Gangy z Birminghamu (2013) (seriál)

Posledna 6 seria, ktoru som po 5 serii ani nemal velmi v umysle pozerat, zachranila uroven celeho serialu. Som rad, ze som si pozrel na imdb hodnotenia a nechal sa nimi presvedcit aby som 6 serii dal sancu.

Knick: Doktoři bez hranic (2014) (seriál)

To krasne brutalne vyobrazenie vtedajsich realii fungovania nemocnice na zaciatku dvadsiateho storocia ma uplne ocarilo.

Vikingové (2013) (seriál)

Prve 4 serie boli vyborne. Bola tam jasna koncepcia kde serial sledoval zivot vikingskej legendy Ragnara Lothbroka a jeho premeny. V prvej serii sledujeme jeho zmenu z farmara na jarla, v druhej serii z jarla na krala vikingov a v tretej z krala na nesmrtelnu legendu. Vo stvrtej serii potom sledujeme Ragnarov upadok a jeho premenu na mrtvolu. Posledne dve serie su uz tak trochu utrhnute z retaze a samotna siesta seria narobila viac skody ako uzitku. Skoda, ak by serial zomrel spolu s Ragnarom, tak mohol byt rovnako legendarny.

Anthropoid (2016)

Kto si mysli, ze Mnichovska dohoda bola zrada, nemoze Gabcika nazvat inak ako hrdinom. Spojenci vydali CeskoSlovensko Hitlerovi v naivnej predstave, ze tym zabrania vojne v Europe, v ktorej by zomrelo podstatne viac cechov a slovakov ako ich zomrelo pri nemeckej okupacii. Mnichovska dohoda teda zachranila tieto zivoty rovnako ako by zivoty cechov a slovakov zachranilo to, keby Jozef Gabcik a Jan Kubis nevykonali atentat na Heydricha. Mnichovska dohoda a operacia Anthropoid teda vyjadruju radikalne opacne postoje a racionalny clovek nemoze mat k obom udalostiam rovnaky schvalujuci alebo odmietavy postoj. Vidiet ako Cillian Murphy povie "Som Jozef Gabcik zo Slovenska" bolo nieco specialne. Priznavam, som zaujaty, viacero ucelovych nepresnosti tvorcom odpustam a davam neobjektivnych 5 hviezdiciek.

Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti (2016)

Odkedy som nechtiac videl Transformerov, tak som asi v ziadnom inom filme nevidel tolko logickych chyb a zbytocnych vybuchov. Bola to 2 a pol hodiny hlboka studna absurdnosti a este teraz ma boli mozog z toho, ze som to dopozeral do konca.

Tohle je náš svět (2016)

Po kinematografickej stranke ide o priemerny film, ale po filozofickej stranke je mimoriadne podnetny. Otvara na diskusiu mnohe temy. Napriklad otazka dusevneho zdravia a pripravenost zdravotneho systemu pomahat ludom s dusevnymi ochoreniami. Dalej je dost explicitne prezentovana tema zaostalosti skolskeho systemu, ktory zostal zaseknuty dve storocia v minulosti a nie je vobec schopny motivovat mladych ludi pracovat na svojom vzdelani. Otvorena je aj otazka toho, ci su prava ludi vyznavajucich namiesto konvencneho konzumneho sposobu zivota alternativu dodrziavane rovnako ako prava ostatnych beznych ludi, a tiez kto a ako by mal posudzovat, ci taketo alternativne prostredie je pre deti (ne)vyhovujuce. Film poukazuje aj na pokrytectvo beneho sveta, v ktorom rodicia pred detmi tabuizuju niektore temy pod zamienkou ochrany ich vyvoja, pricom zaroven uplne ignoruju volnocasove aktivity svojich deti a vhodnost tychto aktivit na ich vyvoj. K tomuto este musim dodat, ze dej filmu, alebo teda obzvlast postava otca, mi pride velmi nepravdepodobna. Iba s tazkostami si viem predstavit osobu, ktora dokaze: 1. zaobstarat pravidelnu potravu v lese pre 8 clennu rodinu; 2. vzdelat vsetky svoje deti tak, ze su vyrazne napred oproti konvencnemu vzdelaniu; 3. maju hudobne vzdelanie; 4. maju lovecky, bojovy, horolezecky vycvik; 5. a to vsetko pri psychicky chorej manzelke. Napriek tomu, ze otec ani zdaleka nie je vyobrazeny ako dokonala neomylna bytost, tak mam pocit, ze najst realneho cloveka s takymito schopnostami by bola nesplnitelna uloha.

Muž z oceli (2013)

Neviem sa zbavit pocitu, akoby v tomto filme vsetci isli len na pol plynu. Napriklad ten scenar bol dost zly, az sa mi nechce verit, ze na nom spolupracoval Nolan. Ani toho Zimmera nebolo velmi pocut. Navyse, bol by som rad, keby mi niekto vysvetlil zopar veci. Tak za prve. Preco vymierajuci supernarod posle do vesmirneho vazenia particku vzburencov a vlastizradcov, pricom toto vazenie sa same uvolni po tom, ako ich domovska planeta vybuchne, cim pre svojich vaznov vytvorili dokonaly ukryt. Preco do tohto vazenia/ukrytu poslali tu najvacsiu zberbu od generala Zoda miesto toho aby tam poslali svoju elitu? Dalsia vec, Loise zastrci USBcko do vesmirnej lode, nasledkom coho sa do lode nahra virtual AI majstra inziniera Jor-Ela, ktory tvrdi, ze ma celu lod pod kontrolu, pretoze to bol vraj on, kto lod zostrojil. O to vacsie sklamanie prichadza ked zistujeme, ze jedine co Jor-Elove AI dokaze, je otvarat a zatvarat dvere a general Zod sa ho polahky zbavi zasunutim svojho vlastneho USBcka do panelu. No neviem... od nikoho, kto dokazal do DNA svojho syna zakodovat geneticky register celeho svojho naroda, by som cakal trochu viac.

Ordinary World (2016)

Male uchylne domace video Billy Joe Armstronga v hlavnej ulohe. A nie, nie je to sex tape, je to nieco este ovela horsie, je to rodinna komedia. Aj ked, ono to vlastne ani nie je komedia. Je to len rodinne nieco, kde ti je cely cas trapne za to, ake to je cele nevtipne. Pripomina mi to niektorych slovenskych literarnych autorov, ktori si samovydavaju knihy, pretoze pisu tak zle, ze im to nikto iny nevyda.

Bronson (2008)

Zaujimavy nekonvencny artovy film. Napriek tomu, ze aj pre Hardyho to bola nezvycajna uloha, zvladol to vyborne a dokazal, ze vie zahrat aj nieco ine ako hanbliveho drsnaka. S tymto snimkom mam problem, ze som nepochopil jeho pointe. Vraj to malo ukazat, k comu moze viest frustracia z toho, ked cloveku nie je umoznene vyjadrit sa skrz umenie... co ti ja viem... Druhy problem je pre mna glorifikacia cloveka, ktory si to rozhodne nezasluzi. V tomto je to dost podobne Phoenixovemu Jokerovi, akurat s tym rozdielom, ze Bronsona nestvorila spolocnost, ale on sam.

Divoši (2012)

*** Spoiler Alert! *** Film a vsetky jeho sucasti ako herecke vykony, dej, kamera atd, boli celkom ok, t.j. na 3 hviezdicky. Teda, az do momentu "takto som si predstavovala, ze to skonci... ale v skutocnosti to skoncilo takto:" Wtf, koho zaujima co si ona predstavuje? To bolo uplne zabitych 10 minut a automaticke znizenie hodnotenia o jednu hviezdicku. V tom momente, ako Lada rozpraval Dominicovi o tom, ze Elena je na uzemi USA, som si povedal: "Co ti brani zvolat kamosov z DEA, nasadnut do vrtulnikoch a celu bandu hned dat do chladku?", takze som rad, ze Dominic to nakonec videl rovnako.