Návštěvníci 3: Revoluce (2016)

Můj velký handicap je ten, že jsem dosud neviděl první dva díly Návštěvníků. Dříve se totiž ke mne tato komedie nedostala a teprve před asi půl rokem jsem viděl Návštěvníci: cesta do Ameriky, což nelze považovat asi za stěžejní film této série. Moje hodnocení se tedy neopírá o srovnání s nejúspěšnějšími dvěma díly a není tedy asi úplně objektivní. Jako návštěvníci 3: Revoluce není špatná komedie, řekl bych, že je lehce nadprůměrná. Každopádně to není nic oslnivého ani nic, u čeho by se člověk popadal smíchy, to rozhodně ne. Působí to velmi přeplácaným dojmem, je to velmi barevné, jsou tam krásná a působivá místa a je tam také hodně postav a to zbytečně. Celé to je takové zmatené, nedrží to moc dobře pohromadě, člověk ani pořádně nepochopí, jaká je hlavní dějová linie. Celou dobu to totiž vypadá, že uprchlí návštěvníci se rozhodnou dosadit monarchu zpět na trůn a vrátit mu moc. Jean Reno se dostává ke svým potomkům a chce je použít k tomu, aby se dostal do Paříže a udělal "převrat". Po příjezdu do Paříže se to začne rozpadat a směr se úplně mění. Je to zaplaveno zdlouhavými scénami a okamžiky, které s dějem vůbec nesouvisí. A ke konci filmu se najednou o dosazení následníka na trůn přestává mluvit a jediným cílem Návštěvníků je opět vrátit se do svých časů.... To jsem tedy moc nepochopil, pokud bylo od začátku cílem děje dostat se ke kouzelníkovi, proč do toho tahat nějaké pokusy o dosazení následníka zpět na trůn a pokud už to tam tedy bylo zapojeno, mělo se to lépe dotáhnout. Jako by jedna část filmu byla o nespokojenosti návštěvníků s novou dobou a o myšlence obnovení monarchie a druhá část filmu zase úplně o něčem jiném..... Nakonec to tedy končí velmi primitivně, cestou časem a opět někam úplně jinam - do dob 2.světové války a rovnou do okupované Francie..... Do toho se ve filmu objevilo plno zbytečných postav se svými nějakými úplně zbytečnými osudy, které vůbec do filmu nezapadly a naopak ubraly úplně zbytečně prostor návštěvníkům, tedy hlavně J.Renovi. Do toho mě přišlo chování některých postav taky zmatené a nelogické.... Herecké výkony špatné nejsou, postavy sice nenudí, ale také nezapadají do děje, pokud to tedy má vůbec nějaký ucelený děj.... Nevím, jako atmosféru to má, párkrát se zasmějete, ale žádný zázrak to není. Spíše by bylo objektivnější dát tři hvězdičky, ale protože jsem se na film těšil a styl návštěvníků se mi líbí, tak dávám slabé čtyři hvězdičky.... Jako nechápu, proč se většině hodnotitelů nelíbilo americké zpracování, to mě tedy přišlo hodně vtipné a lepší, než tento film.... Navzdory tomu, že trailer mě nalákal na větší porci humoru, než jsem dostal, tak nemám nic proti dalšímu pokračování o 2.světové válce. To by mohlo být celkem zajímavé téma pro tyto dva vtipné magory.

Bohové musí být šílení (1980)

Tato komedie je určitě svým způsobem velmi zajímavá a originální. Tolik úspěšných afrických filmů zase není a hlavní postava křováka je velmi zajímavá, hlavně kvůli tomu, že se jedná o skutečného domorodce a ne žádného civilizovaného herce. Do jisté míry to tedy není ani tak film, jako spíše snímek dokumentující skutečnost (N!wau nemusí nikoho hrát, protože on je křovákem). No ale má to i hodně slabých stránek. Nezajímá mě, kolikrát je film reprízován na našich televizních stanicích, protože to není chyba tohoto filmu, ale těch stanic, tak proč kvůli tomu negativně hodnotit film? Intenzivní reprízy nemají na kvalitě snímku žádný vliv. Problém je ale jinde. Není to typický film, což je na jednu stranu zajímavé, ale na druhou stranu je to pojaté příliš jako "dokument" (popisy vyprávěče, atd.). Což by ani tak nevadilo, kdyby to dokázalo nenudit. A já se chvílemi celkem nudil, příběh není nic extra a kostra celého filmu je jen křovák putující se "zlou věcí" napříč africkou krajinou, gang vedený vcelku charismatickým záporákem a extrémně šílený a nepraktický "koumák", kterému se zalíbila nějaká blonďatá učitelka. Nedrží to moc uceleně pohromadě, což je první problém a druhý problém je ten, že se prostě neubráníte té nudě. Vtipné to je, ale žádné záchvaty smíchu jsem z toho také neměl. Andrew by sice strčil do kapsy i Pierre Richarda, ale spíše to působilo trapně. Jako průměrná, snesitelná komedie to obstojí bez širší kritiky, ale do okruhu mých nejoblíbenějších filmů to asi patřit nebude.

Záměna (1983)

Lehce nadprůměrná komedie, která není ani tak vtipná, ale má originální a zábavný příběh. Znám lepší komedie s Eddiem Murphym.

Válka světů (2005)

Když někdy nechápu nízké hodnocení některých kvalitních filmů na čsfd, tak se to zase rychle vyváží mým podivením na tím, že některý průměrný a vcelku nezajímavý film se pohybuje v červených číslech. A tomu odpovídá zhruba tento snímek. Nechápu co na tomto filmu bylo nějak úchvatného a fascinujícího. Efekty byly na úrovni tehdejší doby, herecké výkony rozhodně nedosahují výš, než na průměr (T,Cruise je sice tahoun filmu, ale není zase až tak kvalitním hercem, aby to utáhl sám), Spielbergovo jméno film sice pěkně zdobí, ale to je asi tak všechno (kdybych to nevěděl, tak bych ani neřekl že je to od něj) a příběh je takový průměrný, prostě o mimozemské invazi na Zemi, kdy mnohonásobně silnější a vyspělejší mimozemská civilizace zaútočí na lidstvo s pistolkami, nejdříve drtí davy lidí a nakonec zase vše dopadne dobře a silnější nepřítel je náhle poražen.... Nemá to žádnou originalitu, žádný nápad, naopak k tomu ještě místy drhne logika a některé zvraty ve filmu jsou absolutně nepochopitelné, až nereálné (např. co se stalo s tím chudákem ze sklepa? Proč měl Tom potřebu ho zneškodnit? Protože se chtěl dostat tunelem do bezpečí?). Ani jsem se nemohl ztotožnit s hlavními postavami, nikdo mi tam nijak extra nesedl.... Šel bych s hodnocením ještě níž, ale kvůli těm efektům, které zase špatné nejsou, kvůli tomu, že je to pořád ještě koukatelné (i když na hraně), kvůli pár dobrým a napínavým scénám a kvůli tomu, že je to sci-fi, dávám ty tři hvězdičky..... Není to vyloženě špatný film, ale trhák to není už vůbec. A na to, že to natáčel můj oblíbený režisér, je to tedy hodně slabý....

Captain America: Občanská válka (2016)

Je to hodně podařené, určitě lepší než Avengers: Ace of Ultron, ale že by to zase byla taková pecka jak někteří popisují v recenzích.... to si zase nemyslím. Třeba X-men:Apokalypsa se mi líbilo víc, tohle považuji o něco lepší, než Batman vs. Superman. Vím, že jsem s tímto názorem v menšině, ale co se dá dělat..... Tahle nějak asi měly vypadat druzí Avangeři, má to určitou úroveň a bitka mezi těmito dvěma tábory superhrdinů mě strašně bavila, už jen kvůli příběhu a důvodům, proč k rozkolu došlo. Ve výsledku je to ale tak, že je těžké dělat nějaké komplexní hodnocení a někoho soudit, protože mí oblíbení hrdinové by z toho nevyšli dobře a je také těžké posuzovat, zda byl v právu Kapitán, nebo Iron-man. Oba dva jsou stejně sympatičtí, každý má na věc jiný pohled a každý hájí zájmy svého sociálního okruhu a svých nejbližších. Hodně zajímaví jsou ale také ostatní komiksoví hrdinové, především Black panter, Spider-man a Ant-man, ale i ostatní. Ti filmu dodávají svým smyslem pro humor, ale zároveň i akcí, určitou jiskru. Rozhodně to patří k těm lepším výtvorům od Marvelu.

X-Men: Apokalypsa (2016)

Podle mě to pořád ještě funguje a klidně bych se nebál film srovnat i s předešlými trháky o x-menech. Příběh není kdovíjak složitý, ale je zajímavý a rozhodně není špatný, navíc se odvíjí od originálního prostředí starověkého Egypta, který do filmu vnáší své kouzlo. Záporák mi přišel hodně kvalitní a přináší s sebou atmosféru apokalypsy a totálního konce. Navíc se dokáže od ostatních Mutantů svoji energií a prezentací značně odlišovat, což mu dodává na respektu. Ale sympatie k záporákovi jsou spíše otázkou vkusu, někomu třeba více vyhovují lidští záporáci v podání praštěných psychopatických magorů (např Captain America:Civil war, nebo Joker z Batmana....). Postavy bych navíc řekl že vždy držely filmy o mutantech nad vodou, protože jejich příběhy jsou zajímavé. Je to možná až moc přeplácané, ale je to lépe zvládnuté, než třeba druzí Avengers. Závěru už trochu dochází dech (první polovina filmu je asi o něco lepší) a je už soustředěn jen na akci bez nějaké hlubší pointy. Magneto samozřejmě táhne celý film, ale každá postava má něco do sebe. Wolverine tam tentokrát asi nebyl vůbec nutný, do příběhu nezapadl a bylo tam už tolik postav, že mě to ani nevadilo. ... Jinak je tam i pár vtipných nebo emotivních a dojemných scén, např. vražda Magnetovy rodiny působí velmi emotivně..... Já nemám moc co filmu vytknout.

Frankenweenie: Domácí mazlíček (2012)

Není to sice nic extra, není to nic převratného, ale dívat se na to dá, je to pěkné a má to i nějakou hlubší myšlenku, která se ale bohužel projevuje jen v několika okamžicích a až na konci. Co se týče tvorby, tak jako animace je typicky Burtonova, ale spíše mi to přišlo jako horor. Atmosféra byla tedy chvílemi typicky hororová a obličeje některých postav mě doslova šokovaly, bylo to snad až znepokojující.... Rozhodně to asi není nic pro ty nejmenší, několik scén je svým způsobem i nechutných a morbidních. Příběh má sice své kouzlo, ale zpracování už je trochu slabší.... chvílemi je to nudné, sušší, zvlášť první polovina mě příliš nebavila. Je to takový průměrný, kreslený film, ale dávám čtyři slabé hvězdičky za toho učitele s protáhlým obličejem, ten mi přišel velmi zvláštní a s určitým charismatem a za myšlenku - že oživovat se může jen s láskou a že věda není jen otázkou rozumu, ale i srdce. A konec byl velmi povedený.

Kniha džunglí (2016)

Je to velmi pěkné, film dokáže zaujmout všechny generace, je to klasický, pohádkový snímek pro celou rodinu. Není to úplně dokonalé, přece jen chvílemi je cítit to cílení na dětské diváky a příběh je velmi jednoduchý (což ale není chyba tvůrců, protože Kniha džunglí prostě má jednoduchý příběh a pokud se chcete držet námětu, tak se s tím divák musí smířit). Ale pokud jde o vizuální stránku a efekty, tak je to na samotné špičce, atmosféra je také úžasná, akorát některé postavy byly méně využití (had, král Ludvík, atd.) a možná tam mohlo být i více té hudby, protože ta byla tentokrát opravdu úžasná. Hlavním kladem filmu je ale také to, že všechny postavy jsou fajn (i dost kvalitní záporák) a nenajde se žádná postava, která by vám nesedla, nebo vás otravovala. Zpívající král Ludvík sice nebyl žádné terno, ale ta samotná postava opičího krále byla fajn a jedná se asi o nejpozoruhodnější postavu celého filmu. Zkrátka všechny postavy a dějové zvraty byly dobré a jako odraz kresleného zpracování z 60.let to bylo velmi pěkné. Silné čtyři hvězdičky, kdyby byl podařenější a emotivnější závěr, dal bych možná pět.

Volný pád (1993)

Vůbec nechápu tak dobré hodnocení tohoto snímku..... Na mě tedy tento film neudělal žádný zvláštní dojem a spíše naopak mě to přišlo jako úplně neskutečné, nereálné, nepřirozené a chvílemi i nudné. Ok, Michael Douglas nehraje špatně a je asi ze všech herců nejvěrohodnější a nejlepší, s rolí psychopata se popral dobře a u toho to taky končí. Samotný příběh je velmi zvláštní a nelogický, vůbec nesouhlasím s tím, že by byl nějak propracovaný. Ze začátku to skutečně vypadá tak, že Williamovi rupnou nervy v dopravní zácpě a jako nezastavitelná psychopatická mašina začne pochodovat městem až ke své rodině. Ale později zjistíme, že on byl na hlavu už dávno před nějakou zácpou a ta zácpa akorát pomohla k projevu jeho psychopatických rysů osobnosti, které on měl samozřejmě už dávno před tím. Už dříve z něj měla manželka strach a věděla, že má sklony k násilí. Už dávno před nějakou blbou zácpou dostal výpověď v práci a děsil i svoji matku s kterou žil. Film vůbec nepojednává o nějaké proměně slušného člověka ve cvoka (jako např.Spalovač mrtvol), ale spíše pojednává o někom, kdo byl vždy psychopatem a jen zachycuje část jeho života, ne žádnou radikální změnu jeho osobnosti. William byl odhodlaný terorizovat svoji rodinu už když se vydal na cestu, ne až po nějaké zácpě, ta tam prakticky nemá žádný význam. Film nemá nějaký vývoj, chybí tam dějová linie a je to vlastně celé o tom - jak se jeden "psychopat ", který vlastně jen zabije jednoho člověka a to jen v sebeobraně, vydá ke své rodině, cestou městem ohrožuje bezpečnost občanů, několikrát se s někým pohádá, někoho zmlátí, párkrát i vystřelí a nakonec ho zabije srandovní policista..... Není tam ani žádné napětí, je to předvídatelné, chybí tam dějové zvraty a nakonec mi z toho vychází tragikomedie, protože těch vtipných scén je tam více, jak nějakých násilných (tedy vlastně i ty násilné scény jsou vtipné). William kromě jednoho fašisty (a to ještě v sebeobraně) nezabije nikoho, nikoho ani snad nezraní a že v sebeobraně uhodí nějaké floutky basketballovou pálkou? To by snad udělal každý ne? Nebo že se projde soukromým golfovým hřištěm a vyděsí tam jednoho dědu k infarktu.... a z toho si mám jako sednou na zadek? Psychopata si tedy představuji úplně jinak, nebýt závěrečné scény, kdy se William pokouší svoji rodinu zabít, tak bych ani neřekl, že je duševně nemocný, ale zkrátka jen podivný cholerik..... Co se týče ostatních postav, tak to je úplná katastrofa.... policista Prendergast do filmu tahá nějaký svůj příběh, který je úplně nezajímavý (rozhovory s jeho dominantní manželkou, problémy s nadřízeným), to do filmu vůbec nepatří a k ničemu to nepřispívá, naopak to spíše z příběhu dělá nešťastnou komedii. Policista se chová více jako cvok, než samotný William, protože jestliže se řeší nějaký vážný případ a on řeší pořád nějaké kraviny, směje se a pořád prostě řeší něco jiného, tak to jako fakt ne..... To je snad nejméně uvěřitelná postava co jsem kdy viděl...... Takže asi jdu hodně proti proudu, ale tento film se mi téměř vůbec nelíbil, možná je moje chyba, že jsem to nepochopil, jako nevím. :-D Ale protože já bývám ve svém hodnocení velmi mírný a protože Michael Douglas se hodně snažil a nemůže za nelogický a snad i debilní příběh, tak ty dvě hvězdičky dám. A navíc, jestliže vám děti radí jak zacházet se zbraní, tak vás to pobaví.

Zpátky do ringu (2013)

Je to průměrný film, který neurazí, ale také neoslní. Herecké obsazení je sice dobré a už samo o sobě nadsazuje laťku hodně vysoko, ale samotný film je často nudný, kombinace dramatu a komedie tady moc nefunguje, ostatní herci jsou nezajímaví..... Posledních 30 minut je asi nejlepší část filmu, ale jen to nestačí na čtyři hvězdičky..... Hlavní tahoun filmu byl pro mě Stallone, ale špatný nebyl ani Robert De Niro..... nic jiného zajímavého nám tvůrci nenabídli.