• Pohádka

Ovoce stromů rajských jíme (1969)

První kniha Mojžíšova… :-) Docela odvaha zpracovat a hledat “pravdu” skrze citování Bible za komunismu a nedělat si z toho tak úplně legraci… esteticky propracované podobenství ze “šedesátek”.

Slovo (2022)

Naděje a odvaha v českém filmu, že se někdo raději nechá zničit… to se moc u nás nevidí. Technicky žádný objevný snímek, ale jen za tu odvahu ukázat Čechům, že nejsme všichni “slova nedržící potvory” za ty 4* stojí. Navíc bez “americké hrdinské nabubřelosti”.

Joyland (2022)

Film, který se chvilkami tváří jako komedie, ze které limity a potlačování nenápadně, ale naplno, vytvoří tíživé drama. Pro Evropana visí otázka “proč”… a zároveň, “jak to berou v Pákistánu”?!

Íá (2022)

Nevím, proč dávám 4*, když jsem vnitřně z filmu hodně na rozpacích, protože z něj čiší cosi jako “manipulativní” filosofie/myšlenky… Jenže, skoro celou dobu jsem do něj byla tak vtažená, že musím uznat, že jako film funguje skvěle.

Spojené státy americké (2022)

Film pro jedináčky, trochu autisty, milovníky galerií a detailisty. Jestli vydržíte koukat na prakticky statický snímek 2 minuty, pouze ozvučený (občas), a hrajete-li rádi hru: “vyjmenuj v abecedním pořádku všechny státy USA” - je to “film” (byť se mi toto jako film označovat nechce) přímo pro vás. Když vydržíte dokonce - dostanete i docela vtipnou pointu…

Něha (2022)

Obohacující sondička do prostředí, které vůbec neznám. Film o fanatismu/závislosti, která vznikne, když něco ztratíme a potlačujeme to. Kdyby to byl americký film, určitě by měl “disney happy end”. “Naštěstí” není…

C'mon C'mon (2021)

Vážně si nejsem jistá, jestli tento film nepodhodnocuji, jenže mám tak nějak pocit, že v něm převažuje obsah nad formou, což je stejný problém, jako když forma zabíjí obsah. Každopádně - oceňuji filmově řešené zkratky nezdržující a přitom odhalující motivy postav a jejich postojů, které jsou zcela integrovány do děje. I když… u tohoto filmu se moc o ději mluvit nedá. Ale za ty myšlenky a skvělého Woody Normana mu to odpouštím.

Batman (2022)

Je tam vše…i osobitá interpretace postav. Ale i tak mám z filmu trochu pocit jako by ukročil zpět. A tak mi naskakuje otázka, proč znovu?! Na konci výzva k obnově nás a všeho je jasná a super aktuální… A potěšila mě - po dlouhé době - za titulky post-credit “scéna”… mini, ale potěšila…

Nejhorší člověk na světě (2021)

Syrové uvnitř, hravé zvenku…bezvýchodné a přitom nedepresivní. Velice současné. Zasahující a přitom naprosto neodpovídající na nic. Během filmu si nejde nevzpomenout na Dogma 95. A Renate Reinsve je okouzlující.

Drákula: Neznámá legenda (2014)

Skvěle fungující charisma a chemie herců... obava z totálního béčka - a milé překvapení, že se dá z Draculy přece jenom něco “neokoukaného” ještě vykřesat.