• Pohádka

Welkome Home (2014)

Námět a příběh samotný má mnohem větší potenciál, než jaký film využívá. Plácá se mezi realismem a fantaskní absurdní hříčkou a nemůže si vybrat, co z toho je. Postav mraky, ale dramatické situace, do kterých se dostávají, jsou zahrávány do outu a rozhodně celku neprospívá tolik otevřených konců. Divák nemá moc možnost vybrat si, komu fandit a komu ne, protože jsou vlastně všichni ve finále hrooozně kladní. Nejlepší sekvence: představy zfetované Saši.

Nick Cave: 20 000 dní na Zemi (2014)

Zasloužil by si lepší hodnocení. Některé části jsou skutečně dobré; navíc muzikální část dokáže zaujmout jistě nejen Cavevovy fanoušky; ale poměrně dlouhá statická část s jakýmsi psychologem (či postavou psychologa) vypadající jako nedělní debata Václava Moravce s ministrem školství tempo filmu totálně zabíjí. A je mi jedno, jak moc uznávaný Alain de Botton je, koukat se na jeho sekvenci je dost utrpení...

Kebab a horoskop (2014)

Postav a minipříběhů asi na šest filmů. Naprosto neudržený příběh, který vede odněkud nikam. Teoreticky by si zasloužil jen hvězdičky dvě, ale bylo pár momentů, které pobavily.

Paříž Severu (2013)

Opět... celkem příjemný, televizní film - nějaké větší ambice ale nemá. Trochu nemastný, neslaný.

Smutek bez konce (2014)

Trochu moc klišoidní, drama vycházející z nedostatku komunikace, která ale není v postavách úplně opodstatněná. "Solná" část a machistický příběh v ní mnohem lépe vystavěn než příběh Cheby a jejího staronového manžela.

Dehet a peří (2014)

Příjemný (opět spíše televizní) rodinný film o sypání si popela na hlavu. Neurazí ani nějak úplně nenadchne, ale člověk neuspí a dokonce i párkrát rozesměje.

Schůzky naslepo (2013)

Několik proč... a málo odpovědí. Nedotažené, jako by se to bálo vyvodit aspoň nějaký závěr. Pozitiva: hlavní hrdina ale dobře vystavěný nikam necílící melancholik a dobrák; gruzínská realita zase z jiného úhlu.

Až na dno (2014)

Pěkná hudba. Dobří herci. Niterné drama. Přesto - možná z neznalosti prostřední a hlavní postavy - chyběl tomu trochu větší odpich. Příběh značně připomíná svou atmosférou povídku El perseguidor (od Julia Cortázara) o Charlie Parkerovi, o němž je i ve filmu několikrát řeč; ale k dokonalosti mu chybí Cortázarova extrémnost.

Černé uhlí, tenký led (2014)

Nemůžu se rozhodnout, je-li to absurdní detektivka, nebo detektivní absurdita. Každopádně, kromě brutálně (a zároveň naivně - jako by oběti občas na smrt čekaly) vyhrocených "vraždících scén", film bez něhož by se člověk obešel.

Vejška (2014)

Jako výpověď o současné české společnosti dost trefné. Bohužel. Jediné, co mi brání filmu dát o hvězdičku více, je příliš realisticky přirozené herectví Jiřího Mádla proti ostatním více či méně přehrávajícím postavám. Prostě... buď všici a nebo nikdo, kombinace obou technik ve finále působí trochu neuměle... A to je celkem dost škoda.