• Pohádka

Zdivočelá země (1997) (seriál)

ČT se povedlo natočit kvalitní kroniku vlastně celých moderních česko slovenských dějin - období 1.republiky Četnické humoresky, protektorát Byl jednou jeden dům a nakonec Zdivočelou zemi. Všechny 3 seriály jsou moje oblíbené. Pokud jde o tento poslední, tam mě dost nečekaně "dostaly" ty poslední díly ze 70.let. (kolem Charty atd.)Nemyslela jsem si, že ještě i tehdy to bylo tak husté. Některé momenty, co si tam Maděra prožil (ty zklamání a dilemata, které museli všichni řešit)mě dostaly víc než některé ty díly z lágru. Osobně jsem fakt šťastná, že jsem nic z toho neprožila, protože nikdo z nás neví, co by to s ním udělalo a jak by se mnohdy zachoval.Takže hluboce smekám před Maděrou a všem jemu podobným, protože vyváznout z tak "posraného" života z čistým morálním štítem, to už musí být člověk fakt osobnost. A dost mě pobuřuje, když občas slyším ty kecy, že to jen fimová fikce a že to všechno bylo jinak. Můj prastrýc byl za války 4 roky v koncentráku a pak ho na VŠ sebrali a zařezával 7 let v Jáchymově. Bohužel už není mezi námi. Ale od něho jsme něco málo o STB metodách slyšeli,(moc o tom nechtěl mluvit)a úplně mi to stačí. Díky za tento seriál a smekám před hereckým výkonem (nejen) M.Dejdara.

Koločava (2002) (divadelní záznam)

Na opakování tohoto skvostu v TV jsem čekala několik let. Marně jsem se snažila uvidět naživo.Když se občas už jen sporadicky objeví v repertoáru divadla, je to beznadějně vyprodané. Už jsem to vzdala. Tak jsem ráda, že to zopakovali.Mám moc ráda obě brněnské verze příběhu Nikoly Šuhaje. Obě mají své kouzlo.Ale jaksi bližší je mi Koločava.Jednou jsem odkojená na lidových písních a to se nezapře. Musím ocenit, že Petr Štěpán, ač není profesionální zpěvák, se s rolí popasoval víc než dobře. Určité rezervy ve zpěvu pro mě dostatečně kompenzoval prožitkem. Poslední jeho solo píseň mě opravdu "dostala". A taky musím ocenit okénko židovských tanců, Opravdu kvalitní ochutnávka.

Zločin v Polné (2016) (TV film)

Velice kvalitní vhled do hilsneriády. K té absurditě a demagogii celého procesu už mi opravdu chybělo jen to, co na konci napsali: Baxa se stal primátorem. Příznačné.Obávám se,že některé věci se u nás ani dnes zase tak moc nezměnili.A tak díky Bohu aspoň za to, že trest smrti byl u nás zrušen.

Nevěsta pro Paddyho (1999) (TV film)

Pokaždé když shlédnu tuhle pohádku, herecký výkon Radka Holuba mě znovu posadí na zadek a dojme k slzám, i když je to jen pohádka. Pro mě jedna z jeho nejlepších rolí. Jednu hvězdičku minus za poněkud kýčoidně pojatý svět skřítků. Celkově je pro mě ten příběh natolik poetický a silný, že mu ochotně odpustím všechny další mouchy.

Vyšší princip (1960)

Tento film pro mě nemá žádné slabé místo. Pokaždé když ho shlédnu, přemýšlím, jestli závěrečná scéna není vůbec tou nejsilnější filmovou scénou, co jsem viděla. Díky Bohu, že jsem v této době nežila.

ZERO: Vyšetřování 11. září (2008)

Ano, tento dokument má i svoje slabiny, nicméně: Já rozhodně nejsem příznivec konspiračních teorií typu světové spiknutí apod. Ale když jsem při 10.výročí útoků viděla zprávy ČT k této události (stálé omílání oficiální verze), opravdu jsem se za ně hluboce styděla. Styděla je slabé slovo. Ty otázky, které klade tento film, tu totiž prokazatelně od počátku jsou (jinak by tento film ani nemohl vzniknout). Že je někteří lidé prostě vidět nechtějí, je snad jejich osobní věc, ale ze strany sdělovacího prostředku jakým je ČT, je to na pováženou. Srovnejte se zprávami STV toho dne. Nemusejí říkat, že věří jiným verzím, ale mlčet zcela o vážných otázkách, které tu jsou.... Já nevím, jak to bylo, ale jeden argument mi ční nade všecky ostatní: pokud je vše skutečně tak, jak je oficiální verze, chci slyšet jen jedno:PROČ ANI PO VÍCE NEŽ 10 LETECH NIKDO Z OFICIÁLNÍCH MÍST ANI NA JEDINOU Z OTÁZEK UPOKOJIVĚ NEODPOVĚDĚL? Ano, nevěřím, že se toho někdy dočkáme. Taky je to svým způsobem odpověď, ne? A námitky typu: to by přece svým lidem neudělali apod....Lidi, idealismus je krásná věc, ale všichni známe historii a současnost. Všude na světě zneužívají mocní své postavení (občanské války, političtí vězni, mučení atd.) Takže ONI měli jasně odpovědět na to, proč by to NEUDĚLALI. Důvodů, proč by to udělali je totiž mnohem mnohem víc....A to, co se dělo potom, to jen potvrzuje...

Hornblower III - Povinnost (2003) (TV film)

Celou serii o Hornblowerovi počítám už pár let mezi své oblíbené filmy. Na moři H. miluju , ale poslední dva díly série bych ho místy fakt zabila:) Všechny scény s Marií mi nebezpečně zvedali krevní tlak. Jako ženu mě jeho chování k ní nesnesitelně štvalo.Jsou prostě chlapi, kteří by se FAKT neměli ženit. A to by člověk řekl, že každá divačka bude za romantickou zápletku jen vděčná.Děkuji, u H.nikdy více, dobře že to ukončili:).Stejně jako mě děsně štvalo, že ve 4 prolévá H. slzy nad ženou, kterou zná 2 dny a když zemře jeho best friend, tak ani slzičku neuroní. No má to své mouchy, ale i tak je to kvalitní podívaná.

Grafinja de Monsoro (1998) (seriál)

Nemůžu si pomoct, ale francouzská seriálová verze se ruské nevyrovná.Gorbunov jako Chicot a Dvoržeckij jako Jindřich Valois jsou nepřekonatelní a jejich společné dialogy jsou herecký koncert. K tomu neméně skvělý výkon představitele de Bussyho a dalších, skvělá hudba, nádherné kostýmy, Kutná Hora alias Paříž, hrad Kost alias Meridor...co víc si přát:-) Po výrazném zlepšení mé ruštiny, musím zvednout hodnocení na 5 hvězd. Znova musím ocenit Gorbunova-Chicot, Jindřicha Valois (který je zde neuvěřitelně sympatická postava, což přičítám výkonu Dvoržeckého; ve skutečnosti to byl pěkný ...), další skvěle zahraná postava de Quilluse, a navíc naprosto úžasně realistické šermířské souboje, nechápu, jak to natočili bez zranění.

Piráti (1999) (seriál)

Nemůžu si pomoct, ale tento miniseriálek se mi líbí daleko víc než celí slavní Piráti z Karibiku. Byl tu dřív, tudíž je víc inovativní.Hlavně má (až na pár much) skvělý scénář, příběh rozdělení dvou bratrů je dojemný a silný. Bohužel některé herecké výkony jsou dost slabé, hlavně mě iritují vesměs všechny ženské postavy, snad až na Padmu Lakshmi, jsou mi dost silně nesympatické. Hodně se toho točilo u nás, což potěší. Nejvíc mě pobavila scéna, kde naproti přístavnímu molu, kde kotví loď, je nasnímané "nábřeží" tvořené ryze českým náměstíčkem:) Ale co, aspoň nám konečně někdo dopřál to moře:))

Letopisy Narnie: Plavba Jitřního poutníka (2010)

No, tak já jsem na Narnii vyrostla a tu nostalgii s ní spojenou mi prostě už nikdo nevezme:) Dokonce ani nepříliš povedené filmové zpracování. Jednička byla jednoznačně nejlepší, žádné výraznější odchylky od knihy. Na dvojce mě ze začátku iritoval nejvíc příliš dospělý Kaspian a pubertální lovestory se Zuzanou. (Ono by to asi dnešní mládež nestrávila bez románku a líbivého hlavního hrdiny.) No ale nakonec jsem to nějak strávila. Na trojce mi nejvíc vadily dějové odchylky, brali to tam páté přes deváté a nepřišlo mi, že by to vylepšilo spád děje. Plavba je jeden z mých nejoblíbenějších dílů a dost mě mrzelo, jak to celé překopali. Jinak nechápu, co mají někteří proti Edmundovi, mě se jeho výkon líbil ve všech dílech nejvíc. Podle mě má ten kluk herecký potenciál.