• Pohádka

Stop (2015)

Asi takhle... je úžasné, že si Kim umí natočit a sestříhat film zcela sám s pouhými 6 herci za (nejspíš) nulový rozpočet. Film má být agitkou proti atomové energii, rozhodně tak ale natočený není. Je to spíš taková absurdní verze návodu pro školáky "k čemu všemu se využívá elektrická energie". Je to tak absurdně naivně pojaté až je to roztomilé. Ano, jsem cynik, ale nejspíš jsme cynici všichni, kteří se projekce v Městském divadle v KV účastnili, protože v obsahově teoreticky vypjatých situacích jsme řvali smíchy. Na druhou stranu, na rozdíl od jiných filmů, na tento tak lehce nezapomenu. A i to je možné brát jako kvalitu.

Domácí péče (2015)

Zajímavá práce s předsudky, mýty, realitou, mužskou moravskou náturou a seberozkrájením se - a to ve velmi příjemném (byť možná trošičku víc televizním než filmovém) kabátku. Herecky moc pěkné: Alena Mihulová dokonalá, Bolek Bolívka a Tatiana Vilhelmová v kapku jiných nových hereckých polohách.

A co teď? (2011)

Vtipné a vypointované propojení muzikálové formy a stále aktuálního střetu náboženských postojů na Blízkém východě. Jediné, co mi přijde škoda, je že, ti, kteří by tento film měli (povinně) vidět, ho nejspíš nikdy neuvidí.

Sangaïlé (2015)

Formálně, herecky i obsahově příjemný film o dospívání z pohledu, na který nejsme úplně zvyklí. Takový holčičí, uhlazenější prázdninový Gympl.

Klub (2015)

herci, scénář ++

Mallory (2015)

Prakticky dokonalým časosběrným dokumentům Heleny Třeštíkové není co vytknout. Jediné, co mě odrazuje od 5* jsou překlenující záběry z Nuseláku podtrhnuté hlasem Mallory ze záznamníku, což o proti reálnosti zbytku filmu působí (vzhledem k žánru) příliš vyumělkovaně, snad až kýčovitě. Po stránce obsahové mi v tomto dokumentu chybí trochu větší vhled do rodinných vztahů Mallory (s maminkou především) a možná i "vztahu" k jejímu rodišti.

Červený pavouk (2015)

Zpracováním, režií, herectvím, vlastně i scénářem to připomíná české detektivní/psychologické filmy. Možná proto je mi ten film sám o sobě "sympatický". Konec je kapku divně "americký". Až jakoby si otevíral vrátka na "druhý díl", ale každopádně představa člověka, který zajde kvůli možné slávě až tak daleko je hodně mrazivá. Kontroverzností svého tématu je určitě nadprůměrný.

Šum stromů (2015)

Přirozené herecké výkony + aktuální téma (podnikatel x globalizace). Situace bez zástěrek působí pravdivě. A když už jsem u toho - určitě i díky příjemné stopáži, dobrý temporytmus.

Tělo (2015)

příjemné, humorné - o poměrně vážném tématu - a přitom stravitelně, nevysmívá se, nepřehání, přestože ukazuje i hodně absurdní, překvapivé situace...

Lekce (2014)

Jasně strukturované, naprosto uvěřitelné drama-komedie.