My Year Without Sex (2009)

Vycházejíc z názvu filmu jsem původně očekával jinou tématiku, nicméně dějová linie se sexu jako takového sotva dotkla. Abych řekl pravdu, skoro to nevadí. Co mi ale vadí hodně jsou dosti špatné herecké výkony. Jediný kdo stál trochu za to byla snad jen Sacha Horler, která jako jediná skutečně hrála i když nebyla zrovna ohniskem dění na scéně. Dále nebylo naplněno moje očekávání co se týče komediální stránky snímku. Jen při "oddělování kapitol" krátkými mini-scénkami jsem se jakž takž bavil, což je myslím nešťastně málo (ty trapné pokusy o vytvoření vtipu či vtipné situace mimo tyto mini-scénky neberu v úvahu a raději zapomínám, musel bych dát jen 1 hvězdu). Děj, v podstatě podprůměrný, byl nebojím se tvrdit snad i zbytečný. Podtrženo, sečteno - sem tam jsem se kouknul na zbývající čas filmu, ale nemohu tvrdit, že jsem se vyloženě nudil.

Million Dollar Baby (2004)

De facto jasný kandidát na 5 hvězd, ale bohužel mě to za srdce nevzalo a to takřka ani trochu, což takovémuto snímku odpustit jednoduše nemohu. Ne že by to byla jediná výtka a jediný důvod proč pátou hvězdu nepřihodit - na filmu mi vadilo ještě pár drobností kolem, jako např. vyumělkované momenty a až přehnaná snaha hrát na city. Je mi líto, Eastwood sice předvedl klasicky brilantní výkon co se týče jeho role, ale já jsem čekal víc od filmu jako celku.

Šílení (2005)

Geniální katastrofa na plátně. Otázkou pro mě asi navždy zůstane, zda ty tristní výkony VŠECH herců měli filmu dodat onu charakteristickou nerozvážnost diváka úmyslně, či nikoliv, nicméně já jsem ve filmu nevěřil nikomu nic, což je v souvislosti s tímto snímkem jenom dobře. Polopatě vysvětluje a konkretizuje krátce nastavené symboly, případně ujišťuje divákovu fantazii v tom, že se neplete a nenápadně se vyhýbá jakýmkoliv paralelním prvkům. No film s divákem zkrátka a dobře zachází jako s totálním trotlem, což je asi jediné zrcadlo, nastavené dnešní společnosti, aplikované přímo do reality. Ve filmu se ale vnitřních 'zrcadel' nachází tolik, že by mi na komentář možná těžko vystačila kapacita databáze serveru CSFD :)) S ohledem na to, že jsem je takřka všechny v ostatních komentářích nalezl, bych rád vypíchnul akorát jednu zajímavou myšlenku, kterou jsem ve filmu objevil a nikde jsem ji napsanou nenašel: Věřící tu byl ten, který trestal a působil striktně, zatímco nevěřící byl ten, který chtěl svobodu. "Animace" masa mě nutily přemýšlet nad tím, co měly vyjádřit i po jejich skončení a spíše celkový vizuál kazily, než dokreslovaly. Abych pravdu řekl, stotožním se s asi jakýmkoliv názorem na toto dílo a chápu jak ty, kteří film vypli hned po první eroticky laděné lehce násilné scéně, která k celé podivnosti 'toho nesmyslu' jistě přispěla jako poslední kapka, tak i ty, kteří to vydrželi a nakonec pochopili, že ano, jeden velký blázinec je celý dnešní svět.

Kuky se vrací (2010)

Impozantní dílo. Snímek jsem sledoval s momentálně sedmiletým bratrem a každý jsme si v něm našel to své - on pohádku a já zajímavý rozbor dětské fantazie, dětského chování, přístupu k problémům a jejich řešení. Naprosto nepřirozený dabing Zdeňka Svěráka ze začátku trochu překážel, nicméně po shlédnutí filmu se pro mě stal spíše elementem, který jasně stanovil zvláštní atmosféru a stal se pro film charakteristickým. Podtrženo sečteno - hezký příběh, psychologická nadstavba, zajímavá forma natáčení a navíc nádherné obrázky z přírody. Váhal jsem mezi 4 nebo 5 hvězdami, než jsem si vzpoměl na záchvěvy u srdce a husí kůži, kterou jsem měl v závěrečné části filmu. Dávám tedy 5.

Černá labuť (2010)

To je tedy něco. Víceméně roztomilý začátek nenásilně vygradován do totálního psycha nakonec vyústil v naprosto úžasnou pointu. To vše v rámci zatím velmi originálního místa děje, perfektně vymezeného erotického podtextu a především extrémně hutné atmosféry, která pro mě od poloviny filmu zahltila snad celou Prahu. 100%

Nezapomeň na mě (2010)

Samotný děj filmu je v podstatě průměrná záležitost - další romantický film a nic víc. Už už to vypadalo na jakýsi happy end a možná i ten by v tomto snímku potěšil, nicméně přišel naprosto zdrcující závěr stejně nečekaně, jako to, co se v něm událo. Navíc jako by přenesl do popředí pointu předchozího děje, kterou jsem původně přehlédl a závěr sám o sobě velmi zapůsobil. 3 hvězdy + 1 navíc za závěr a za to, že jsem konečně viděl Pattinsona trochu hrát.

Insomnie (2002)

Jako vkusná večerní detektivka na Nově? Proč ne. Ale od Nolana jsem toho čekal mnohem, MNOHEM víc.

Scott Pilgrim proti zbytku světa (2010)

Velmi příjemně fantasmagorická hříčka nápadů plná dobrého humoru a zvláštní romantiky, která naprosto nerespektuje žádné běžné standardy dosavadních žánrů. Myslím si, že cílem bylo natočit něco nového, to se zkrátka povedlo a mě to nakonec přes původní pochyby celkem oslovilo. Kdyby ta snaha nebyla místy až nepříjemně okatá, mohlo to být i 5 hvězd.

Zohan: Krycí jméno Kadeřník (2008)

Bláznivá komedie s bláznivým scénářem a režií bezpochyby také. Bláznivější už byl snad jen Disaster Movie, který ale narozdíl od tohoto filmu nemá žádnou myšlenku a tak bych dal Zohanovy nejraději 6 hvězd, ke kterým mě nabádá sám Adam Sandler, který zahrál asi toho nejsofistikovanějšího magora všech dob na výbornou!

District 9 (2009)

I přesto, že podobným snímkům příliš heholduji, jsem měl jistá očekávání, která nebyla ani zdaleka naplněna. Nevím, jak je to u žánru plného prostoru pro kreativitu možné, ale příběh mě prostě místy nebavil až nudil. Podle mě velmi trapná zápletka a vcelku nic neříkající scény. Ani docela vydařené akční momenty mě v souvislosti s tímto filmem nijak neoslovily, bohužel. Dvě hvězdy základní + jedna navíc za občasnou ruční kameru a za více méně "dokumentární" formu, která mě jako jediná na snímku zaujala.