Valerie a týden divů (1970)

Tenhle film je naprosto ujetý ... a naprosto geniální. Obávám se také, že nikdo nic podobného dlouho znovu nenatočí, protože by se dnes zřejmě vystavoval reálnému nebezpečí několika let v kriminále. 😅 Nebudu spoilovat a rozpitvávat jednotlivosti děje... prostě kdo jste tuto perlu českého filmu dosud neviděli, hurá do toho. Nejlepší je vidět to samozřejmě v kině, ale na takovou příležitost těžko narazíte (i když mně se to poměrně nedávno povedlo vidět na velkém plátně v Kině Pilotů) ... nicméně restored verze ripnutá z bluray je na internetu docela bez problémů k nalezení. Režie top, kamera top, výtvarno top, hudba top ... a k tomu nadpozemsky krásné ženy a dívky, až oči přecházejí... a v neposlední řadě i humor, samozřejmě také ujetý. Last hurrah československé nové vlny, ale zároveň jeden z jejích vůbec nejzářivějších skvostů. Pět hvězd bez dlouhého přemýšlení. P.S. Velmi doporučuji i Nezvalovu knižní předlohu.

Cesta (1971)

Hodně zvláštní, ale zajímavý film, který má rozhodně svoje kouzlo. Je na něj ale potřeba mít klid a správnou náladu, jedná se totiž spíš o artový počin, než o survival, jak by naznačoval popis příběhu. Také je podle mě těžko představitelné, že by tento příběh někdo podobným způsobem natočil dnes ... což ale rozhodně nepovažuji za negativum filmu. Klady: 1. kamera – i když jsou střihy mezi některými záběry už trochu "dated" (např. časté použití stills), tak většina záběrů je prostě úžasná ... 2. casting – Jenny Agutter, které bylo v době natáčení kolem 18ti let, je přirozeně, obyčejně hezká holka a do prostředí a děje typově zapadne naprosto dokonale (upřímně řečeno, nějaká mega-sexbomba typu třeba Brigitte Bardot by tam asi působila spíš stylem pěst na oko), navíc to podle mě velmi slušně zvládla i herecky. Nahlíženo optikou dnešní doby by se asi dalo říct, že režisér ten její atraktivní exteriér exploituje někdy možná až moc ... ale pořád si myslím, že to není jen nějaký prvoplánový samoúčelný voyerismus, ale dotváří to atmosféru a do celku to dobře zapadá.  3. atmosféra – ta je samozřejmě hodně vytvářena tou kamerou, ale to není jediný faktor. Film hodně příjemně (a vůbec ne nudně) plyne a zároveň si pořád udržuje jisté napětí. Negativa: 1. scénář, nelogičnosti v ději a chování postav – zmíním asi největší problém, který je hned na začátku filmu, kdy otci rupne v kouli a začne po dětech střílet. Děti ale reagují, jako by snad s něčím takovým trochu i počítaly a žádný obrovský šok, který by měl logicky nastat, se tady nekoná. Nejde o jediný příklad, ale tenhle byl za mě nejkřiklavější. 2. hudba – ta mě tam chvílemi neskutečně štvala, často je ten orchestr opravdu jako nějaká "elevator music". Zajímavost: v jednu chvíli se z rádia ozve asi na půl minuty čeština 🙂 Za mě celkově 4 hvězdy. I když v některých aspektech film už opravdu trochu zastaral, pořád je to dobré a stojí to za vidění i v roce 2023.

Bledé modré oko (2022)

Kdo si tenhle film našel podle hesla "horror", ten bude zklamán, bát se příliš nebudete. Mysteriózní krimi je lepší definice. Celý snímek je hodně zvláštní a rozhodně si umím představit, že mnoha lidem to nesedne a bude je to nudit. Není tam prakticky žádná akce, všechno je to o podivně dusné atmosféře, velmi specificky vedených dialozích a hodně věrných a zdařilých dobových kostýmech. Atmosféra by podle mě mohla být ještě lepší, kdyby práce s kamerou byla trochu víc kreativní ... takhle je to v tomto ohledu občas poněkud "televizní", takže za mě hvězdička dolů. Možná to byl ale takhle záměr tvůrců, aby zdůraznili tu zimu a sychravost, těžko říct. Dialogy jsou vedené většinou velmi strojenou formou se spoustou archaismů a někdy i básnických obratů ... a pokud se bude jednat o verzi v původním znění s angl. titulky, jako jsem viděl já, tak vám garantuji, že pokud nejste rodilým mluvčím, nebo pokročilým studentem anglické literatury, tak to zapojí vaši šedou kůru mozkovou opravdu až po krajní meze. Díkybohu za DeepL v telefonu. 😅 Celkově to ale považuji za plus filmu. Pokud existuje verze v českém dabingu (nezjišťoval jsem), tak se bojím, že tam by se tento zajímavý aspekt mohl snadno úplně ztratit a to by celý film srazilo hodně dolů. Ohledně zápletky to rozhodně není nic extra objevného, navíc třeba dost klíčová scéna rituálu se podle mě bohužel moc nepovedla (druhá hvězdička za mě dolů), ale potěší aspoň závěrečný plot twist. Harry Melling jako E.A. Poe je naprosto skvělý, Christian Bale odvádí svůj solidní standard, Toby Jones a Lucy Boynton také nezklamou, překvapí agentka Scully. Suma sumárum žádná epochální filmová událost, ale rozhodně vybočuje z šedivého průměru a za vidění to stojí.

Black Panther: Wakanda nechť žije (2022)

Za mě je druhý Panther bohužel docela velké zklamání. Přiznám se, že jsem nebyl nijak extra nadšen ani z jedničky, ale tam to aspoň táhl Chadwick Boseman jako T'Challa, který to hrál dobře a měl charisma, díky čemuž člověk "tomu zbytku" leccos odpustil. T'Challa tady opravdu bolestivě chybí... Marvel zjevně není poslední dobou v nejlepší formě. No... možná není ani v průměrné formě... Ne, nemám přehnaně vysoké nároky. Když jdu na marvelovku, tak samozřejmě dobře vím, že nejdu na Bergmana. Ale ... stejně očekávám, že kromě atraktivně natočené řežby a state of the art CGI to bude mít (aspoň jakžtkaž) hlavu a patu i prostě jako film. To se tady bohužel moc nedělo... Vůbec mám pocit, jako by tvůrci marvelovek poslední dobou zapomínali, že jejich publikum netvoří jen věková skupina kolem 15ti let. Za ta léta má MCU spoustu fanoušků už v trošku pokročilejším věku, kteří už sakra pár filmů viděli a mají tedy s čím srovnávat ... a očekávají prostě i něco trochu víc, než jen tu řežbu a jen to CGI (které zde mimochodem ani není nějak extra povedené). Očekávají charismatické hlavní hrdiny, solidní herecké výkony, scénář, který dává nějaký smysl a kompetentní režii... Ohledně toho charismatu bohužel Shuri – nová hlavní hrdinka Wakandy – nemá mnoho co nabídnout. Netvrdím, že je Letitia Wright špatná herečka, ale nemá prostě šanci utáhnout celý takovýhle film. Její přerod v nového Black Panthera je sice dobře vysvětlen, ale výsledek je naprosto nepřesvědčivý, možná snad až úsměvný. Ona se na tohle zkrátka nehodí ani fyzickým typem. Kdyby se novým Black Pantherem stala třeba Nakia (Lupita Nyong'o), byl by výsledek určitě mnohem zdařilejší a věrohodnější. Hlavní záporák je podle mě taky velké zklamání. I když předvádí občas zajímavé kousky, tak hrůza z něj opravdu nejde. Dominique Thorne jako Riri ve mě zatím také zanechala jen naprosto neslaný nemastný dojem, navíc u její postavy velmi silně hrozí syndrom Mary Sue. No a teď se dostáváme k tomu poslednímu – scénář a režie. To je průšvih asi největší. Je to strašně rozvleklé a ZBYTEČNĚ ukecané a tím se pochopitelně ještě zesilují všechna ta negativa, která jsem už vyjmenoval. V té 2,5 hodinové stopáži je těch jalových pasáží skutečně až příliš mnoho. Tohle se prostě moc nepovedlo ... a nezachránili to ani Angela Bassett, ani už zmíněná Lupita Nyong'o, ani Martin Freeman...

Doktor Spánek od Stephena Kinga (2019)

The Shining od Kubricka považuji za jeden z nejlepších hororů všech dob, a to ne proto, že se to o něm sluší říkat, ale proto, že si to opravdu myslím. Takže jsem na Doctor Sleep šel tehdy do kina s nemalými obavami – aby sequel tuhle látku třeba nějak strašně nezprasil. Trochu mě sice uklidňovalo, že hlavní roli hraje můj oblíbený Ewan McGregor, který ve své filmografii, podle mě, zas až tolikrát vedle nešlápl ... ale stejně ... navázat na Kubrickovo kultovní dílo, to by nebyl pro nikoho jednoduchý úkol a průšvih určitě hrozil. Naštěstí se ukázalo, že obavy nebyly na místě! Doktor Spánek přistupuje k tématu sice jinak, než původní Kubrickův film, ale dělá to opravdu velmi dobře ... tedy ... jednu výhradu vlastně mám, viz níže. Jack Nicholson je sice opravdu jen jeden, ale u Doctor Sleep mě ani jednou nenapadlo, že bych tohle začal nějak srovnávat ... což je pro mě další důkaz kvality tohoto filmu ... a Ewan McGregor i Rebecca Ferguson jsou opravdu výborní. Jediný důvod, proč nedávám filmu plný počet hvězd je to, že tvůrci podle mě až moc podrobným způsobem odhalují co je to vlastně ten "shining" a hlavně mechanismus toho, jak funguje. Na jednu stranu je super, že v tom teď máme úplně jasno (Kubrick to totiž vlastně vůbec neřešil), ale podle mě se z toho pak trochu toho mysteriózna vytrácí. Ano, uznávám, že tohle je hodně subjektivní, ale tenhle pocit byl pro mě chvílemi hodně zásadní. Každopádně těším se na director's cut ... P.S. Knižní předlohu jsem nečetl.

Slunovrat (2019)

Proboha živého, co tohle bylo?! Film tehdy provázel docela "hajp" a i já podlehl očekávání, že to bude možná opravdu dobrý horor ... a pro dobré horory mám odjakživa slabost. Takže hurá do kina ... ... ... Po těch asi 4 hodinách (nebo kolik to sakra mělo) jsem ale odcházel tak naštvaný, jako jsem už dlouho v kině nebyl. Kdyby tehdy už neměli na pokladnách zavřeno, tak bych snad vážně chtěl zpátky peníze. Midsommar je pro mě pseudointelektuální pózérská sračka, kterou bych určitě neoznačil jako horor, možná tak jedině jako hodně nepovedený pokus o "mysteriózní art psychedelic nevímco" ... Jediné vysvětlení, co bych bral, by bylo, že Ari Aster na nás všechny udělal parádní prank a od té doby se někde sám pro sebe směje. Film přitom začíná docela slibně ... ale po přesunu do Švédska se z něj bohužel velmi rychle stane něco naprosto, s prominutím, debilního. Vývoj postav a jejich motivací – nula, logika jednání hlavních postav – už jasně v záporných hodnotách ... a finále ... to mohl být snad opravdu jen ten vtip. 😥 Co mě na tomhle filmu ale zaráží nejvíc je to, že si vytvořil něco jako kult. Skutečně to naprosto nechápu. Docela hodně lidí (co jsem si všiml, tak bez výjimky mladší ročníky) se doslova zaklíná údajnou genialitou tohoto snímku a dokládají to např. tím, že film obsahuje strašnou spoustu "clever references", které to prý povyšují někam mezi filmy pro ty nejchytřejší z nás, nebo prý naprosto epochálně natočenou scénou, kdy je jeden z hlavních hrdinů na tripu (když ten děda za stolem zatleskal - kdo viděl, tak ví). Někteří jsou dokonce schopni zmiňovat i nějaké závažné přesahy a poselství ... Bože... Těmto obdivovatelům posílám vzkaz: to jste sakra nikdy v životě neviděli opravdu kvalitní horor? Nebo vůbec... nějaký opravdu dobrý film? Když tady totiž (snad trochu s výjimkou kamery) nefungují ty úplně základní věci, které mají film držet pohromadě, tak jsou pak přeci sebechytřejší "references" na dvě věci, o nějakých poselstvích ani nemluvě. Ale abych jen nehejtil – ta halucinogenní scéna opravdu není natočená špatně, rozhodně ale nemá potenciál to celé nějak zachránit, to ani omylem. Věřím taky, že Ari Aster je chytrý chlapík, o tématu (severská mytologie a staré rituály) si toho určitě poctivě dost nastudoval a asi by bylo zajímavé s ním zajít na pivo a pokecat. Jenže výsledný produkt jeho snahy je bohužel naprosto tristní mišmaš. Škoda. Jednu hvězdu nechávám za kameru a prvních cca 15 minut filmu.

Star Wars: Síla se probouzí (2015)

Proč? Proč??? Tvůrci měli myslím dost času na vymýšlení scénáře a k dispozici opravdu velkou hromadu peněz, aby z toho nakonec vylezla ... špatná kopie A New Hope. Proč proboha zase nějaká Hvězda smrti??? Kdyby třeba tehdy udělali mezi SW youtoubery anketu "o čem má být následující film", tak by určitě dali dohromady mnohem lepší příběh. Mně tohle hlava fakt nebere... Třeba postava Rey určitě měla velký potenciál. Podle mě se Daisy Ridley na tu roli výborně hodí nejen fyzickým typem, ale s lepším scénářem (a režijním vedením) by to jistě dokázala i velmi dobře zahrát ... nebo tedy myslím si to ... Ve filmu je určitě pár momentů, které ten potenciál podle mě jasně ukazují. Kdyby to tvůrci celé tolik nezvorali, možná by se Rey stala mojí další oblíbenou postavou SW universa. Bohužel ... smůla ... zůstalo jen u příslibu a Disney nám nadělil další strong female Mary Sue. Ohledně "padouchů" – Adam Driver je určitě hodně dobrý herec, ale jako nový Vader ... ne, to nefunguje ... Stejně jako u Rey hlavně díky tomu, jak mizerně je jeho postava napsaná. Díky špatnému writingu tak přichází bohužel vniveč i těch pár opravdu dobrých věcí, které se ve filmu našly... jako třeba comeback asi největšího "lamače" a charizmáče SW - Hana Sola. Nejsmutnější na tom všem je ale to, že ze sequel trilogy je tohle ten nejlepší film. Na další dva už je opravdu škoda slov. Vůbec celá "sequel trilogy" na mě působí dojmem, že se tam ke kormidlu dostali lidé, kteří svět Star Wars ve skutečnosti vlastně moc nechápou a tak se "to" jen mechanicky snaží jakoby zvenku emulovat... Osobně jsem se celou trilogii rozhodl vytěsnit a předstírám, že to je jen nějaký sen (ala Bobby Ewing v Dallasu 😅), nebo alternativní vesmír... Dodnes to bolí, jak moc promarněná šance tohle byla...

Spectre (2015)

Tenhle Bond se mi na první zhlédnutí moc nelíbil. Skyfall byl podle mě naprosto skvělý a tohle mi přišlo ... takové meh ... Rozvleklé, Blofeld slabota, Léa Seydoux také nic moc, ten londýnský šmírácký Blofeldův slouha je taky mizérie bez charizmatu ... Nakonec jsem tomu asi po třech letech dal druhou šanci a nelitoval jsem. Když zapomenete na Skyfall a nebudete pořád srovnávat, tak si to užijete mnohem víc. Pak si možná taky všimnete, že chemie mezi Bondem a Madeleine funguje hodně dobře (třeba scéna, kdy se poprvé setkají na té klinice v horách je naprosto excelentní, stejně jako scény v L'American), Q je dost vtipnej a najdete tam i další povedené věci. Nakonec jsem ze dvou hvězd povýšil na čtyři. Myslím ale, že kdyby zkrátili stopáž o cca 20 minut, tak to mohlo být ještě lepší... Skyfall stojí každopádně pořád výš... zejména kvůli hlavnímu záporákovi.

Souboj pohlaví (2017)

Mám opravdu moc rád tenis, skoro odjakživa, ale tomuto filmu jsem se dlouho vyhýbal. Čekal jsem totiž horoucí LGBTQXYZetc. agitku. Ačkoli nejsem homofob ani rasista (já vím, to říká každý, haha), tak způsob, jak dnes Hollywood často tato témata "tlačí na sílu", se mi strašně nelíbí a je podle mě v důsledku spíš kontraproduktivní. Nakonec jsem si to ale na Disney+ pustil a ... byl jsem příjemně překvapen. Ne tedy, že by to bylo nějaké super veledílo, je to chvílemi trochu ploché a trošku schematické, ano ... ale odsejpá to a hlavně ... Emma Stone a Steve Carell jsou naprosto skvělí! Queer linka příběhu byla za mě podaná zcela přirozeně, žádná agitka, to feministické téma ale bylo zobrazeno podle mě bohužel až moc černobíle, škoda. Sedmdesátková atmosféra a vůbec celý dobový "dyzajn" jsou super. Samotného tenisu tam zas tak moc nebylo, ale co tam bylo, tak bylo taky OK. Pár lidí se tady v recenzích posmívá tomu, že to vypadá tak trochu jako víkendové pinkání důchodců, ale ... hráli jste někdy se starou, malou dřevěnou raketou? Já ano. Do toho se opravdu nedalo tak "řezat", jako je to možné dnes, s dnešním vybavením. Kdybyste zkusili s raketou z roku 1973 hrát dnešním stylem (semi-western grip atd.), tak vám většina míčů půjde buď daleko do autu, nebo taky někam do nebe, protože to každou chvíli trefíte rámem. A bylo by jedno, jestli by šlo o tu dřevěnou klasiku, kterou hrála BJK, nebo "Connorsovu" kovovou T2000, kterou má ve filmu Bobby Riggs. V obou případech byla plocha hlavy rakety mnohem menší, než je tomu dnes a i tehdejší výplety byly jiné. Takže za mě celkově příjemné tři hvězdy, žádný průšvih, stojí to za vidění.

Star Wars: Klonové války - The Final Season (2020) (série)

Jsem fanouškem Star Wars cca od roku 1985, kdy jsem viděl z nekvalitní, šumící, ojeté, x-té VHS kopie Empire Strikes Back v německém dabingu 😅. V roce 2005 jsem patřil mezi lidi, co nebyli zrovna příliš uneseni z Revenge of The Sith – hlavně kvůli zobrazení přerodu Anakina Skywalkera v Darth Vadera. Ten byl za mě příliš "rushed" a přišel mi nedostatečně motivovaný. Jedno z velkých plus seriálu The Clone Wars je podle mě právě to, že tyhle "mezery" tvůrci do značné míry zacelili a spoustu dalších důležitých věcí okolo dovysvětlili. No a Clone Wars vrcholí sedmou řadou... Na začátku se v několika kvalitou jen průměrných epizodách seznámíme se speciální klonovou jednotkou Bad Batch (dnes už víme, že šlo o pilot jejich vlastní řady seriálu), pak se znovu setkáme s Ahsokou (btw mojí nejoblíbenější mimofilmovou postavou SW) na Coruscantu, kde si najde dvě kamarádky. To také zrovna není story, která by nějak dramaticky vyčuhovala nad průměr seriálu ... ale nakonec nás tahle linka příběhu dovede do naprosto grandiózního finále, které představují poslední čtyři epizody. A to už je opravdu neskutečný nářez a naprosté "porno" pro všechny pravověrné fanoušky SW. Troufnu si říct, že epizody Old Friends Not Forgotten, The Phantom Apprentice a Shattered patří k tomu úplně nejlepšímu, co kdy bylo v celém universu SW natočeno ... a nemůžu tak nakonec dát sedmé sérii méně, než 5 hvězd, i přes ten relativně slabší rozjezd. Nakonec tip pro mladou generaci, pro kterou jsou SW nové a teprve se s nimi seznamuje – seriál Clone Wars rozhodně doporučuji "vložit" mezi filmové Epizody 2 a 3. A jestli nebudete mít hned trpělivost na celý seriál, což chápu, tak se podívejte aspoň na poslední čtyři díly 5. řady, pak na krátkou 6. řadu (tam je navíc možné klidně vynechat 8. a 9. epizodu) a nakonec na to finále 7. řady. I to zabere nějaký čas, ano, ale garantuji vám, že si pak RoTS mnohem lépe užijete, protože vám tam bude všechno dávat o dost větší smysl. Po zhlédnutí RoTS se pak ke Clone Wars určitě rádi vrátíte a dáte si je celé od začátku. P.S. Ano, vidět finále Clone Wars ještě před RoTS je asi trochu sporné kvůli spoilerům, ale stejně bych to nevynechal. Každému, kdo už o SW něco ví, je stejně už předem jasné, jak to s Anakinem ve filmu dopadne...