Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Animovaný
  • Sci-Fi

Recenze (2 334)

plakát

An Adventure in Space and Time (2013) (TV film)

Fanoušci Doktora si přidají jednu až dvě hvězdičky, přesah nad rámec pocty a zachycení vzniku jednoho z největších televizních kultů tu moc není, dobovka o natáčení televize v době kdy byla ještě černobílá je to jen povrchně - o fungování BBC v šedesátkách se tu nikdo moc nedozví, a drama o překonávání šovinismu a rasismu doby je také jen lehce naťuknuto. Prim tu hraje první Doktor a jeho hledání sebe sama, kreativní proces původních autorů, spousta odkazů a perliček, těžkotonážní nostalgie, a závěrečné laskavé pomrknutí ze kterého vyjekne nadšením každý fanda. 8/10

X (2022)

Zábavný exploitation. Bohužel ne sexploitation, navzdory tématu tu toho explicitního sexu moc není, žádné full-frontaly, a ta nejhezčí holka dokonce leze do postele v podprsence. Tragické. Lepší je to se zábavným násilím s originální premisou a neméně originální, byť velmi očekávaným vyvrcholením. A k tomu velmi chytré tematizování doby vzestupu porna v sedmdesátých letech které se prolínalo s novovlnou dominancí avantgardních umělců. Režisér ve filmu je vyloženě jak Andy Warholl z výprodeje - Warholl tehdy točil víceméně stejné umělecké porno jako co ten zkouší tady. Jen Andy to naštěstí nezkoušel ve vidláckém zapadákově plném krokodýlů, a pošahaných dědků s brokovnicí a nadstandardně vybaveným sklepem. Mezi slashery je tohle dílko milované produkční společnosti A24 jedním z nejlepších. 8/10

Polytechnika (2009)

Bravurní kamerové cvičení... a to je tak všechno. Villeneuovy filmy mám hodně rád, ale tady snad pod tíhou námětu tápe jak v rozvíjení hlubšího společenského tématu na základě incelovsky antifeministické motivace vraha, tak v dokumentárním zachycení  samotné události, kdy v jeho podání mnohé situace působí spíš absurdně než že by měly syrový impakt (střelbu nikdo neslyší ve vedlejší místnosti?, chlap s puškou ve škole nikoho neznervózňuje?, ani náznak protestu před očividně plánovanou masovou popravou?). A druhá polovina kdy sledujeme jak se s tím pár postav psychicky vyrovnává, to už je vysloveně jen nudné a nezajímavě podané. 7/10

plakát

Pán času - Legend of the Sea Devils (2022) (epizoda)

Když už si člověk začne myslet že hloupější už to být nemůže... tak přiběhne šikula Chibnall, a rychle ho vyvede z omylu. Příběh se zdá být standardně Doktorovský na způsob těch slabších historických stand-alone dílů jako Curse of the Black Spot, ale rychle vyjde najevo že na logiku čehokoli se tu zvysoka kašle, a navíc ve střižně si udělali mejdan a v lihovém deliriu random vystřihli části scén, takže z nich sposta ani pořádně nenavazuje. Nové postavy postrádají osobnost a konzistenci, takže je pro ně zcela v pořádku začít někoho bezmezně zbožňovat zhruba dvě hodiny po tom co jim dotyčný nechal vyhladit rodinu s celou vesnicí. Prostě pohoda. A samozřejmě ani lidé kteří měli radost z prznění lore a osobnosti Doktora neodejdou zkrátka, i na to v uspávacím epilogu dojde. Protože Yaz prostě musí být pro Doktorku víc než kdy byla River Song, neasi. 4/10

plakát

Heroes Shed No Tears (1986)

Už prvních 15 minut je jako čítanka Johna Woo, už tady na začátku svého prvního moderního akčního filmu sází rychle za sebou všechny své základní stavební kameny. Epická a brutální vysokooktanová akce, temně romantická sidelinka s nezbytným jazzovým podkresem, a k tomu občas přihodí i komediální epizodky s těžce neurvalým a oprsklým stylem humoru. Později dojde i na jeho další klasická témata bratrství hrdinů s tragickým vyvrcholením, a ctnostného sidekicka záporáka, který se nakonec rozhodne udělat správnou věc. Jednoduše už od začátku kariery věděl co chce točit, a neuhnul z toho celý život ani o píď. A protože je to v žánru jeho prvotina, tak je tu všechno ještě víc over-the-top než v pozdějších heroic bloodshed eposech - všechno je tak nějak neumělé a přehnaně teatrální, hlavně vedení herců, kteří mají daleko do kvalit Chow Yun Fata, a myslím že jediných deset minut kdy se ve filmu nemasakruje je, když si v půlce dají oddechovou pauzu na souložení. Ideální. Film má bodycount 294 - tehdy nejvíc v historii žánru, překonal ho o 13 kusů až sám Woo se svým Hard Boiled. Což byl taky důvod proč Heroes Shed No Tears zděšené studio odmítlo pustit do kin a svolilo k tomu až o pár let později po úspěchu prvního Better Tomorrow. 7/10

plakát

Pán času - Série 10 (2017) (série)

Capaldi je tradičně skvělý, ale příběhy s ním už jsou slabší, a to nejen proto že vyměnili fantastickou Claru za nezajímavou ošklivku Bill Potts. Místo ní tu skutečnou společnici ve finále představuje spíš Missy... a právě ta nakonec celou sérii zachraňuje, a její finální setkání se svým mladším já.

plakát

Doctor Who: Twice Upon a Time (2017) (TV film)

Velmi příjemné rozloučení s Doktorem, škoda že na tak dlouho... ale snad ne napořád, ta Chibnallova doba temna už končí. Propojení s prvním Doktorem s filosofickým podtextem je brilantní nápad, to že Bill Potts tu hraje jen minimální roli je také potěšující, ale hlavně že na konci vrátí Claru, to je nejkrásnější. Ta mi udělala radost, v její společnosti byl tento Doktor nejlepší - ale nejen díky ní byl skvělý Capaldi je hned po Tennantovi mým nejoblíbenějším.

Koruna (2016) (seriál)

Koruna stojí hlavně na skvělých hercích - obzvlášť Matt Smith mě překvapuje, nemám problém mu jeho Prince Philippa bez problémů věřit, což jsem po nedávné sjíždění Doctora Who vážně nečekal. A Claire Foy je skvělá, i když občas trochu vypadá jako Rami Malek, což je trochu disturbing. A dost mě to baví, i když ze začátku je to trochu víc jako glorifikovaní Kardashians než zajímavé politické a historické drama... to se ale brzo změní. I když melodrama s celebritami to pořád tak trochu je, je větší důraz na jejich osobní životy než na to že se jim pod rukama rozpadá největší impérium v historii lidstva. Ale už i ty osobní příběhy mají hloubku a dopad. V druhé a třetí sérii Koruna dospěla a našla se v podobě spíš minisérie samostatných tematických filmů než kontinuálního seriálu, a funguje to velice dobře. Pár vyloženě bulvárnějších epizod se pořád najde, ale ty se týkají hlavně hedonistické Princezny Anny a jejího manžela... a když ji hraje rozkošně vyžilá Bonham Carter, a její muž - nekonformní fotograf - je takový sympaťák a svým založením mé spirit animal, tak to klidně odpustím. 8/10

V síti (2020)

Sledování V Síti mi trochu zkazil fakt že jednu ze slečen už jsem předtím znal z BDSM a Polyamory skupin, viděl fotky z její svatby... a ono se pak hůře věří pedofilie někomu, kdo loudí fotky koziček po čtyřiadvacetileté sexuálně velmi aktivní holce. Takže gratulace Klusákovi k objevení velmi důležitého a přitom automaticky extrémně populárního tématu, ale taky se mohl trochu snažit tam obsadit mladší holky, kterým by se ta dvanáctiletá nevinnost dala víc věřit. O to zrůdněji by pak působilo co jim jejich internetoví nápadníci píší. Jinak tu ukazuje opravdu děsivou sbírku nadržených retardů, o jejichž existenci sice každý kdo aspoň trochu přičichl k internetu ví, ale i tak se těžko představuje jak moc mohou být ti podlidé vylízaní, bezskrupulózní, a svým jednáním vyloženě žebrající o to aby je někdo zavřel. 8/10

V síti 18+ (2020)

Ovládací panel