• Pohádka

Macondo (2014)

Vcelku zajímavá tematika, zajímavé postavy, přirozeně zahrané, ale na jednoduchost příběhu zbytečně rozvláčné. Určitě by pomohlo vystříhat aspoň dvacet minut... Nebo podložit minulost nejen něčím víc než jen náznaky v dialozích.

O koních a lidech (2013)

Skvěle provázané jednotlivé epizody/příběhy, které se neustále proplétají a zase vyplétají. Dobře vystavěný scénář s postavami z masa a kostí, fajn herci, úžasní islandští koně, na které by se neomrzelo dívat ani kdyby byl film dvojnásobně dlouhý. Takhle ale ke kladům přidávám i příjemnou stopáž pod hodinu a půl.

V její blízkosti (2014)

Originálně pojaté postavy. Zajímavý pohled na možný vztah zdravého člověka a mentálně postiženého. Je příjemné, že klaďas se nemusí nakonci zvrhnout za každou cenu v neklaďase.

Symfonie strachu (2013)

Hra na kočku a na myš vygradovaná úžasným koncertem. Film působí jako jeden dlouhý videoklip. Hlavní postavou je pro mě atmosféra vystavěná hudbou, barevnou stylizací, Woodovýma očima, a hlasem Johna Cusacka. To vše film povyšuje nad lacinou hororovou frašku zastoupenou kamarády manželky klavíristy (diváky v hledišti). Jediné negativum: vážně by to mohlo být o něco kratší.

Nepřítel třídy (2013)

Velmi podmanivé. Neukecané, neutahané (i přes stopáž téměř dvě hodiny) a přitom hluboké. Neklišoidní postavy. Dobře vystavěný scénář, přirození herci.

Zejtra napořád (2014)

Slabý scénář, okecané ale nevyhrané motivy postav (kromě Terezy), nedostatečně odůvodněné (ve srovnání s Czech Made Man) zarámování Hong Kongem. Celkově spíš podprůměrná road movie s pár vtipnými situacemi. Takže ve finále se na to dá docela dívat.

Je dost času (2014)

Za tahání za nos... a za tu strašnou ukecanost nefilmu...2* Jediné pozitivum: pohledný hlavní představitel. To je ale na film dost málo.

Co děláme v temnotách (2014)

Úžasný fiktivní dokument, který nemá chybu. (Úprava obsahu výše... nejde o domácnost tří, nýbrž čtyř upírů. Což je zásadní info! RIP Petyr !!!)

Volný pád (2014)

Pan režisér před filmem řekl, že byť jde o jednotlivé povídky (příběhy obyvatel jednotlivých bytů), je třeba vidět film jako komplex. Že je velmi provázaný. Zřejmě jsem v průběhu sledování dostala kladivem do hlavy, ale kromě potkávání se jednotlivých obyvatel na schodech v domě, kterým prochází ona berličková "nit" babka stoupající znovu a znovu na střechu, jsem jinou provázanost nenašla. V každém bytě jde o jinou psychickou odchylku, či vyhrocený stav. Každý byt by mohl být krátkým filmem sám o sobě a byl by excelentní, jako celek to ale úplně super nepůsobí. (Nabízí se srovnání s Rodriguezovými Čtyřmi pokoji, které si hrají s podobnou strukturou, ale kterým se celistvost filmu uhájit povedla.)

Welkome Home (2014)

Námět a příběh samotný má mnohem větší potenciál, než jaký film využívá. Plácá se mezi realismem a fantaskní absurdní hříčkou a nemůže si vybrat, co z toho je. Postav mraky, ale dramatické situace, do kterých se dostávají, jsou zahrávány do outu a rozhodně celku neprospívá tolik otevřených konců. Divák nemá moc možnost vybrat si, komu fandit a komu ne, protože jsou vlastně všichni ve finále hrooozně kladní. Nejlepší sekvence: představy zfetované Saši.