Vyproštění 2 (2023)

Za mě super a ještě o něco lepší, než jednička. Čistá žánrovka, co si na nic nehraje a jde prostě jen o akci. V podstatě to není nic jiného, než upgradovaný osmdesátkový akčňák – tzn. na speedu a s občasnou pomocí CGI... Ano, jsou tam sice jakési náznaky "přesahů" v podobě sžíravého pocitu viny hlavního hrdiny ohledně malého syna, nebo "lovestory-nelovestory" s krásnou Nik ... ale ... aspoň nějaký náznak backgroundu a příběhu mimo akci tam přece být musí, aby se tomu ještě dalo říkat film, ne? Myslím, že tomuto "balastu" v tomhle konkrétním případě nikdo (včetně tvůrců) žádnou větší váhu nepřikládal, tak asi nemá cenu to víc rozpitvávat a už vůbec nemá cenu "prasit se" třeba nad nerealističností soubojů, nebo nad (nepochybně sebe-parodickými) klišé např. v podobě toho, že Thor je nejdřív na vozíku, pak si udělá pár kliků, naštípe nějaké dříví na podpal a je zas fit do akce. 🙂 Znovu opakuji, že tady jde jen o akci, nic jiného... a ta je samozřejmě "přestřelená" zcela úmyslně. Na závěr se přiznám k jisté herezi ... osobně jsem si to užil víc, než třeba poslední dva filmy s Johnem Wickem. Uznávám, že Keanu je samozřejmě jen jeden a sága Johna Wicka je, hlavně stylizací, vůbec celá malinko někde jinde, než tohle... ale když se budeme (znovu a naposledy) bavit jen o té akci, tak mi Extraction sedlo prostě nějak víc. Podle cliffhangeru je navíc jasné, že bude brzy trojka ... no hurá do toho. Za mě poctivé 4 hvězdy za poctivé řemeslo.

Pán času - Flux (2021) (série)

Na sklonku éry Capaldiho jsem se na ženskou regeneraci Doktora opravdu moc těšil. Jodie Whittaker jsem z jejích předchozích rolí znal jen málo, ale byla mi moc sympatická (vlastně pořád je) a těšil jsem se, že seriál obohatí o nový rozměr, který tu nikdy předtím nebyl. Že má být showrunnerem Chibnall, to zpočátku také vypadalo slibně, protože je o něm známo, že je dlouholetým velkým fanouškem DW a navíc se už v minulosti na produkci částečně podílel. I když jsem měl Capaldiho Doktora rád, tak Moffat už opravdu postupem času "vystřílel prach" a seriál určitě chtěl nový impulz. Bohužel se ale něco nepěkným způsobem zvrtlo ... a když 11. série konečně odstartovala, tak změny byly sice velmi rychle patrné ... ale bohužel ... změny k horšímu. Docela dlouho jsem se ale snažil vydržet a počkat, "až si to sedne, až se to zajede" a neuspěchávat to s negativním hodnocením. Postupem času bylo ale čím dál těžší tenhle mindset udržet a po epizodě "Orphan55" mi konečně došla trpělivost a přestal jsem seriál sledovat pravidelně. Když jsem pak s větším zpožděním viděl epizodu "The Timeless Children", tak jsem už nad seriálem zlomil hůl definitivně a řekl si, že už na to opravdu kašlu a počkám si až na nového Doktora. Důvody bych shrnul asi takhle - až příliš často špatné scénáře, občas i nesmyslné zásahy do mytologie a navíc z některých epizod až moc čouhá "BBC woke agenda"... Když se tohle všechno smíchalo dohromady, tak z toho pro seriál vznikl, podle mě, už docela smrtící koktejl. Ano, zřejmě jsem teď nenapsal nic originálního, co by v recenzích nenapsal nikdo přede mnou ... ale tak to prostě vidím, nemůžu si pomoct. Ještě k té "woke agendě" – jasně, společenský pokrok musí být, chápu ... já netoužím po tom vrátit svět zpátky do roku 1960, nebo snad obnovovat otroctví ... ale když chcete v rámci takové show, jakou je Doctor Who, diváka zároveň i vychovávat, tak je k tomu rozhodně potřeba mít zatraceně velký cit pro zapracování toho "výchovného poselství" do děje a taky dobře odhadnout správnou míru. Když tohle nedokážete citlivě a chytře ukočírovat, tak může pak výsledek připomínat spíš "preaching" a agitku ... což je bohužel přesně to, co se podle mě v některých epizodách stalo panu Chibnallovi. 😐 Jinak samotná Jodie jako Doktor mi rozhodně nepřipadá špatná a můžu jen spekulovat, jak by si třeba vedla v nějakých lepších časech, kdy by jí kryl záda schopnější tvůrčí tým. Špatný "writing" se samozřejmě taky podepsal na společnících Doktorky. Za mě snad jedině Graham v podání B. Walshe stojí za větší zmínku, hlavně kvůli tomu, že je to prostě skvělý herec... jinak je to takové neslané, nemastné, včetně "protěžované" Yaz (jo, je moc hezká, ale jen s tím nevydržíte tři série, že...). No ale proč tohle všechno píšu až sem, ke 13. řadě? Protože jsem nakonec, po skoro dvou letech ignorování, "podlehl", porušil svoje předsevzetí a stáhl jsem si celou 13. řadu, jsa zviklán příznivějším hodnocením na IMDb. Ano, oproti předchozím epizodám je tu jisté zlepšení, vidím to ... ale i když jsem tomu poctivě dal šanci – a opravdu se zuby nehty snažil naladit na co nejtolerantnější nastavení – pořád z toho hodně vyčuhují ty věci, které mě tak štvaly předtím a které popisuji nahoře. Ne, pro mě tahle verze DW prostě nefunguje... a nezachrání to ani nový Master, kterého opravdu velmi dobře hraje Sacha Dhawan, ani třeba návrat mojí oblíbené Ace a další masívní fan-servis v "The Power of the Doctor". Každopádně ... moc držím seriálu palce při návratu Daviese a těším se letos na podzim na nový start. Myslím, že Davies bude mít teď svým způsobem ještě o něco těžší úlohu, než když v roce 2005 sérii oživoval po 16letém spánku ... ale věřím, že to zvládne i napodruhé a bude to zase dobré!

Velký George Foreman (2023)

Big George Foreman je obrovskou legendou ...a právem. Dokázal něco, co v profi sportu nemá obdoby a možná to už ani nikdo nepřekoná. Po desetileté totální pauze se dokázal úspěšně vrátit na scénu a stát se – v rozestupu 20ti let – znovu šampionem, navíc ve dvou zřejmě nejkvalitnějších dekádách, které box v těžké váze zažil. Že o něm natočí film, to jsem čekal už docela dlouho a on si to rozhodně zaslouží ...bohužel to ale, podle mě, dopadlo podobně, jako před dvaceti lety film Ali. Tzn. dá se to, nejde o žádný velký průšvih, ale na druhou stranu to taky není žádná sláva. Přiznávám ale, že tady asi nejsem úplně objektivní, protože o éře/érách, kdy Big George aktivně boxoval, mám hodně načteno a nakoukáno. To nepíšu proto, abych si tu hrál na experta, chci tím jen říct, že jsem kvůli tomu od filmu čekal víc, než asi bude čekat "běžný divák", co třeba box a jeho historii tolik nesleduje. Zaprvé jsem určitě čekal aspoň trochu podrobnější náhled do zákulisí profi boxu... a nedostal jsem prakticky nic. No a za další – těšil jsem se třeba na Sonny Listona, kterému George dělal na začátku profi kariéry sparring partnera, spřátelili se a Sonny mu hodně pomohl s technikou (na rozdíl od trenéra Dicka Sadlera, který se zamiloval do Georgovy síly a boxersky ho jinak moc nerozvíjel) a George od něj v první fázi kariéry taky dost okopíroval svojí image. No a Sonny se tam mihne jen asi na 10 vteřin, zatváří se jako bubák ... a dál nic. Čekal jsem také, že tam bude víc Angelo Dundee, legendární Aliho trenér, kterého pak George angažoval pro svůj comeback. Ten se tam sice objevil, ale asi jen ve dvou-třech záběrech, navíc vždycky spíš jako někdo, kdo je vlastně dost mimo ... Dundee měl přitom velký podíl na úspěšné adaptaci Georgova stylu v době comebacku, kdy už George ztratil rychlost, a i strategie na zápasy pochopitelně vypracovávali spolu. No a v tomhle výčtu bych mohl ještě chvíli pokračovat ... Dobře, sice chápu, že to není dokument a úplně všechny tyhle věci se tam asi ani vejít nemohly ... ale i když tedy zkusím svůj "detailismus" potlačit, tak nakonec filmu stejně nemůžu dát víc, než tři hvězdy. Výsledek mi přijde zkrátka trochu moc schematický a často přecházející až do klišé... Asi tomu ale dám za čas druhou šanci, uvidím, jestli pak třeba názor trošku nepozměním. Rozhodně je ale dobře, že film vznikl. Možná ... třeba ... snad ...přitáhne Big Georgovi a boxu obecně další fans, a třeba i ty aktivní, co to pak půjdou někam zkusit... Protože už by to sakra chtělo nějaké nové talenty, nějaké nové George, Muhammady atd., aby pozvedli úroveň současné těžké váhy třeba tam, kde byla v těch devadesátkách. K současným borcům mám sice respekt, ale podle mě je prostě aktuální HW divize kvalitou o dost níž, než byla v Georgových časech. A to i přes všechny mediální masáže a trashtalky, moderní vybavení gymů, pokročilejší lékařskou péči, lepší výživu včetně bambilionu science-based suplementů ... a bez ohledu na to, že dnešní borci jsou často (na rozdíl od George v době comebacku) opravdu parádně "vysekaní", nebo že Fury měří asi 3 metry. Nikdo mi prostě nevymluví, že drtivá většina dnešních elitních boxerů by proti Georgovi nebo Alimu (v jejich nejlepších letech) měla jen hodně, hodně malou šanci. Tak ... AJ, DW a Furyho fanboys ... teď mě sežerte. 😅 P.S. CGI "dřepovací" tele rozhodně pobavilo. 😅

Věc: Počátek (2011)

Po nedávném opakovaném zhlédnutí jsem opravil hodnocení ze dvou hvězdiček na tři. Není to tak špatné. Bohužel "jednička" je tak moc dobrý film a tak velká kultovní klasika, že to člověku prostě nedá, aby nesrovnával, tomu se neubráníte ... i když víte, že tím prequelu můžete třeba trochu ukřivdit. No ale s tím museli počítat i tvůrci filmu. Jak už tady několik lidí píše, ano, je z toho znát, že režisér původní film ctí. Jako je určitě dobře, že si za každou cenu nevymýšlel nějaké ptákoviny navíc (které by to mohly třeba zabít úplně) a slušně drží fazónu ... ale nestačí to. Temnou a doslova mrazivou atmosféru původního filmu se bohužel zopakovat nepodařilo a po většinu filmu se nedaří se k ní ani přiblížit. To je, podle mě, největší slabina filmu. Je to zkrátka celé takové nějaké jakoby trošku "sterilní" ... K tomu přispívá i ne úplně povedené CGI ... původní triky z roku 1982 fungovaly prostě nějak líp. Mimochodem i ta polární zima v původním filmu "z plátna" mrazí mnohem víc, než tady. Hlavní hrdinka, moje oblíbená MEW, sice dělá co může, ale určitě to nemá šanci sama celé zachránit ...a nepomůže ani to, že je o dost hezčí, než Kurt Russel 🙂 ... Hudba vysloveně nezklame, ale na starý soundtrack od Morriconeho to zkrátka nemá ... a navíc je tu použita podle mě až příliš střídmě, což budování atmosféry nepomáhá zdaleka tolik, jak by bylo potřeba (tohle v původním filmu naopak fungovalo excelentně). Vyrovnat se The Thing z roku 1982 byl samozřejmě naprosto extrémně těžký úkol s minimální šancí na úspěch ... a myslím, že tvůrci si toho byli sami dobře vědomi a je vlastně otázkou, jestli si to vůbec kladli za cíl. Pokud ano, tak ten boj prohráli, ale vcelku se ctí. Dávám tedy nakonec tři hvězdy – za snahu a za to, že to nepodělali úplně, za solidní herecké výkony a "pod čarou" taky za původní (ale bohužel nakonec nerealizovanou) myšlenku udělat trikové sekvence postaru.

Černočerná tma (2000)

Dával jsem tomuto filmu postupem let poctivě celkem tři šance, ale nějak mi to prostě nejde. Jen jednou (pokus č. 2) jsem vydržel až do konce, poprvé (někdy v roce 2005) jsem u toho dokonce usnul. Poslední pokus jsem dával předevčírem a ... znovu jsem to nedokoukal. Přes veškerou snahu nechápu, jak je možné, že je z Pitch Black tolik lidí tak nadšených ... Já tam opravdu většinu těch údajných kvalit nevidím. Přitom bych i já měl teoreticky být cílovkou, na kterou film míří. Akční sci-fi, navíc s "vetřeleckou" tématikou, to rozhodně můžu... navíc ani za každou cenu netrvám na tom, že to musí být vždycky "áčko". Tady to ale prostě nějak nefunguje. Nikdy mě to nedokázalo opravdu vtáhnout do děje a Vin Diesel mi přijde občas spíš trapný, než jako charizmatický drsňák. Dost jsem třeba trpěl u těch jeho monologů ... a u dialogů jsem trpěl jen o trochu míň...  😅 No, takže za mě "třikrát a dost" a o další filmy ságy se tím pádem taky pokoušet nebudu. Tenhle kult jde mimo mě.

Dívka z Vatikánu: Zmizení Emanuely Orlandi (2022) (seriál)

Jak tady už napsal Danny88, místo čtyř epizod mohly být klidně jen dvě. Nejzbytečnější je podle mě třetí epizoda, která je vlastně celá o tom šarlatánovi s šátkem přes obličej ... ta mohla být úplně vynechána, stačilo tu falešnou stopu třeba jen krátce zmínit. Stejně tak mohli tvůrci značně omezit asi 500x opakované záběry z rodinného archivu Orlandiových ... ty tvoří dohromady snad čtvrtinu celé stopáže. Takže první hvězda dolů. Druhou hvězdičku dávám dolů za vynechání některých docela podstatných informací, které značně  znedůvěryhodňují svědectví té bývalé milenky mafiánského bosse, který je (haha) pohřben na svaté půdě v Basilica di Sant'Apollinare. Paní Sabrina totiž ve skutečnosti svoje výpovědi neustále měnila. Mně osobně z toho všeho připadá nejvěrohodnější teorie podle které stála za zmizením Emanuely snaha o zakrytí sexuálního skandálu uvnitř Vatikánu. Prostě se obrátili na "známého", ať zamete stopy... Koneckonců že měli někteří vysoce postavení vatikánští činitelé velmi úzké vztahy s mafií, to je vlastně jediná věc, kterou dokument prokázal dá se říct nabeton. Fingování souvislosti únosu s atentátníkem na papeže, to byla zřejmě jen story na zakalení vody a odvedení pozornosti jinam. Samozřejmě se mohu ale úplně mýlit. Ať tak či onak, případ zmizení Emanuely je každopádně obrovskou lidskou tragédií, upřímnou soustrast jejím rodičům a sourozencům.

Krev z hrobky mumie (1971)

Tenhle film se mi dlouho vyhýbal, i když jsem o něm věděl, ale po nedávném opětovném zhlédnutí Probuzení (1980) (natočeného podle stejné předlohy) mi ho Netflix nabídl ve feedu, tak jsem si to konečně pustil. A musím říct, že to vlastně není vůbec špatné! Se zdejším hodnocením 54% nesouhlasím, dal bych klidně 70. Rovnou tedy přiznávám, že já mám pro tyhle oldies low-budget kousky docela velkou slabost. No a protože mám slabost, tak v pohodě dokážu odfiltrovat a odpustit i třeba nějaké ty logické lapsy ve scénáři a další chyby (a že by jich tady člověk nenašel málo, kdyby chtěl opravdu rýpat), ze kterých jiní otáčejí oči v sloup ...viz mnoho předchozích recenzí. Pro mě tady nade vším vítězí styl, atmosféra a v tomto konkrétním případě...ano, samozřejmě, to se nedá vynechat... krásná Valerie Leon. Ta holka je prostě tak hezká, že vás asi ani na vteřinu nenapadne (pokud jste tedy chlap) jí vyčítat, že rozhodně nekope hereckou první ligu. Pro mě její poněkud ochotnické herectví vlastně do celku docela dobře zapadá, umocňuje totiž ten guilty pleasure brakový feeling, což já vnímám jako plus, ale opakuji, že chápu, že to takhle nemusí mít každý. Zdálo se mi, že jim i docela solidně funguje vzájemná chemie s tím jejím fešákem Todem. Za zmínku také určitě stojí různé kinky vtípky a detaily - např. ujetí zřízenci v blázinci nebo Gunther 😅. Pro mě prostě velká guilty pleasure jízda, navíc potěšil i otevřený konec, který trochu napravuje dojem z ne zas až tolik povedené finální "bitky". Na začátku zmíněné The Awakening z roku 1980 stojí sice filmařsky určitě výš, než tento počin od Hammeru, ale bohužel sklouzává do nudy ... To se tady rozhodně neděje a tak jsem si "Blood" jako divák celkově prostě užil víc. Protože nemůžu dát 3,5 hvězdy, tak to zaokrouhlím na 4 – za krásnou Valerii ... a rozhodně plánuji opakované zhlédnutí.

Probuzení (1980)

Podobně jako uživatel tron jsem tenhle film viděl poprvé někdy v devadesátkách ... a i když už ani tenkrát mě to nějak extra neohromilo, tak zajímavé bylo, že jsem si pak některé scény pamatoval ještě dlouhá léta. Nyní jsem na to náhodou narazil na Netflixu a dal si po letech repete. No ...určitě se nejedná o vyložený průšvih, ale musím říct, že se mi při sledování vybavil citát z Červeného Trpaslíka, konkrétně z epizody Legie: "celek je víc, než prostý součet jeho částí". Ten film má totiž "na papíře" všechny předpoklady k tomu, aby to byl opravdu dobrý mysteriózní horor - klasickou předlohu, výbornou kameru, dostatečně "ominous" soundtrack, solidní casting a  velmi atraktivní lokace. Bohužel se to ale nějak úplně nepovedlo poskládat do dobře funkčního celku. Hlavně druhá polovina filmu je bohužel docela nudná a ani samotné finále to nezachrání. Možná to mohlo být lepší, kdyby scénáristu a rejžu napadlo dát tam ještě třeba aspoň jednu, dvě pořádné lekačky ...nebo nějakou vizi (třeba jen krátkou scénu ve snu) toho, jak to bylo v minulosti? Nebo se možná Charlton Heston dostatečně "nepoložil" do role? Nebo měla Stephanie Zimbalist málo charismatu a nevypadala dost "spooky"? Těžko říct, možná film táhne dolů od každé věci trochu. Takže s odřenýma ušima tři hvězdy - hlavně za první polovinu filmu, lokace a kameru.

Valerie a týden divů (1970)

Tenhle film je naprosto ujetý ... a naprosto geniální. Obávám se také, že nikdo nic podobného dlouho znovu nenatočí, protože by se dnes zřejmě vystavoval reálnému nebezpečí několika let v kriminále. 😅 Nebudu spoilovat a rozpitvávat jednotlivosti děje... prostě kdo jste tuto perlu českého filmu dosud neviděli, hurá do toho. Nejlepší je vidět to samozřejmě v kině, ale na takovou příležitost těžko narazíte (i když mně se to poměrně nedávno povedlo vidět na velkém plátně v Kině Pilotů) ... nicméně restored verze ripnutá z bluray je na internetu docela bez problémů k nalezení. Režie top, kamera top, výtvarno top, hudba top ... a k tomu nadpozemsky krásné ženy a dívky, až oči přecházejí... a v neposlední řadě i humor, samozřejmě také ujetý. Last hurrah československé nové vlny, ale zároveň jeden z jejích vůbec nejzářivějších skvostů. Pět hvězd bez dlouhého přemýšlení. P.S. Velmi doporučuji i Nezvalovu knižní předlohu.

Cesta (1971)

Hodně zvláštní, ale zajímavý film, který má rozhodně svoje kouzlo. Je na něj ale potřeba mít klid a správnou náladu, jedná se totiž spíš o artový počin, než o survival, jak by naznačoval popis příběhu. Také je podle mě těžko představitelné, že by tento příběh někdo podobným způsobem natočil dnes ... což ale rozhodně nepovažuji za negativum filmu. Klady: 1. kamera – i když jsou střihy mezi některými záběry už trochu "dated" (např. časté použití stills), tak většina záběrů je prostě úžasná ... 2. casting – Jenny Agutter, které bylo v době natáčení kolem 18ti let, je přirozeně, obyčejně hezká holka a do prostředí a děje typově zapadne naprosto dokonale (upřímně řečeno, nějaká mega-sexbomba typu třeba Brigitte Bardot by tam asi působila spíš stylem pěst na oko), navíc to podle mě velmi slušně zvládla i herecky. Nahlíženo optikou dnešní doby by se asi dalo říct, že režisér ten její atraktivní exteriér exploituje někdy možná až moc ... ale pořád si myslím, že to není jen nějaký prvoplánový samoúčelný voyerismus, ale dotváří to atmosféru a do celku to dobře zapadá.  3. atmosféra – ta je samozřejmě hodně vytvářena tou kamerou, ale to není jediný faktor. Film hodně příjemně (a vůbec ne nudně) plyne a zároveň si pořád udržuje jisté napětí. Negativa: 1. scénář, nelogičnosti v ději a chování postav – zmíním asi největší problém, který je hned na začátku filmu, kdy otci rupne v kouli a začne po dětech střílet. Děti ale reagují, jako by snad s něčím takovým trochu i počítaly a žádný obrovský šok, který by měl logicky nastat, se tady nekoná. Nejde o jediný příklad, ale tenhle byl za mě nejkřiklavější. 2. hudba – ta mě tam chvílemi neskutečně štvala, často je ten orchestr opravdu jako nějaká "elevator music". Zajímavost: v jednu chvíli se z rádia ozve asi na půl minuty čeština 🙂 Za mě celkově 4 hvězdy. I když v některých aspektech film už opravdu trochu zastaral, pořád je to dobré a stojí to za vidění i v roce 2023.