Samotáři (2000)

Geniální generační snímek, jehož humor se stal kultovním :)

Knoflíkáři (1997)

zajímavá provázanost jednotlivých povídek, přičemž taxikář a pitomci se svým osobitým skoro až jarmuschovským nádechem jsou jednoznačným vrcholem! :) 70%

Match Point - Hra osudu (2005)

Wow! Vcelku všední milostné drama ve zcela nevšedním příběhu a zpracování. Woodyho společenský imperativ snažící se umravňovat své diváky zde přímo zdvihá vztyčený ukazováček, ale přesto neinklinuje k žádným klišé. Skvostné herecké výkony Scarlett Johannson i Johna Meyerse ženou příběh v nenápadně zběsilém tempu dopředu a kriminální „zápletka“ dává filmu jeho neotřelý vzhled. Jakkoliv bývám k tvorbě Woodyho Allena zdrženlivá a ne vždy jsem schopna se naladit na jeho vlnu, tady mě opravdu dostal. 80%

Vicky Cristina Barcelona (2008)

Filmy Woodyho Allena zrovna nevyhledávám, ale poté, co opustil New York, musím říct, že jeho příběhy dostaly opět jiskru. I když v tomto případě mi vypravěč přišel místy až otravně narativní, jedno se Woodymu nedá upřít – na milostná dramata je prostě expert. Stejně jako ve Hře osudu byl skvělý výběr herců, i tady není co vytknout. Zejména Penelope Cruz je přímo fantastická! :) Příběh se sice pohybuje na hranici moralizujícího imperativu a zcela bezuzdné posedlosti, ale svým humorem se dokáže oprostit od běžných klišé a i když příběh končí tak, jak by asi měl, přece v sobě nese jakýsi nádech neklidu. Celkově je to spíše „odpočinkový“ film, ale Woody tady krásně a názorně ukazuje, že jde i značně komplikovaný milostný příběh vtlačit do příjemné jeden-a-půl-hodinky! 70%

Habermannův mlýn (2010)

I přes místy trochu "televizní" zpracování skvělý snímek. Jeden z mála, který se nebojí ukázat, že válka ani z ní plynoucí "spravedlnost" nikdy spravedlivé nebyli a nebudou. Bezmoc, absurdita a nicotnost lidského života se zde odehrává na pozadí německého útlaku a české rádoby hrdosti. Kontroverzní námět, kontroverzní hodnocení, ale je neoddiskutovatelnou ukázkou pokroku malého českého člověka, že tento film nechal vzniknout. Naše historie není totiž ani růžová, ani černobílá, ale lidská a lidé umí být zlí. Velmi zlí. Bez ohledu na to, zda stáli na německé, české nebo žádné straně. Stejně jako Želary odkryli stinné stránky sovětského "osvobozování", odkrývá Habermannův mlýn bolestné vypořádání české hrdosti s německým pohraničím. Škoda jen, že Herz nedokázal vytěžit více z klíčových scén (např. sepisování seznamu). 80%

Občanský průkaz (2010)

Trojan/Šabach je zárukou dobré filmařiny. Tento snímek je toho důkazem - důsledně vykreslené postavy, narativní děj, dobré téma zpracované bez velkých experimetů. A to je možná trochu chyba - po Pelíškách a Pupendu sice přichází zpracování Šabacha jaksi v "novém" kabátě, ale nemůžu se ubránit dojmu, že kabátě již značně vybledlém. Děj nemá ten správný spád, ten správný emotivní swing, který by vás celou dobu držel přilepené na plátně. A přitom příležitostí je tam k tomu hned několik. Ale i přesto mi po shlédnutí tohoto filmu zůstala kkomoušská pachuť v puse. Byla to hrozná doba a je důležitý si to pořád připomínat, ať už s českým lvem, nebo bez něj. 70%

Ray (2004)

Hudbu Raye Charlese jsem si prostě zamilovala! Jamie Foxx je skvělý a celý film táhnou fantastická hudební čísla. Scénáristicky film zase až tak nevyniká, ale prostě mě dostal. 80%

Walk the Line (2005)

Životopisné filmy o hudebnících začínají být jakýmsi žánrem sám o sobě...musí tam být talent, drogy, nevěry, vnitřní rozervání a muzika :) Walk the line je jedním z nich, ale přitom není tuctový. Je pravda, že urputná snaha ukončit film happy endem je málo uvěřitelná, ale díky skvělému hereckému výkonu Joacquina Phoenixe je to strhující, uvěřitelná podívaná bez zbytečných klišé. Ačkoliv nejsem vůbec fanouškem country muziky (spíše naopak), po tomhle filmu jsem prostě neodolala a pár Johnyho originálů si poslechla :)

Kmotr (1972)

je potřeba k tomuto filmu slov? každý kdo četl knižní předlohu, musel na konci zůstat s údivem s otevřenou pusou...dle mého je to jedno z nejlepších zpracování knihy do filmové podoby v historii.

Tajnosti (2007)

skvělá práce z dílny Alice Nellis doplněná vynikající hudbou. Možná lépe "skousnutelný" snímek pro osoby ženského pohlaví, které se dokáží lépe vžít do hrdinčíných pocitů a pochopit její myšlenkové pochody :), ale myslím, že i pánové ocení dobře vystavěný příběh jednoho dne v životě jedné ženy...