faktor, ale k historii přece patří bouřlivé vztahy. O romantice už nemůže být řeč vůbec. 5) O co vlastně jde? Příběh se odehrává ve středověké v Anglii, takže v našem světě a přesto tam jsou zapojeny nadpřirozené síly, monstra ze světa fantasy. Mytologie není vůbec vysvětlená, pozadí toho světa není popsané, není vůbec vysvětleno jak ten svět funguje a co všechno je v něm možné. Třeba při útěku Artuše z popraviště to jsem vůbec nepochopil co že se stalo za paranormální jev, že mohl uprchnout. A nebo ke konci filmu, když se začínají objevovat z ničeho nic najednou obří hadi. A film nám to vše servíruje úplně na pohodu, ale já to teda nepochopil, jak se mám v tom světě orientovat a jaké jsou jeho zákony. Není vůbec jasné, kdo s jakou mocí může disponovat. Kladu si otázku, proč se tam ti obří hadi neobjevily už hned na začátku a nepomohli Artušovi svrhnout psychopatického krále. Nemá to moc logiku. Z jedné strany tam bezbranná hrstka psanců bojuje s králem a na straně druhé pak čarodějka z jejich družiny vytvoří na konci filmu obří hady, kteří mohly o průběhu boje rozhodnout už hned..... Historické to není ani za mák, je to spíš velmi ujeté a nesourodé fantasy, které vůbec nepřipomíná svět pána prstenů, který je naopak dobře definován, je přehledný a je vysvětlen. Tady jde o pokus udělat ze středověké Anglie fantastický svět z dob starého Řecka a servírovat bájná monstra, která ale nakonec nemají ve filmu příliš velký význam. 6) Většina scén je nezajímavá a nudí. 7) Je to příliš temné a film se bere až moc vážně.....Nicméně, i když negativ je víc než pozitiv, tak nějaké plusy se najdou a dělají z toho alespoň snesitelnou blbost (tedy při prvním shlédnutí) se to dá přežít. 1) Dobrá hudba, která se snaží vzbudit nějakou historickou atmosféru středověké Anglie. To se sice vlivem ostatních negativních faktorů moc nedaří (rychlý střih, fantasy svět), ale snaha se cení. Závěrečná píseň se mi líbila. 2) Vizuálně je film na dost vysoké úrovni, efekty jsou vypiplané a budí to dojem velkofilmu. Má to sice ubohý děj, ale třeba scéna bitvy je velmi dobrá. 3) Akční scény špatné taky nejsou, je to surové. Já tedy nejsem příznivcem krvavých a akčních filmů bez špetky emocí a smysluplného příběhu, ale úroveň akčních scén je vysoká. 4) Pár (ale opravdu jen pár) scén, popisujících rozhovory postav a zobrazující napětí mezi nimi se povedlo. Napadá mě dramatické podříznutí zraněného člena družiny (otce malého kluka), vyřízení vzkazu krále Artušovi jedním z jeho věrných vojáků, úplně závěrečná scéna s vikingy a následné pobídnutí k jednání u kulatého stolu..... Tyto scény měly něco do sebe a měly nějakou úroveň. Také kvůli tomu, že byly dramatické, o něco tam šlo, ale nebyl tam přítomný element z fantasy světa, element nadpřirozena a nebyly poznamenané naštěstí tím debilně rychlým střihem a velmi rychlým vyprávěním, které se ve filmu párkrát objevilo. To je nejhorší z celého filmu ten přehnaně rychlý a neuspořádaný styl vyprávění, to jako fakt už ne. Celkově je to velmi slabé. Pozitiva se najít dají, téma samotné je pěkné a nestravitelné to úplně není. Podruhé to už vidět nechci, bude to nejspíš propadák (z pohledu tržeb) a asi i zasloužený, ale já si nechci přiznat, že jsem šel do kina na film, který se mi příliš nelíbil. Takže ty vymodlené, odřené a velmi slabé tři hvězdičky dám. Žádný filmový zážitek pojednávající o nějaké historii to není, je to slátanina pro nenáročné publikum, které má raději místo historie a emocí jen monstra, nedefinovaný fantasy svět, svaly hlavního hrdiny a krvavé scény. Asi nejhorší film, který jsem letos v kině viděl.