Nejasná zpráva o konci světa (1997)

Nadšení z předkládaného podobenství o konci světa dostalo první ránu hned v zárodku: útok vlků (rádoby husky) na vesnici a následné jakubiskovské zdlouhavé vyprávění plné nasycených obrazů krásné přírody, ale třeba také Jany Švandové. Jenže když pak přijde katarze v podobě náletu vrtulníků na maková pole, veškeré podobenství mizí a zůstává pachuť tuctového příběhu jen z neobvyklého prostředí. Není to špatný počin, nicméně stejně jako u pozdější Báthory se utápí v překombinovanosti a vyumělkovanosti.

Dlouhá míle (1989) (seriál)

Když měla Dlouhá míle premiéru, tak mě seriál ze sportovního prostředí nadchnul. Po více než dvaceti letech jsem se k němu dostal znovu a výsledek je naprosto stejný. Ať se jedná o jen těžko uvěřitelné výkony herců-běžců se Sváťou Skopalem v čele, přes zákulisní intriky (k nakousnutí, tedy k nakopnutí je zejména Radoslav Brzobohatý jako vypočítavý trenér Brázda, ale také Petr Haničinec: "Taky mi to dalo práce, než jsem Ti tu výjimku vyběhal." V neposlední řadě pak člověka porazí typické čecháčkovské rádobyfanouškovství, tolik aktuální i dneska - scéna s podepisováním vlastního plakátu, který pak najde v popelnici patří k těm nejlepším. Škoda jen, že se podobně kvalitní látky jen tak nedočkáme.

Král Šumavy (1959)

Když se odprostí od ideologie a tendenčnosti, dusivá atmosféra, solidní příběh, ale také neodolatelná Švormová a její tragický konec, tak se jedná o jedno z nejpovedenějších filmů padesátých let. Čtyři hvězdičky.

2012 (2009)

Příběh o konci světa tolik aktuální svým blízkým datem představuje klasický emerichovský spektákl. Akcí napěchovaný děj s dopředu čitelným scénařem a místy klišovitými dialogy, kdy mnohdy vizuální stránka zastiňuje to ostatní však milovníky tvorby hollywoodského megalomana přiková na celou dobu do křesla. Jistě, není to nic převratného, kvalit Dne nezávislosti nebo Dne poté film nedosahuje ani omylem, nicméně realizace proroctví o konci světa jistě stojí za zhlédnutí.

Quantum of Solace (2008)

Málo platné, James Bond v podání Daniela Craiga je prostě jiný. Jenže oproti Casinu Royal i o něco rozpačitější. Ano, film je nabitý akcí od začátku do konce, jenže tak nějak předvídatelný. Nákup bezcenné pouště padouchem Greenem je podezřelý stejně jako průhledný a korespoduje se zbytkem tohoto spektáklu. Film je to dozajista dobrý, nicméně je to tak trošku nuda.

Earth (2007) (TV film)

Pět a půl *. Nic víc není třeba dodávat.

Mlha (2007)

"Pokud lidi dostatečně vyděsíš, přinutíš je dělat prakticky cokoliv." V mistorvské adaptaci novely Stephena Kinga nejde tolik o mlhu a to, co se v ní skrývá, jako o strach, který neznámé nebezpečí dokáže vyvolat. Ušlápnuté paní Carmodyové se všichni nejdřív vysmívali, pak jí začali naslouchat. A dříve bezúhonní občané pro svou záchranu jsou ochotni obětovat druhé. A přijde závěrečná katarze, při které možná zapomenete zavřít ústa.

Kmotr (1972)

Film má velkou kvalitu a Brandonův "sicilský" výraz je opravdu síla. Mohu mluvit italsky? Posluž si. Možná je to troufalost, ale kratší stopáž by filmu přidala. Proto 4*.

Chalupáři (1975) (seriál)

"Já vám můžu slíbit, že postavím v Třešňový metro. Ovšem, výhledově." Pelmel postav a postaviček, v čele s neodolatelnou dvojicí Sovák, Kemr. Jemnější humor, u kterého se možná člověk neválí smíchy, ale po celou dobu se dobře baví.

Kriminálka Staré Město (2010) (seriál)

Možná sympatický pokus, ale na tradice staré dobré česko-slovenské detektivky a krimi nebylo navázáno. Často chybí potřebný spád a tempo. Pozitivem alespoň je, že se tvůrci vyhnuli kopírování stávacích oblíbených amerických šablon (vyjma nevynelézavého názvu).