• Pohádka
  • Životopisný

Cesta do lesa (2012)

Falešný obrázek venkova podle měšťáckých představ 21. století, který má s realitou jen pramálo společného. Chudej scénář, upocené herecké výkony, snad nechtěné karikatury venkovských typů.

Nebe (2021)

Pro náš svět důležité svědectví o zrůdnosti čínského komunistického režimu, byť s fatálními následky pro jeho protagonisty. Autor na debatě sice obhajoval,  že k "zestátnění" sirotčince a rozehnání řeholních sester i jejich svěřenců došlo již v dubnu 2021, tedy před premiérou filmu, nicméně dosti výmluvný trailer visel na Youtube již od října 2020! Ostatně i komentáře zde jsou již z podzimu loňského roku. Tedy časová souvislost mezi vznikem filmem a zrušením sirotčince tu evidentně existuje... I bez toho si myslím, že Tomáš Etzler nemusel ve filmu své politické názory říkat tak explicitně; pro vystižení kontrastu mezi čínskou realitou a ostrůvkem pozitivní deviace, jaký představovala tato komunita, by stačilo méně mluvit a nechat plynout filmové záběry, které jsou dostatečně výmluvné. Stále se mi vtírá otázka, zda to za to stálo? Při vědomí dopadů beru vznik takového filmu jako etický problém.

Babička (1971) (TV film)

Krásná Fišerova hudba, pěkná kamera i střih (babičiny přeludy v závěru fimu!), ovšem naprosto rušivé oční stíny a linky používané u dívčí Barunky či Viktorky! Kolektivní scény s vesnickým lidem působí jak na jevišti Národního divadla, ale herecké výkony Libuše Š. a Jarmily K. film jednoznačně povznášejí. Pro mě stále sugestivní film, formující představu o veledíle B. Němcové.

Sebepoznání (2021) odpad!

Nemám rád nálepku "osobnost", nota bene když se pod ní vejde esoterik, sportovní celebrita, úspěšný podnikatel nebo písničkář. Takto pojato, poselství filmu jde zcela mimo zvolený koncept.

Nebožtíci přejí lásce (1972)

Tak tohle jsem nedokoukal... Chápu, že ve své době to bylo úspěšné, ale hraná klišé o italské siestě, mentalitě a kuchyni jsou pro mě přežitkem. Navíc ukrutně dlouhé.

Božena - Epizoda 3 (2021) (epizoda)

Dneska jenom dvě soulože Němcové, nevěra Němce se nepočítá...

Orlando (1992)

Úchvatná výprava a kamera! Nadčasové!! Herečka fascinující.

Perličky na dně (1965)

Hrabala jsem nikdy nedokázal číst a i těmito střípky jsem proklikal s velkým sebezáporem.