Kozoroh 1 (1977)

Wow, tohle byla jízda. Samozřejmě se na to nemůžeme dívat současnýma očima. To bychom jen fňukali, že je to utahané, zdlouhavé atd. Podle mě skvělý scénář, hravé dialogy a slušné provedení. O.J. toho moc neřekl, ale rozhodně se mi líbila postava Sama Watersona s jeho cimrmanovským "delivery" fórků. Film naplňuje veškeré obavy konspiračních teoretiků, ale nabízí uspokojivý konec. V tomto případě bych moc rád viděl moderní remake v podání Denise Villeneuva nebo Alexe Garlanda.

Duna: Část druhá (2024)

Když jsem viděl Dune: Part 1, koupil jsem si knihu. Týden před premiérou Dune: Part 2 jsem už měl rozečtenou třetí knihu (Children of Dune). Frank Herbert napsal něco jedinečného. Něco, k čemu se člověk MUSÍ vracet. Ale Denis Villeneuve to svou adaptací ještě povýšil. Zpočátku jsem se trochu bál jak si poradí a připraví půdu pro plánovaný třetí film Dune: Messiah. Tohle pokračování je pro Paulův příběh dost důležité, ale v knize se toho prakticky moc nestane. Mou otázkou tedy bylo, jestli bude mít Villeneuve dostatek materiálu (který první kniha rozhodně poskytuje) pro třetí film. A ejhle, Denis se rozhodl pro pár změn, které mu ten prostor pro trojku s přehledem dají. Pravděpodobně si teď dá pauzu, ale doufejme, že se brzy třetí Duny dočkáme, protože tohle je pro mě Star Wars event. Poté, co mi disneyfikace Lucasfilmu znechutila i původní filmy... jakože fakt nemám chuť koukat na originální trilogii, když vím, co udělali Lukovi a že Leia je ve skutečnosti vesmírná Mary Poppins... po těch letech zklamání mi Denis připomněl, co je to strhující sci-fi.