kiv

kiv

1 bod

• 8.1.2015  10:33

Připojuji se ke komentáři "Adam Bernau". Kongeniálně vystižená doba konce socialismu v ČSSR. Satirický spektákl plný postaviček z období perestrojky. Málokterý film zatáhne diváka tak dobře do atmosféry své doby. Lasica, Satinský, Hlaváčová, Labuda, Kodet, Zedníček, Hrušínský, Sklenčka, Zindulka ... a mnozí další - všichni perlí.

• 8.1.2015  10:05
    V jako Vendeta (2005)

Jeden z nejodpornějších propagandistických škvárů. Jestliže zde odsuzujeme Der ewige Jude jako nacistickou propagandu, Rudou záři nad Kladnem jako komunistickou propagandu, tak tohle je ještě nechutnější neomarxistická propaganda. Liberálně-levicová utopie vymývající mozek a demagogicky podněcující nenávist proti ochráncům přirozených hodnot, konzervativismu, víře apod. Jsou filmy, u kterých se zvládnu přenést přes jejich ideový základ, případně jím nechám své hodnocení ovlivnit pouze částečně. Zde již nikoli.

• 7.1.2015  11:00
    Srbský film (2010)

Šílený film, který je těžké nějak hvězdičkově/odpadově hodnotit. Není ani na nejvyšší, ani na nejnižší hodnocení, ale už vůbec není průměrný. Jakkoli se k němu navenek vyjadřovat je samo o sobě na hraně mravní únosnosti. Ušpinit se proto, aby si člověk uvědomil směr a hloubku mravního úpadku společnosti a vyvaroval se téhož, není správný krok. Ovšem právě v hypnotizujícně ztvárněné reflexi upadajícího člověka je tento film výjimečný. Léčba šokem někomu ve výsledku prospěje. Každopádně - toto jsme my a tam směřujeme! Podstata hříchu je ve skutečnosti ještě mnohem horší.

• 6.1.2015  14:45

K tomuto filmu mám velmi ambivalentní postoj. V mnoha ohledech originální a zručně natočený. Spousta kouzelných a legračních figurek, podmanivá atmosféra... Lokality, které důvěrně znám a ke kterým mám vztah, vyznění filmu dále podtrhují. Na druhou stranu to prorůstání Vorlovým new age kvaziduchovnem (ovšem zdaleka ne tak hrozné jako ve volném pokračování filmu) a některé amorální důrazy dokáží film natolik zprotivit, že se na něj dost možná už nikdy nepodívám. Nicméně ta poetika mne jednou zasáhla...

• 6.1.2015  14:25

Pravděpodobně nejlepší Burianova komedie. Skvělý Marvan, Šlégl... Skvělá zápletka scény a gagy. Burianovo pitvoření, které dnešnímu divákovi ne vždy sedne, je zde udržené na uzdě.

• 6.1.2015  13:42

Ano, je to vtipné, plné skvělých herců apod. Ale přes tuto dezinterpretaci zla a duchovní vyprázdněnost se prostě nepřenesu a "nestranného" hodnocení nebudu schopen. U nás doma je tento škvár na indexu. Z tohoto pohledu jsou mnohem lepší Hrátky s čertem s dementními čerty a přitroublým Bekem.

• 6.1.2015  13:21
    Senna (2010)

Skutečně strhující portrét charakterního závodníka. Nikdy mne fenomén F1 příliš nezajímal (s výjimkou krátkého období, kdy soupeřil Senna s Prostem - a já tehdy fandil tomu pacholkovi Prostovi!), proto jsem se dlouho rozhoupával ke shlédnutí tohoto dokumentu. A byl jsem z toho opravdu větvi. Marně vzpomínám dokument, který by se mi za poslední roky vryl více.

• 21.2.2012  09:59

Většina superlativů zde již byla popsána. Pouze dodám, že po mnoha letech, kdy jsem shlédl tento film, jsem byl fascinován, jaké archetypy internetových diskutérů lze mezi těmi dvanácti aktéry nalézt. Stejné myšlenkové pochody a schémata, stejné jednání s oponenty, stejné vyjadřování, stejné pokrytectví...

• 30.3.2011  14:02

Výjimečný film. Rozhodně to není žádný filmařský skvost; a politicko-propagandistická objednávka, na kterou dílo vzniklo, je také neoddiskutovatelná. Hlavní poselství filmu je vyšinuté, avšak vystavěné na skutečných zednářských pohnutkách a reáliích. Obraz politického kolbiště je s jistou dávkou naivity a zjednodušení obrazem skutečných principů, které ovlivnily řadu událostí (nejen) evropské historie. Odporné zednářské rituály jsou pravdivě ztvárněné. V tomto ohledu je film unikátní a jedinečný. V tom je jeho obrovská přidaná hodnota, jako takový je však bezpečně označen spikleneckými, nacistickými, paranoidními a jinými nálepkami, což jej činí lépe uklizeným než kdyby byl někde zavřený v trezoru.

• 22.3.2011  10:40
    Kameňák (2003)

Naprosté dno; dno, ze kterého se nejde odrazit. Absolutní rozměr stupidity a nevkusu. Mizerným způsobem slátané slaboduché vulgární vtipy, kterými se baví spodina české společnosti.

• 22.3.2011  10:07

Problematický film. Spousta skvělých nápadů, úsměvných momentů, úžasná atmosféra Paříže, jak ji možná další generace již nepoznají... Technická stránka filmu bez výhrad, krásná hudba. Oproti tomu několik studených sprch s vulgárně sexuálními motivy, které (slušného) člověka okouzleného postavami, dějem a jeho lehkostí nečekaně nutí ke zvracení. Zničehonic ve svém prožitku spadnete z nebeských výšin do plně nasrané žumpy a zhluboka si loknete. Mentálně retardovaný zelinář také není příliš přesvědčivý. Nebýt těchto věcí, zasložil by film pět hvězdiček.

• 22.3.2011  09:54

Do značné míry souhlasím s uživatelem monolog. Technickou stránkou filmu se nezabývám - ta je, řekněme, rutinní. Obsahově se jedná o oslavu opravdu amorálního a bezhodnotového života s nablble idealizovanou ukázkou studentského soužití, sporů i solidarity. To vše s podtónem toho, jak je super být občanem EU.

• 22.3.2011  08:56
    Rychlost (1983)

Divím se, že tu není jediné hodnocení, neboť za bolševika film běžel u nás v kinech. Byl jsem na něm s kamarády. Je to již tak dávno, že si netroufnu hodnotit. Tehdy se nám samozřejmě jako klukům moc líbil, ale to dnes nic moc neznamená. Film pojednává o mladíkovi, který je velký talent pro automobilové závody. Ve filmu se to míhá nadupanými Žigulíky, jejich zápolením na okruhu to také celé začíná. Mladíka si vyhlédne konstruktér vozidla, které by mělo překonat světový rychlostní rekord (vypadá trochu jako Blue Flame, pouze je nižší). Při pokusu o rekord na pláni u auta rupne část konstrukce podvozku a pokus se nezdaří. Poté mladík prochází jakousi krizí, ze které nakonec vybředne a nechá se vybičovat k dalšímu pokusu, který je úspěšný. Zhruba toto se ve filmu odehrává, pokud mne paměť neklame - neviděl jsem jej více než 25 let. Nevím, jak bych to viděl dnešníma očima.

• 21.3.2011  15:14

Velkolepé téma zahozené v mizerném filmu. Jak již napsali předchozí komentátoři - namísto aby zde zazářila osobnost velké světice spolu s jejím odkazem pro budoucí časy, film se pinoží okolo dílčích sporů jakéhosi středověkého pravzoru feministek a vykresluje dosti zvláštní představu o vztazích mezi sestrami a duchovními i mezi sestrami navzájem. Práce filmařů není špatná, vizuální stránka je místy působivá, jenomže to je tak vše. Vcelku zbytečný film. Škoda.

• 21.3.2011  12:29
    Mr. Bean (TV seriál) (1990)

Pana Beana z Londýna zná asi každý. Atkinsonovo herecké ztvárnění této postavičky je nenapodobitelné a mnohdy vysloveně k popukání. Vytkl bych pouze rozkolísanou kvalitu jednotlivých dílů a občasné balancování na hraně morální únosnosti některých Beanových skopičin.

• 21.3.2011  12:22

Příšerně natočené bolševické svinstvo navíc plné nevěrohodných postav a jejich krajně stupidních dialogů.

• 21.3.2011  12:16

Slušná komedie, které se ne úplně daří vymanit z pachuti normalizačních oddychovek. Několik skvělých nápadů. Komu však patří zvláštní pochvala, to je práce T. Pištěka na kostýmech v rámci Vůdcova hlavního stanu (dotažené včetně vyznamenání apod.) a zejména představitelům nacistických pohlavárů samotným. Takhle dobrý Hitler (ale i Goebbels, Himmler, Göring a další) se v jen tak nějakém filmu nevidí. Skutečně vynikající.

• 21.3.2011  09:14

Rozpohybované Dorého ilustrace k Dantovu veledílu. Vzhledem k roku vzniku neuvěřitelné. Hudební doprovod od Tangerine Dream považuji za povedený a velmi působivý.

• 21.3.2011  09:06
    Don Bosco (TV film) (2004)

Film s velkým morálním apelem. Našla by se zde řada chyb (nepřesnosti v životopise, absence některých důležitých životních milníků, liturgické nepřesnosti, sem tam kulhající dialogy, v případě českého dabingu ne úplně ideální překlad a nepřesvědčivé podání některých postav...). Největším problémem by však mohlo být nahrávání nešvarům plynoucím z pokoncilních reforem v Církvi. Pokud má člověk jasno, integritu jeho víry to nenaruší; u neomodernisty však hrozí, že si z toho vybere a dokonale dezinterpretuje motivy na podporu svého pohledu na věc. Přesto se jedná o pěkný působivý film se sympatickým a věrohodným hlavním představitelem. Po technické stránce typicky televizní, avšak pečlivé, zpracování.

• 21.3.2011  09:05

Mnoho lidí film vnímá jako jakousi buranskou veselohru. Ve skutečnosti je to skvěle zvládnutá nemilosrdná satira odhalující typické lidské povahy a vztahy v mnohých českých rodinách. Ironie a kritika je zde v dokonalé rovnováze vůči komičnosti a vytváří tak trvalé napětí mezi hořkostí a euforií; až po shlédnutí celého filmu se dostaví pocit beznaděje. Vynikající herecké i neherecké obsazení, jedno klasických děl české filmové tvorby. Jednoznačně nejlepší z Homolkovic trilogie.

• 21.3.2011  09:03
    Ovečka Shaun (TV seriál) (2007)

Nesmírně roztomilý animovaný seriál o dění na malebné farmě. Překypuje svělými vtípky a gagy pro všechny divácké věkové kategorie. Velkou hodnotu spatřuji v tom, že přestože zvířecí postavičky dělají nejrůznější lumpárny, stále je zde patrné všemi respektované hierarchické uspořádání společnosti s absencí rebelujících, nepřirozeně emancipačních či jiných levičáckých příchutí tolik přítomných v celé řadě filmů a seriálů dnešní doby.

• 21.3.2011  09:03

Téměř dokonalé dílo. Jediný film předávající Kristův příběh v autentických či realitě blízkých obrazech a dimenzích. Vizuální zpracování je bezchybné, velmi pečlivý byl také výběr postav. Problémem je, že nevěřící nikdy nemohou tento film docenit a snaží se v něm hledat potřebná schémata nebo naopak nepotřebná cliché, tak, jak postupují při hodnocení jiných filmů. Možná by se měli hodnocení zcela zdržet, neboť ve filmu nejspíš ani nerozeznají skvělý podklad pro rozjímání: trojí ucelený motiv mše svaté, bolestného růžence a křížové cesty. Věřící je třeba upozornit, že se stále jedná zejména o obraz člověka. Při kontemplaci bychom si neměli pouze nechat běžet před očima dechberoucí výjevy z filmu. Je to lákavé a nenamáhavé, chybí tomu však Božský rozměr. A mimochodem: nezapomeňme, že Ježíš dost možná nejvíce trpěl v Getsemanské zahradě, nikoli pod bičem či na kříži.

• 21.3.2011  08:59
    Bílá paní (1965)

Ze strany tvůrců snad až nezamýšleně geniální satira. Motiv krátké povídky od Karla Michala je zde výborně rozpracován do podoby, která kvalitou zcela zastiňuje předlohu. Plejáda vynikajících českých herců své doby ztvárňuje figurky z městečka 60. let, které se vypořádává s historií i se socialistickou současností. Postava bílé paní pouze ozvláštňuje zápletku a vytváří symbol, jehož nejvýznamněší výstup je v samotném závěru. Leitmotivem filmu je všeprostupující intelektuální a morální rozklad české společnosti s mnohými, občas až nebezpečnými, odkazy na komunistický teror v 50. letech ("malý zázrak ve prospěch místní fary..." apod.). Bezpočet narážek na komunistická myšlenková schémata, atributy a hesla. Fantastickou postavou je Václav Voska v roli apatického psychiatra. Josef Bek jakoby se očišťoval od svých dřívějších rolí v mizerných komunistických filmech - hraje tupého, ale o to agilnějšího aparátčíka. Ilja Prachař jako funcionář připomíná svého kolaboranta z pozdějšího Herzova Spalovače mrtvol. Zdeněk Řehoř v nepříliš nápadné, ale přesto významné roli oportunistického faráře, u kterého již víra v Boha ustopila z pragmatických důvodů do pozadí. Čestmír Řanda jako typicky česky "předposraný" úředníček. Milým oživením je i Vladimír Menšík jako příslušník Veřejné bezpečnosti. Standardně vynikající jsou Miloš Kopecký a Vlastimil Brodský, roztomile pitomá Andula v podání Jiřiny Bohdalové. Pouze dojem z Rudolfa Hrušínského - přes jeho jako vždy skvěle vyjádřenou filmovou postavu (zde předseda MNV) - místy svoji roli fláká (očividně čte projev z papíru, opilecké sražení židle ze stolu je velmi nepovedeně zahrané - zcela evidentně strčené rukou apod.). To jsou však nepodstatné detaily. Celkově se jedná o unikátní zrcadlo nastavené naší nedávné historii a ve své podstatě jeden z nejostřejších a nejodvážnějších protikomunistických filmů. Lidé považující film pouze za nějakou maloměstskou taškařici, toto dílo nepochopili. Z toho také pramení občasné nedocenění filmu, který má krom jiného i svoji specificky podmanivou atmosféru.