Jak vycvičit draka (2010)

Ked prihliadnem na to, ze to je rozpravka pre male deti, tak tomu odpustim ten hrozne predvidatelny a precukreny dej.

Osvícení (1980)

Ak by toto bol obycajny slaboduchy horor v style Pach Krve a pod, tak by som to ozelel. Ale toto malo na to byt vyspelym psycho-thrillerom s vynikajucou atmosferou, preto sa nemozem zmierit s tym scenarom. Vo velkej casti bol na urovni lacneho porna, ked prakticky vsetky dialogy medzi postavami Jack - Wendy - Danny su hrozne prostoduche, az pateticke. Potrebujem si precitat knihu, aby som nasiel vinnika tohto nehorazneho zlyhania. Bol to King pri pisani knihy a Kubrick sa iba prisposobil predlohe, alebo Kubrick nezvladol preklenut vybornu predlohu do filmu?

Dogville (2003)

Film je velmi provokativny a nastoluje mnohe moralne a filozoficke otazky. Co je spravne a spravodlive? Je spravne ospravedlnovat ciny ineho cloveka tym, ze kona vo svojej prirodzenosti, tak ako bol nauceny a vychovany? Alebo je spravne cloveka potrestat za jeho slabost a umoznit mu poucenie vyplyvajuce z trestu? A co je spravodlivy trest? Je spravne uplatnovat kolektivnu vinu? A mnohe dalsie. Film nastavuje zrkadlo aj divakovi. Zaver filmu je podla mojho nazoru priam ukazkovy priklad nemoralneho zneuzitia moci, ale uzil som si ho do poslednej kvapky krvi.

Zázračné dítě internetu: příběh Aarona Swartze (2014)

Skromny chalan s intelektom na urovni Elona Muska alebo dalsich velkych vizionarov nasej doby. Dusa tak cista, ze svoju inteligenciu a schopnosti odmieta uplatnit v korporatnom biznise. Napriek tomu sa vo veku 19 rokov stava milionarom, ked preda svoj vytvor, webovu stranku Reddit. Aaron sa namiesto toho vydal cestou politickeho aktivizmu a dobrovolnictvu s cielom spravit svet lepsim a spravodlivejsim miestom, kde ale stupil na otlak prehnitemu jurisdikcnemu systemu USA. Ked uz bolo nevyhnutelne, ze za svoje "zlociny" proti systemu bude odsudeny exemplarnym trestom, voli jedinu moznost, ktora mu zostava. Jeho mysel sa nedokaze vyrovnat s oznacenim zlocinec alebo terorista, a jedina cesta ako proti systemu vyhrat, je stat sa mucenikom, symbolom za ideologiu.

Duch ve stroji (2017)

Co robi cloveka clovekom? Ked cloveku vezmes vsetko okrem jeho duse, je stale clovekom? Sci-fi, na ktore sa treba pozriet hlbsie nez na nablyskany vizual. Napriek tomu, prave ten vizual ma presvedcil na 5*. Scerlett zahrala iba to co mala, cloveka bez minulosti, bez buducnosti, bez identity. Nechava vyniknut ostatne postavy, specialne Batou a Aramaki. Vo svojom zanri top.

Experiment Belko (2016)

Skvela myslienka, pretavena do bohapustej akcnej sracky. Bohuzial, tvorcovia nezvladli z takeho velkeho potencialu vytazit ani polovicu toho co sa dalo.

Lovec trolů (2010)

Cely tento "The Blair Witch zaner" je jeden velky omyl, ktory ani nemal vzniknut. Typickym prvkom tohto zanru je zla a roztrasena kamera a zbytocne dlhe a dej nikam neposuvajuce zabery, aby to akoze posobilo uveritelne. Clovek potom 90% casu pozera na uplne zbytocne zabery porovnatelne so sledovanim rodinnej dovolenky v horach niekoho koho ani nepoznate. Ked vam navyse uz v nazve povedia pointu celeho filmu, tak je to iba jedna velka nuda. Jednu hviezdicku zachranili celkom podarene zabery trolov.

Transformers: Poslední rytíř (2017)

Toto triezva hlava nemohla splodit. Utrpne dlha sialenost prepchata akcnymi scenami a nesympatickymi postavami. Tvorcovia do filmu cisto ucelovo zaplietli, dinosaury, krala Artusa s Merlinom, nacistov, Churchilla s Lincolnom, britskym premierom, Stonehenge, Pangeu... uz som cakal ze povedia ze Noemova archa bol tiez transformer, vobec by ma to neprekvapilo. Jeden z najzbytocnejsich filmov ake som kedy videl.

Dredd (2012)

Po dlhsom rozmyslani som si uvedomil, ze vlastne jedine co mi na filme prekazalo, bol dej a spodna polovica tvare Karla Urbana. Dej mi prisiel miestami nelogicky a dost plytky. Ale rozumiem, ze hlboka dejova zapletka nie je nieco co by sa zvycajne ocakavalo od komixovej adaptacie. Napriek tomu si myslim, ze dej je najvacsia slabina filmu. Dufam, ze ak sa bude natacat pokracovanie, tak Urbanovi zoberu citron, lebo pocas celeho filmu sa tvaril akoby prave jeden zjedol.

Expanze (2015) (seriál)

Serial ma poriadne strmy uvod a postavy umieraju ako na beziacom pase. Napetie sa da krajat a nikto si nemoze byt isty ze sa dozije dalsej epizody. Aspon zo zaciatku. V tretej serii uz mam pocit ze tu existuju aj "nesmrtelne" postavy a nemam o ne strach ako v prvych epizodach kedy este smrt bola bezna. Milujem ten vizual, vesmirne lode bojujuce medzi sebou, akcia, intrigy, prepleteny pribeh, silne prepracovane postavy... az mi uz konecne nie je luto ze neexistuje serial na motivy Mass Effectu... taky serial uz nie je potrebny, uz je tu The Expanse.