• Pohádka

Ošklivá slečna (1959)

Úžasná atmosféra zdůrazněná hudbou. Černobílý film, který dokáže dodnes vyvolat slušnou depku. Příklad par excelence zpracování tématu peněz, individuální svobody a otázky (ne)sobeckosti. Záběry i témata, která obvykle v "dnešních" filmech vycházejí jako hodně kýčovitá.

Otec prasátek (2006) (TV film)

Při čtení Pratchettovy předlohy si člověk říká kdovíjak to není "filmově" napsáno - skok sem, skok tam, flashbacky, flashforwardy... a pak, když to někdo natočí přesně podle toho, najednou z toho ty střihy čouhají ještě víc. Úžasně vypracované dekorace-triky, kostýmy, make-up, atmosféra... ale... Chybí všemu tomu, i přes ty skoky, rytmus :-/

Gilmorova děvčata (2000) (seriál)

Je to tak strašně "ukecané", že se to prostě nedá nesledovat. Navíc, každý díl přináší něco trochu jiného, neopakuje se a přitom udržuje určité kontinuum. No, prostě jeden z nejlepších "rodinných" seriálů posledního desetiletí...

Luisa a Lotka (1950)

Úžasný dětský film. Jeden z mála filmů, který za svou literární předlohou nepokulhává, ale dodává jí třetí rozměr. Barvou krásný hlas vypravěče - alespoň toho v češtině - a "starý, jednoduchý a přitom emocionálně nabitý dětský svět.

Cesta nikam (2010)

Cesta nikam je skutečně cestou nikam. Těžko říct o čem to bylo. O natáčení filmu? O jakémsi pojišťovacím podvodu? O čísi vraždě/sebevraždě? Naprosto nerozlišené poskakování mezi časovými a dějovými rovinami, které se nedá jednoznačně oddělit snad trochu připomíná filmy Davida Lynche, ale rozhodně jim nesahá ani po paty. Navíc, naprosto nevyrovnaná dynamika záběrů, které se občas nechutně a bezdůvodně táhly.

Hle, Beránek boží (2011)

K filmu by se hodil Medvídek od Lucie... Zajímavá mikrosonda do života jedné feťačky a jejího skorotchána, která rozhodně nenudí.

Špičák (2009)

K tomuto filmu se hodí jediné slovo, které tu použít asi nemůžu, ale začíná na p....... I když, nelze neupřít, že díky neustále přibývajícím zprávám se někde ve světě taková rodina najde. Vlastně, když o tom tak přemýšlím, tak moje hodnocení odráží jen nevědomý konzervativně křesťanský (tj. evropský) náhled na svět. Když se na to podívám bez něj, tak to byl vlastně fakt zábavně poučnej biják... Dost ironie. Prostě mi na tom chyběla motivace rodičů. Jináč to bylo netradičně zajímavé.

Někde dnes večer (2011)

Komorní, z počátku hodně zábavné a na konci lehce depresivní, ale přesto docela zábavné. Psychologicky živé postavy a velký Helmut. :-)

Ženy SHR (2010) (TV film)

Super dokument, do kterého se podařilo (nejspíš za lacino s digitální zrcadlovkou) dostat nejen problém ničení krajiny těžbou uhlí, ale i osobní "traumata-příběhy" obou žen. Nebo je to vlastně obráceně, na základě dvou žen popsaný problém s uhlím. Každopádně skvělá výpověď!

Sůl života (2011)

Úžasné. Ne nějak originálně natočené, ale přesto. Film si hraje se životními klišé. Příjemně natočený "malý" film. Jen se ptám, může se někdo tak hodný nezbláznit?