Thor (2011)

Dobrý film podle komiksové předlohy, bohužel je pár překážek ke slovu vynikající film podle komiksové předlohy. Začněme u hlavního představitele. Hemsworth je pravděpodobně nějakou neznámou technologií rozpohybovanou animovanou postavou, převedenou do reálného obrazu. Není samozřejmě jako nakreslený, ale jednoznačně bych nevzpomněl vizáží lepšího severského boha. I jako herec mne přesvědčil, že je právoplatný nástupce trůnu a občasný zachránce naší matky planety Země. Ale zpět k překážkám. Film jsem shlédl ve 3D, pro mne zbytečné, film je sice protkaný speciálními efekty, ale u Thora to zážitek neumocňuje. A jádrem překážky tedy je pro mne, málo propracované emotivní scény. Například scéna, kdy se Thor obětuje a poté znovu povstane silou moci svého kladiva, při takové scéně by měl divák sahat po inhalátoru a okamžitě vytáčet číslo svého lékaře, jestli není možné, že se při poslední prohlídce spletl, když ohodnotil zdravotní stav jako absolutně zdráv, popřípadě nahlásit případnou opravu těsnění slzných kanálků. Shrnuto podtrženo, trailer je dramatický, emotivní, skvěle podbarvený hudbou, škoda, že to není použito v této míře i ve filmu. Samozřejmě dvě minuty nejsou dvě hodiny. Vzhledem k tomu, že mne fascinuje komiks stejně nemohu jinak než ohodnotit film nejvýše. Tak čert vezmi kritiku, Thore byla to pro mne čest shlédnout tvé dobrodružství.

Fighter (2010)

Klobouk dolů před herci jako je Christian Bale. Jako Dicky z Lowelu je opravdový, ani na chvíli jsem v něm neviděl Temného rytíře. Není to však proto, že by vážil 30 kg i s boxerským pytlem, ale hlavně proto, že změnil od základu svou chůzi, mluvu, gestikulaci, mimiku i dýchání. Je až neuvěřitelné, jak může být herec uvěřitelný. Dost ód na herecký výkon Christiana. Film jako celek byl pro mě velkým překvapením, po domácké atmosféře maloměsta, vyhrocených rodinných vztazích, po odchodech, vězení, drogách a v neposlední řadě po návratech a usmíření, přišli dva boxerské zápasy, které mi doslova vyrazily dech. Jsem nadšený z toho, že jsem mohl shlédnout příběh boxera, který je více člověkem než mašinou na drcení kostí, samozřejmě až potom, co je má sám rozdrcené. Že musí přemýšlet, taktizovat před vstupem do ringu. Že není filozofem, ale praktikem a realistou. Že žije ve světě své rodiny a svého bratra a všichni mají své problémy, protože svět není ideálním místem, ale pokud má člověk velké srdce a odvahu, ideální místo si vytvoří kdekoli a kdykoli.