Vzpoura na lodi Caine (1954)

Hlavními hrdiny jsou spíše Francis,MacMuray a Johnson, ale i přesto se nemůžete dočkat , až se objeví záporný hrdina Bogart.Film spíše o prostředí a vztazích na válečné lodi, než o akci a bojích II.sv.války.Za zmínku stojí i mladý Lee Marvin, ze kterého se klube budoucí filmová hvězda ( a jde to poznat). Film spíše na hvězdičky 4 , ale ..... Humphrey Bogart je prostě klasa chlap, opravdová třída a vynikající herecký výkon, který opravdu zapůsobí (a to Bogie nemusel strávit na obrazovce moc času) mi dávají v konečném součtu hvězdiček 5. PS:Jsem rád, že Bogarta dabuje Alois Švehlík .

...a spravedlnost pro všechny (1979)

Před shlédnutím tohoto filmu patřil Al Pacino k mým oblíbeným hercům.Znal jsem ho s filmu Kmotr,Scarface a byl pro mě takovým drsňáckým akčním hrdinou.To jsem byl ještě hodně slepý a nevzdělaný.Nechci říci,že jsem nyní procitnul nebo že jsem moudřejší, ale když jsem se začal filmu více věnovat , náhodou jsem narazil na tenhle kousek a shlédl jsem ho.Herecký výkon tohoto mistra mě natolik učaroval , že jsem poté shlédl snad všechno z jeho tvorby.Může se mu někdo z dnešní herecké "elity" rovnat ? Může někdo projevit tolik emocí aniž by to nebyl levný, tradičně přehrávaný výkon?Tento film hodnotím 5* a ani nepřemýšlím jinak .A najde se i prostor pro nadhled a vtip (sebevražedný soudce? gesto parukou na konci ? - k nezaplacení) .Ten rok vyhrál Oscara Dustin Hoffman, další můj velký,velký oblíbenec,ale pokud za tenhle herecký výkon nedostanete Oscara tak opravdu nevím, ale po těch letech nemá už nemá cenu polemizovat, Hoffman se v Kramerovi taky dost nadřel. Al Pacino tímto nastavil nebeskou laťku a já osobně nevím jestli ji někdo přkekonal (z mého pohledu) . Pacino je Modigliani,Pacino je Rachmaninov světa filmu, nepotřebuje články v bulváru, nepotřebuje se fotit nahý v koupelně, nepotebuje skandální prohlášení těch "dnešních" "hvězd", on se jen potřebuje jednou za čas pořádně rozčílit či si vyplakat oči před kamerou . A šlo mu to , a doufám, že ještě dlouhou chvíli půjde. .....and if you are not out of order, then go to f***** jail :-) !