• Rodinný
  • Pohádka

Život je krásný (1940)

Méně reprízami obehraný "romantický" film s tehdejšími hvězdami českého filmu. Baarová jako vždy krásná, Nový elegán, homeless i věštec, umělecká bohéma na moji představu příliš málo "rozervaná". Z filmu si budu asi nejvíce pamatovat malou roli domovníka v podání Václava Trégla.

Tři barvy: Modrá (1993)

Krzysztof Kieslowski je mistr psychologického filmu a Dekalog je jeho majstrštyk. Tři barvy: Modrá je zdařilé pokračování. Juliette Binoche udělala moc dobře, že odmítla hrát v Jurském parku a zahrála si raději skladatelovu ženu, která se musí vyrovnat se smrtí manžela a dcery. Tady je všechno v rovnováze, kamera která je modrá, hudba, záběry na detail kostky cukru namáčené do kávy, pouliční muzikant, který hraje stejnou melodii jako nedokončená skladba mrtvého skladatele, scény v bazénu, krysa a její mrtvá mláďata v novém bytě hlavní hrdinky. Varování ministra zdravotnictví: cigarety sice zabíjejí, ale pokud pomáhají některým lidem vytvářet takováto díla jsou i prospěšné.

Tři přání (1958)

Pohádková komedie o tom, že zajistit aby si člověk spokojeně žil neumí ani dědeček z pohádky. V době před rokem 1989 jsem film vnímal ale trochu jinak než teď a je mi jasné, že dámské šaty budou pořád drahé i kdyby se továrny projektovaly a stavěly bez zbytečných ztrát a že každý dobrý skutek má být spravedlivě potrestán. Filmu určitě prospěly neokoukané (alespoň pro mne) tváře z Jugoslávie. Hodnotím plným počtem, čímž se odlišuji od průměru, ale já se u tohoto filmu vždycky moc dobře bavím.

Bridget Jonesová - S rozumem v koncích (2004)

Pokud čekám od filmu nenáročnou zábavu, může být shlédnutí této do Anglie zasazené crazy komedie dobrá volba. Myslím, že jsem film viděl už podruhé a že se k němu zase dlouho nevrátím. Oceňuji přiměřenou délku, kostýmy a herecký výkon Renée Zellweger. Nejvíc mne pobavila scéna v thajském vězení, kde Bridget učí místní vězeňkyně zpívat a tancovat na letitý hit Madony. Hodnocením jsem se vešel do průměru

Kráska dne (1967)

Z těch režisérů, které znám, umí Buňuel a Švankmajer nejlépe zobrazit toho pana Hyda v nás. Oba mají navíc společnou i surrealistickou formu vyprávění. Catherine Deneuve byla pro tuto roli vybrána velmi vhodně, krásnou tajemnou ženu dvou tváří zahrála přesvědčivě. Kdysi jsem se s velmi podobnou ženou (charakterově) znal a tak si vždy, když se na film dívám vybavuji i téměř reálné vzpomínky na podobné situace. V tomto žánru určitě jeden z nejzajímavějších filmů.

Nebezpečné známosti (1959)

Kniha, podle níž je film natočen by měla být zařazena do povinné četby na středních školách, protože přesně vypovídá o tom jaký je svět a jací jsme my, a jak s námi naše hormony cvičí. Já mám tuhle knihu moc rád a viděl jsem snad všechny její filmové i seriálové adaptace. Knize, kterou tvoří chronologicky uspořádané dopisy, se žádná verze rovnat nemůže, ale zobrazit ten děsivý příběh možné je. Já mám tuhle francouzskou adaptaci, přenesenou do moderní doby nejraději, protože se podle mého nejvíce přibližuje mému vnímání příběhu z knihy. Tedy Valmonta si představuji jako G.Philipa a markýzu de Merteuil (tady je to pani Valmontová) hraje J.Moreau nejpřesvědčivěji. Černobílá kamera a hlavně hudební doprovod filmu ohromně prospěly. Valmontova smrt s hudbou Art Blakey Jazz Messengers je rozhodně vrchol filmu.

Rozum a cit (1995)

Dvě hodiny výborné filmové zábavy bez hluchých míst. Vynikající Emma Thompson i Kate Winslet, Alan Rickman i Hugh Grant rovněž výborně zapadli do svěřených rolí. Film aktuální i v dnešní době, dokazuje, že peníze nejsou všechno a dá se žít i bez nich, i když je to těžké a že lidé pořád dokola řeší stejné problémy. Kulisy staré dobré Anglie tomuto příběhu o tom, že někdy se vyplatí nespěchat a vlastní myšlenky a city před okolním krutým světem raději moc neprojevovat, velmi prospívají. Pan režisér (neangličan Ang Lee) natočil veskrze anglický film s hlavními ženskými postavami na pět hvězdiček a určitě mu k tomu pomohl scénář Emmy Thompson jehož zdrojem byla jiná významná angličanka J.Austen. Zaujala mne postava manžela jedné z příšerných hysterických "slepic", kterou hraje Hugh Laurie (jinak Dr.House), tak já si představuji typického Angličana tehdejší doby, vynikající výkon herce v této malé roli.