• Krátkometrážní

Krok do tmy (2014)

Na tomto filme mi nesedí jedna zásadná vec. Odohráva sa v časoch krátko po vojne (c.ca 8 rokov). Stalin i Klement sú už síce mŕtvi, ale "veci sa ešte zrejme nepohli", Husák zrejme práve dostal doživotie, ešte pred chvíľou na smrť odsúdení politickí väzni využívali právo na posledné slová, aby priali Gottwaldovi veľa zdravíčka a lúčili sa pozdravom "práci česť!" .Propaganda bola nástroj mučenia a ničenia, neexistovala v "odľahčenej" podobe, ako u poznáme z Hřebejkových filmov . Najobludnejšia v tom čase bola práve tá slepá viera v ňu A to v tomto filme chýba.. Ľudia, ktorí tú dobu žili nemali predsa odstup a tým pádom nemohli z úst vypúšťať takéto životné pravdy a tézy ako všetky postavy v tomto filme. Ak aj podaktorí áno, tak nie všetci! Tu sa postavy delia len na akýchsi "disidentov" a tých, ktorí tomu síce tiež neveria, ale sú špiny a dokážu ohnúť chrbát. Chýbajú práve tí, čo tú dobu naozaj tvorili a charakterizovali. Ďaľšia vec je (anti)hrdina a jeho vnútorný konflikt na úrovni antickej drámy, ktorý by vystačil na celý film. Ten sa ale stráca v záberoch na Igondovu chlpatú hruď, upotené a utrápené čelo. Ten tlak jeho výčitiek (ktorý by sa ale dal zobraziť aj elegantnejšie) ktoré by ho boli aspoň trochu poľudštili a tlak zvonka (doslova ohrozenie života) necítiť a rozplýva sa v komplikovanej spleti postáv, ich mikrozápletiek a Pupendovsko- pelíškoidných hlášok. Dúfam, že autori pri Kroku do tmy len podcenili zber materiálu a že p. Luther ešte natočí nejaký dobrý film na úrovni svojich starších kúskov. Dve hviezdy za kameru, výpravu a Adyho Hajdu v scéne s výťahovou šachtou

Kandidát (2013)

Jediný dôvod, prečo som v kine na tomto "thrilleri" bola thrilled je, že sa mi celý čas chcelo šťať. Je to vlastne 106 minútová strašne cool reklama. Napätie nijak nebuduje ani režisér ani scenárista. A keď sa už zdá, že naozaj pôde do tuhého, dej bude gradovať a začne odpočítavanie dní, napätie zbrzdia (okrem iného) dvaja zbytoční panáčikovia v dodávke svojími nekonečne dlhými kameňákovskými vtipmi, ktorých úloha v rámci deja je vlastne iba vtipkovať a spomaľovať ho. (Áno, scéna v mekáči je super zábavná, ale tak dlhá, že aj zabudnete, o čo v tom filme vlastne ide) Myslím, že príbeh by oveľa viac fungoval bez nich. Situácia, do ktorej sa hlavná postava na začiatku zaplieta a ktorá má po celý čas vytvárať tlak sa stráca v mori vtípkov, efektných jázd a iných prostriedkov, ktoré režisér nadužíva do takej miery, že robia vlastne škodu, nie úžitok. Je to veľká premárnená šanca, lebo námet filmu ako taký považujem za fantastický a dalo sa z neho vytrieskať oveľa viac. Vadilo mi, že postavy sú charakterizované samými povrchnými klišé a stávajú sa z nich len divné postavičky- zamestnanci v reklamke sú len cool kulisa, kubovčíkovi treba dať tú najdebilnejšiu kravatu, aby sme sa trošku pobavili a spravili z neho ešte väčšieho trtka, Dlouhý má síce zbraň a jazvy z vaječných bielkov na ksichte, no vlastne úplne zbytočne (celý film som čakala, že to k niečomu bude viesť, no márne), Jackuliak je perfektný psychopatko, no úplne sa stráca a je tam len pre pobavenie. Rovnako mi liezla na nervy postava biskupa (asi mi ušlo, prečo to bol čech) a neustálne akcentovanie toho, že je to príslušník cirvi (aha, pozrite aký krížisko má na krku a aké je to pritom hovädo). Mám pocit, že práve kvôli tomuto sa ten film ľuďom páči- lebo vlastne podporí ich konšpiračné teórie o manipulácii spoločnosti šedou eminenciou, domnienku, že oni aj tak nič nezmôžu a rozhoduje o nich hŕstka vyvolených. Je dostatočne dynamický, takže divák nezaspí a neskončí hlavou v pukancoch. No a samozrejme pobaví. Ďalí pokus o veľký film, ktorý sa má zapísať do análov ako odvážny, ba až prelomový, no končí rozpačito. Dúfam, že raz príde deň, kdy slovenský filmár prestane mať tieto spasiteľské ambície a dá si radšej záležať na tom, aby bol film "len" dobre odvedenou prácou a zvládnutým remeslom (to spasenie by prišlo potom samo).

Slovensko 2.0 (2014)

Zbytočný film. Čo ním chceli autori povedať? Že je tu nafigu, sme depresívni, máme sa zle, zdravotníctvo nefunguje, vydrbávajú nás z práce? Aby som sa toto dozvedela, nemusím chodiť do kina. Ak nemajú čo povedať, nech radšj mlčia. Nevyvážený, tézovitý, prvoplánový film. Miestami na smrť nudný (až na Liovej, Herzovu a Suchého poviedku). Najväčšie sklamanie Šulíkova a Krištúfkova poviedka.. Silený konštrukt o stave republiky od sterilných tvorcov, ktorých "spoločenská kritika" je len prázdne tliachanie do steny a fráza za frázou... mohli ísť za tie prachy radšej všetci s Kerekesom na dovču do Fínska (tá jeho poviedka bol super nápad, ale výsledok je nuda)